DOLAR
5,7328
%-0,17
EURO
6,3412
%-0,14
ALTIN
268,82
%-0,75
BİST100
107.010
%1,55

Hayatımın sonuna kadar İstanbul’u çizebilirim

Los Angeleslı sanatçı Trici Venola 1999 yılından beri İstanbul’un güzelliklerini resmediyor. Venola’nın çizdiği resmin konusu kimi zaman bir mekân ya da tarihi eser olurken, kimi zaman bir seyyar satıcı sayfasını süslüyor.
12.07.2019 16.03.12

ŞEHRİ DURLANIK

“Büyülü bir şehirde yaşıyorsunuz” çeşitli nedenlerle İstanbul’a gelen pek çok yabancıdan duymaya alışkın olduğumuz bir cümledir. Bu büyü bazılarını çok daha derinden etkiler ve kendisine doğru sürükler. Los Angeleslı Trici Venola bu bilindik hikayenin kahramanlarından biri. Turistik seyahat için geldiği İstanbul’dan ayrı kalmaya sadece beş yıl dayanabilmiş. Ardından doğduğu ülkeyi, işini, yaşam biçimini bırakıp iki kıtayı birleştiren bu muhteşem şehirde bulmuş kendini. Venola, dijital araçlarla klasik teknikleri uygulayarak ödül almış, reklam illüstrasyonları ve oyun tasarımlarına imza atmış bir sanatçı. Venola 1980-1990 yıllarında,  dijital sanatın öncülerinden Disney ve Apple’da pek çok sanatçıya bu yeni sanat aracını kullanmayı öğretmiş. Şimdilerde ise Venola, ikincisini de çıkardığı ‘İstanbul İzleri’ kitabıyla İstanbul’un güzelliğini gözler önüne seriyor. İlham perisi olarak gördüğü Türkiye’de hayata dair güzel olan her şeyi çizmeye çalışan Venola, sosyal medyayı da çok aktif kullanıyor. Venola’nın işlerinin çoğunu analog, dijital ve sözel olarak internette bulmak mümkün. Amerikalı Venola ile kendisini İstanbullu yapan hikâyesini ve yaşamını konuştuk.

Trici Venola

İstanbul’a ilk önce ne zaman ve niçin geldiniz?

İstanbul’a ilk olarak Mayıs 1999 tarihinde turist olarak geldim. Los Angeles doğumluyum ve 2004’te İstanbul’a taşınıncaya kadar orada yaşadım.

Farklı bir kültür, farklı bir yaşam biçimi ve çok uzak bir ülke. Bu şehirde kalmaya sizi ikna eden neydi?

Aşk, 15 yıldır bilgisayar üzerinden ressamlık yapıyordum ve bir süre sonra bilgisayardan bıkmaya başladım, kendime bir kalem ve defter alıp yolculuk yaparken resim çizmeye başladım. Bilgisayar olmadan sanat yapamadım çünkü çizdiğim şeyler sayfada tam istediğim gibi durmuyordu. Sonra İstanbul’a geldim ve her şey orada başladı. Nereye baksam gözlerim hep mutluydu. Daha önce İstanbul’u görmemiş arkadaşlarım için resimler çizdim, hepsi çok güzeldi fakat çok fazla resim vardı. Çizimlerim insanların dikkatini çok çekmişti bende İstanbul’u övmek adına resimler çizmeye başladım.

Verola'nın 2009 yılında çizdiği "Büyük Valide Han" resmi

Sizin için İstanbul ne anlam ifade ediyor?

İstanbul benim evim gibi. Onla evliymiş gibi hissediyorum. Balayım bitmiş fakat ben hiç ayrılmak istemiyorum.

Çizimlerle hayatı ve İstanbul’u anlatıyorsunuz. Neden kara kalem? Başka çalışmalarınız var mı?

Kara kalemden çok mürekkep kullanırım. Eğer elimde kaliteli bir kağıt varsa kara kalem kullanırım. Herhangi bir yerde oturup resim çizebilirim. Bazı çizimler 15 saat sürebiliyor bazen günlerce sürdüğü de oluyor. Eğer çizeceğim resmin renkli olmasını istiyorsam önce fotoğrafını da çekebilirim. Sonuç olarak kara kalem ve mürekkep insanlara renklerin göstermediği detayları görmesini sağlar. Ayrıca heykeltraşlık ve ressamlık yapıyorum. Renkleri çok seviyorum fakat İstanbul’da Çizim serisinde renkleri kullanmadım.

2011. Venola’nın şehrin en iyi kasabı dediği Kadirga'daki yer.

İstanbul’da sizi en çok etkileyen nedir?

Sultanahmet, Bana göre Sultanahmet gibi bir yer dünyanın hiçbir yerinde yok. Keşke 2003'te gördüklerimi sonsuza dek hatırlayabilseydim: sokaklar taş döşenmişti, ağaçlar kocamandı ve çok fazla çimento yoktu. Görünür tarihin katmanlarına bayılıyorum: 1500 yıllık bir Bizans bazilikasının üzerinden ve Osmanlı türbesinin önünden uçan jetler . Vay be! Caddelere gelecek olursak, 500 yıllık çay bahçesinin içinde nargile içen ve iPhonelarlıyla oynayan insanlar.

Türk kültürüne ve mutfağına dair en beğendiniz şey nedir?

Türk İnsanları çok hareketli, yemekler çok taze ve içinde çok fazla kimyasal madde yok.

Geçiminizi nasıl sağlıyorsunuz? Burada başka bir iş yapıyor musunuz?

Ben sanatımla beraber yaşıyorum. Hayatım boyunca profesyonel ressamlık yaptım, Disney ve diğer yerlerde ders verdim.

Trici’nin 1991 yılında dijital araçlar ile düzenlendiği resim.

 


Yorum Ekle