08 Ağustos 2020, Cumartesi
Son Dakika

Hüsrev Hatemi, şiir dünyamızı anlatacak

Yeni Dünya Vakfı’nın bu haftaki söyleşisine Türk şiirinin önemli temsilcilerinden Prof. Dr. Hüsrev Hatemi konuk oluyor. Hafızasında binlerce şiir ve beyit bulunan Hatemi, Cağaloğlu'nda Türk şiir dünyasını anlatacak.
17.10.2018 13.41.10

Türk şiirinin yaşayan önemli temsilcilerinden Prof. Dr. Hüsrev Hatemi, Cağaloğlu’nda “Yeni Dünya Vakfı Söyleşileri”nde, şiirimizin ve şairlerimizin dününü ve bugünü anlatacak. Hatemi, sevdiği eski ve yeni şairlerin eserlerinden örnekleri de paylaşacak. Programı İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı ve Yeni Dünya Vakfı birlikte düzenliyor. Klasik Türk edebiyatının köklü şairlerinin şiirlerini iyi bilen ve yorumlayan Hatemi, sohbetinde eski ile yeninin, dünkü şiirle bugünkü şiirin mukayesesini de yapmış olacak. Hafızasında binlerce şiir ve beyit bulunan, Divan edebiyatına vukufiyetiyle tanınan Prof. Dr. Hüsrev Hatemi’nin “Dünden Bugüne Şiirlerimiz, Şairlerimiz” başlıklı konuşması, Yeni Dünya Vakfı Genel Merkezi’nde gerçekleşecek. Prof. Hatemi, sohbetin sonunda dinleyicilerin konuyla ilgili sorularına da cevap verecek. Program, vakfın Cağaloğlu’ndaki merkezinde 18 Ekim Perşembe günü saat 18.00’de başlayacak. Prof. Dr. Kâzım İsmail Gürkan Caddesi, Nu.15 Cağaloğlu adresindeki toplantıya katılım serbest.

Hem hekim hem de şair

Tıp profesörü olan H. Hüsrev Hatemi 1938 yılında İstanbul’da doğdu. Talatpaşa İlkokulu, Şişli Ortaokulu ve İstanbul Beyoğlu Atatürk Lisesi’ni ve İstanbul Tıp Fakültesini (1962) bitirdi. İç Hastalıkları Uzmanı (1966), İç Hastalıkları Doçenti (1971), Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı (1972), İç Hastalıkları Profesörü (1978) oldu. İç Hastalıkları görevine ek olarak Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nükleer Tıp Anabilim Dalı Başkanlığı görevini üstlendi (1982-1986). Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde İç Hastalıkları Profesörlüğünden 2006 yılında emekli oldu. Hüsrev Hatemi, ikiz kardeşi ve hukuk profesörü Hüseyin Hatemi ile birlikte Türkiye’nin sevilen ve saygı duyulan aydınları arasında bulunuyor. Prof. Dr. Hüsrev Hatemi, meslekî yayınları dışında şiir, deneme, mektup, hatıra ve inceleme gibi edebiyatın değişik türlerinde yazdı.Yorum Ekle