MEHMET POYRAZ/İttifakgazetesi.com

Rus haber ajansı RIA Novosti'de yer alan habere göre, Helsinki’deki Rusya Büyükelçiliği, yanmış bir T-72 tankının ülke parlamentosu önünde sergilenmesi nedeniyle Finlandiya Dışişleri Bakanlığı'na bir protesto notası gönderdi.

Mescid-i Aksa'da cuma namazı yine namluların ucunda! Mescid-i Aksa'da cuma namazı yine namluların ucunda!

Söz konusu habere göre, Ukrayna yanlısı kamu kuruluşları, yerel yetkililerin yardımıyla 18 Kasım'da Estonya'dan getirilen yanmış Rus tankını parlamento önünde sergiledi.

T-72 tankı Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB) döneminde 1970’li yılların başında üretilmiş,  ilk defa 1982’de İsrail-Suriye Savaşı’nda kullanılmıştı. 1982'nin Eylül ayında Lübnan'daki Bekaa Vadisi'nde Suriye ve İsrail arasında Sultan Yakup muharebesi gerçekleşmişti.

Suriye’nin kullandığı T-72 tanklarının İsrail tanklarına karşı üstünlük elde ettiği biliniyor.

Varşova Paktı’na üye ülkeler arasında yaygın olarak kullanılan tank Ortadoğu ile Afrika ülkelerine de ihraç edilmişti.

FİNLANDİYALI VATANDAŞLAR ESKİ SOVYET TANKINA SAYGI GÖSTERDİLER

Rus yetkililerin konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Finlandiya başkentinin sakinleri, bu alaycı eyleme öfkelenerek, şehit düşen Rus askerlerinin anısını onurlandırmak için tanka çiçekler ve mumlar getiriyor. Büyükelçilik, Finlandiya Dışişleri Bakanlığı'na bir protesto notu gönderdi” ifadelerine yer verildi.

Rus yetkililer yapılan bu alaycı gösteriyi hakaret olarak değerlendirerek Rusya'ya karşı nefretin körüklendiğini belirttiler. Ayrıca, Finlandiya makamlarının bu davranışın uygulanmasındaki eylemsizliği ve göz yummasının iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da bozulmasına yol açtığını vurgu yaptılar.

Bu arada geçtiğimiz günlerde Finlandiya’nın Salo şehrindeki 17 Sovyet askerinin mezarlarına saygısızlık yapılmış ardından soruşturma başlatılmıştı.

Robot kediler Moskova hastanelerinde çalışmaya başladı! Foto Galeri: Robot kediler Moskova hastanelerinde çalışmaya başladı!

Kaynak: MEHMET POYRAZ