Tek başınıza sakın gitmeyin! Bu ülkede yalnız yürümek yasak Tek başınıza sakın gitmeyin! Bu ülkede yalnız yürümek yasak

Araç piyasasında alınan tedbirler, piyasadaki dengeleri kökten değiştirdi. İstanbul’daki Haydarpaşa Limanı’na gemilerle getirilen binlerce ithal sıfır aracın havadan çekilen görüntüleri ilginç sahneler oluşturdu. Ayrıyeten otomobil piyasası önemli fırsatlar sunmaktadır. Yeni bir araç almak isteyen tüketicilere yönelik, markalara göre değişiklik gösteren %15 ile %20 arasında dikkat çekici indirimler söz konusudur. Bu indirim oranları, döviz kuru artışı etkisiyle bulundurulduğunda %20 ila %25’e kadar çıkabilmektedir.

Ekran görüntüsü 2023-11-18 113715

SIFIR ARAÇLAR LİMANDA BEKLİYOR

Sıfır araçlar üretildikleri ülkelerden gemilerle İstanbul Haydarpaşa ve diğer uygun limanlara getiriliyor. Burada marka ve modellerine göre park edilen araçlar, bir süre sonra satılacak galerilere gönderiliyor. Binlerce aracın yer aldığı Haydarpaşa limanının havadan görüntülenmesi ilginç manzaralar oluşturdu. Milliyet’in haberine göre, limanda bekleyen araçların bir kısmı 2022 model, bir kısmı ise 2023 model olarak belirtiliyor.

Ekran görüntüsü 2023-11-18 113711

İKİNCİ EL VE SIFIR OTO FİYATLARINDA SON DURUM

Peki ikinci el ve sıfır oto fiyatlarında son durum ne? Konuyla ilgili gelişmeleri İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel anlattı. Ertemel konuşmasında şu ifadeleri kullandı:“Başta pandemi sürecinin etkisiyle otomobil üretiminin aksaması, fahiş fiyatla satışları artırarak sektörümüze çok ciddi zararlar verdi. Bu süreçte al-satçı olarak tabir edilen kayıt dışı ticaret oranı %48 boyutlarına ulaştı.

Ekran görüntüsü 2023-11-18 113724

Pazarda yaşanan olumsuzlukların temel sebeplerinden biri kayıt dışı ticaret maksatlı oluşan talepti. Bu süreçte reel tüketici piyasanın sadece %20’sini oluşturmaktaydı.2023 yılı itibarıyla pandemide yaşanan üretim zorluklarının geride kalması ve temmuz ayında Ticaret Bakanlığı’mızın sektöre dair aldığı önemli tedbirler neticesinde piyasa regüle edilerek, çalkantılı süreç sonlandırıldı.

Ekran görüntüsü 2023-11-18 113732

HEMEN TESLİM EDİYORLAR

Kayıt dışı ticaret maksatlı talebin sektörden el çektirilmesiyle bu anlamda sektöre zarar veren talep yerini reel tüketiciye bıraktı. Geçtiğimiz aylarda bayilerde sıfır araç bulunamazken, geldiğimiz noktada aylarca süren bekleme süresi normalleşerek yerini hemen teslim alışverişlere bıraktı. Yine bu olumsuz talebin ortadan kalkmasıyla fahiş fiyatlamalar tamamen engellendi ve fiyatlarda bir miktar düşüş sağlandı. Öte yandan krediye erişimde yaşanan zorluklar sebebiyle reel tüketici talebinde de düşüş söz konusu.

İKİNCİ ELDE İNDİRİM NE KADAR OLDU?

Hatta bir miktar artan döviz kuruyla orantılı hesaplandığında indirimlerin %20-25 oranda olduğunu söyleyebiliriz. Sıfır otomobilde sağlanan bu düşüş trendi doğal olarak ikinci el otomobile de yansıdı. İkinci el otomobilde ise %10-15 civarında sağlanan indirimler söz konusu.

2. ELDE İKİ MARKADA DÜŞÜŞ DİKKAT ÇEKTİ

Öncelikle ikinci el otomobilde kayıt dışı ticaret maksatlı fahiş fiyatlarla internet ortamında paylaşılan bu fazladan fiyatlar geri çekildi. Reel fiyat noktasında da sıfır otomobillere indirim yapıldığından, her marka ve modellerinde özellikle 2020 model ve üstü araçlarda paralel düşüşler görmekteyiz. Bu düşüşlerde özellikle Ford ve Hyundai markalarının dikkat çektiğini söyleyebiliriz.”

Kaynak: (HABER MERKEZİ)