Bakırköy’ün tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Bu yüzden kültürel bir gezi yapmak isteyenler için Bakırköy mutlaka gezilmesi gereken yerler listesinde olmalıdır.

Ayrıca Bakırköy modern mekanların da bulunduğu ilçelerden birisidir. Hem tarihi değeri hem de günümüz modern kültürünün yansıtıldığı Bakırköy’de gezilecek çok şey var.

Tarihimiz açısından da çok önemli bir olaya tanıklık eden Bakırköy, İkinci Abdulhamid’in tahttan indirildiği yerdir. 

İşte Bakırköy’de gezilmesi gereken yerler:

Özgürlük Meydanı ve Cumhuriyet Meydanı 

Bakırköy’ün en kalabalık yerlerinden biridir. Bu meydanda çeşitli çay bahçeleri, alışveriş merkezleri bulunuyor. Cadde üzerinde yanyana iki büyük avm (Carousel ve Capacity) ve kafeler bulunmaktadır. 

Bakırköy’e geldiğinizde Belediye tarafından trafiğe kapatılan Cumhuriyet Meydanını da görmenizi tavsiye ederiz. Bu meydan renkli ve hareketli bir yerdir. Bakırköy meydanının kendine özgü bir havası vardır. Ayrıca Bakırköy meydanı, Bakırköy sahiline de çok yakındır. 

Banu Parlak'ın güzellik salonuna silahlı saldırı Banu Parlak'ın güzellik salonuna silahlı saldırı

Fildamı Sarnıcı 

Bizans dönemine ait olan sarnıç, oldukça büyük ve geniş bir alanda yer almaktadır. Bizans döneminde çeşitli etkinliklerin yapıldığı hipodrom olarak kullanılan bu yer günümüzde de konser alanı olarak hizmet vermiştir. Ancak sarnıcın restorasyonundan sonra konser yapılması yasaklanmıştır. Şimdi ise, ziyaretçilerin görmesine açık bir yer olarak korunmaktadır. 

Atatürk Deniz Köşkü 

Bakırköy’ün Şenlikköy mahallesinde bulunan köşk, Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu ve ilk cumhurbaşkanı olan Mustafa Kemal Atatürk için özel olarak yapılmıştır. Mustafa Kemal’in İstanbul’a olan ilgisinden dolayı sık sık İstanbul’a geldiği bilinmektedir. Bu sebeple kendisi için özel bir köşk yapılması ve kendisine hediye edilmesi kararlaştırılmıştır. Dönemin İstanbul Belediye başkanı tarafından Bakırköy’ün en güzel noktalarından Şenlikköy’de inşa edilen Florya Atatürk Köşkünün kısaca tarihçesi budur. 

İstanbul Havacılık Müzesi 

Bakırköy’de gezilmesi gereken yerler listesinde mutlaka olması gereken İstanbul Havacılık Müzesi halk arasında Hava Kuvvetleri Müzesi olarak da bilinmektedir. Birinci Dünya Savaşı’ndan bugüne kadar kullanılan uçak teknolojisi hakkında ayrıntılı bilgiler edinebileceğiniz müzede eskiden kullanılan uçak ve helikopter modelleri de sergilenmektedir. Hem iç hem de dış yapısını daha yakından incelemek isteyenler için müze gezisi bir fırsattır. Müzenin anılar odasında da Türk Havacılık Tarihi açısından önemli olan kişiler, eşyaları ve anıları yer almaktadır. 

İstanbul Akvaryum 

Avrupa’nın en büyük akvaryumuna sahip olan Bakırköy, çeşitli deniz canlılarının bulunduğu akvaryumu ve yağmur ormanları temasıyla benzersiz bir mekâna sahiptir. İstanbul Akvaryum içerisinde 16 farklı temalı gezi yeri, sıra dışı ve unutulmaz bir gün yaşamanızı sağlayabilir. Hafta sonu, iş stresinden kurtulup rahatlamak isteyenler için İstanbul Akvaryum güzel bir mekandır. 

Florya Sosyal Tesisleri 

Sakin ve huzurlu bir ortamda şehrin gürültüsünden uzaklaşıp nefes almak ve ailece keyifli bir gün geçirmek mümkündür. İstanbullunun huzur bulduğu yerlerden olan Florya Sosyal Tesisleri; modern mimarisiyle dikkat çeken restoran bölümü, karşı tarafta deniz manzarası eşliğinde çayınızı ve kahvenizi içerek gezinizi tamamlayabilirsiniz. 

(HABER MERKEZİ)