15 Temmuz 2020, Çarşamba
Son Dakika

Hasan Celal Güzel...

Türkiye'nin siyasetçisi, yazarı, devlet adamı
06.07.2018 10.50.05

Hasan Celal Güzel, 1945 yılında Gaziantep'te doğdu.  Güzel, İlk ve orta öğrenimini Malatya'da tamamladığı için, dostlarına "Bir yanım da Malatyalı'dır" diyordu.  Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi, İktisat ve Maliye bölümününden mezun olan Hasan Celal Güzel'ın Türk siyasetindeki bir başka adı da, 'TANK HASAN'dır... 

Türkiye Hasan Celal Güzel'i rahmetli Turgut Özal'la birlikte tanıdı. Başbakanlık müşavirliği görevinde bulunan Hasan Celal Güzel daha 38 yaşındaydı. Türkiye'nin en genç başbakanlık müsteşarı olarak görev alan Güzel, Devlet Bakanlığı ve Hükümet sözcülüğü görevinde de bulundu Özal iktidarı döneminde. 

1986 yılında girdiği ara seçimlerde Anavatan Partisi’nden Gaziantep milletvekili olarak TBMM’ye girdi. Turgut Özal Hükümeti’nde, Devlet Bakanı ve Hükümet Sözcüsü olarak görev aldı. 1987 yılı seçimlerinde yeniden seçilerek bu kez Millî Eğitim, Gençlik ve Spor Bakanlığı görevinde bulundu. Bu görevlerinin dışında, 1986-89 yılları arasında Dışişleri Bakan vekilliği görevini yerine getirdi. 23 Kasım 1992'de Yeniden Doğuş Partisi'ni (YDP) kurdu ve Genel Başkan seçildi.

28 Şubat sürecinde, darbeye karşı direnen nadir siyasetçilerden biriydi. Yaptığı konuşmalar, başına hep bela oldu. Hakkında çok sayıda dava açıldı. Siyaset yapamaz hale getirildi, hergün üç dört davaya katılmak zorunda kaldı. Darbeye karşı direnişi nedeniyle, TANK HASAN olarak nam saldı. 

1994 Yılı sonunda ‘Yeni Türkiye Stratejik Araştırma Merkezi'ni kurdu ve “YENİ TÜRKİYE” isimli 2 aylık akademik dergiyi yayınlamaya başladı. Yeni Türkiye kısa zamanda bir okul haline geldi. 2015 yılı sonuna kadar 7000'in üzerinde akademik makale ve 68.000 sayfalık dev bir külliyat ortaya çıkarıldı. Hasan Celâl Güzel halen ‘Yeni Türkiye Stratejik Araştırma Merkezi Başkanı' olarak çalışmakta ve akademik faaliyetlerde bulunmaktadır.

Güzel'in ekonomi doktorası yanında, Türk tarihi, kültürü ve eğitimi konularında üç ayrı dalda fahri doktora unvanı bulunmaktadır. Hasan Celâl Güzel’e, Türkler konusundaki uluslararası çalışmasıyla Türk Tarih Kurumu takdirnamesi verilmiştir. Ayrıca Türk Dünyası çalışmasıyla TÜRKSAV’ın hizmet ödülüne lâyık görülmüştür. Kurduğu YTSAM (Yeni Türkiye Stratejik Araştırma Merkezi), bugün bütün dünyada ve Türkiye'de üçbinin üzerinde akademisyen ile iş birliği hâlindedir ve Türkiye'nin en büyük ve en üretken stratejik araştırma merkezidir.

Dünden Bugüne Tercüman, Halka ve Olaylara Tercüman, Radikal ve Vatan Gazetesinde yazarlık yaptı. Sabah gazetesinde de bir süre yazarlık yapan Hasan Celal Güzel, 19 Mart sabahı hayata veda etti. Yorum Ekle