08 Ağustos 2020, Cumartesi
Son Dakika

İbrahim Ethem Gören’e TYB İstanbul’dan Şükran Beratı

Köşe yazarımız İbrahim Ethem Gören’e Türkiye Yazarlar Birliği İstanbul şubesi tarafından kültür ve edebiyatımıza yaptığı hizmetlerden dolayı Şükran Beratı takdim edildi.
17.12.2018 10.18.30

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür Daire Başkanlığı ve Türkiye Yazarlar Birliği (TYB) İstanbul Şubesi’nin işbirliğiyle geleneksel olarak her yıl düzenlenen İstanbul Edebiyat Festivali Ödül Töreni 15 Aralık Cumartesi günü düzenlendi. Bu yılki festivalin Onur Konuğu olan Sevinç Çokum düzenlenen oturumlarda edebiyatseverlerle buluştu. 10-15 Aralık tarihlerinde TYB İstanbul Şubesi’nin mekânı Kızlarağası Medresesi’nde, “Yazmak ve Yaşamak” teması üzerine seçkin konuşmacı kadrosuyla paneller, söyleşiler, şiir ve müzik dinletileriyle geçen dolu dolu beş günün ardından etkinliğin 15 Aralık Cumartesi günü kapanış oturumunda TYB’nin geleneksel ödülleri takdim edildi.

Mahmut Bıyıklı: Yazar ve şairlerimiz hak ettikleri yerleri alacak

İstanbul Edebiyat Festivali’nin kapanış oturumunda konuşan TYB İstanbul Şube Başkanı Mahmut Bıyıklı medeniyetimizin değerleriyle barışık münevver şahsiyetlere sahip çıkılmasının gereğine değindi: "Uluslararası arenada parlatılan isimlere baktığımız zaman bu toprakların değerleriyle dost olmayan, bu toprakların değerlerine düşman isimlerin özellikle öne çıkarıldığını da hasseten söylemek isterim. Bu edebiyat festivalleriyle birlikte uluslararası arenada da bizim şairlerimiz, bizim yazarlarımız hak ettiği yerleri alacaklar ve ülkemizi hakkıyla temsil edecekler.

İstanbul’a sığmıyoruz.

Artık biz İstanbul'a sığamıyoruz. Allah'ın izniyle gelecek senelerden itibaren İstanbul Edebiyat Festivali'ni uluslararası arenada gerçekleştirmek için hazırlıklara başladık. Edebiyat Festivali'nde bütün güzelliklerin yanında 10 yıldan beri ödüller açıklanıyor. 10 yıllık geleneği bugün de bozmuyoruz."

İstanbul Edebiyat Festivali’nin kapanış oturumunda Roman, Hikâye, Şiir, Deneme dallarının yanı sıra Onur Ödülü’nün de verildiği gecede, kültür sanat alanında katkılarıyla anılan isimlere berat takdim edildi. 10. İstanbul Edebiyat Festivali'nde “Onur Ödülü” Sevinç Çokum’a verilirken; "Hikâye" dalında yazar Bahtiyar Aslan; “Deneme” dalında Dr. Savaş Barkçin; “Roman” dalında Mehmet Sabri Genç; “Şiir” dalında da Mehmet Can Doğan ödüle layık görüldü. Gazetemiz yazarı İbrahim Ethem Gören’e ve Anadolu Ajansı Kültür Sanat Haberleri Editörü Bünyamin Yılmaz’a, kültür, sanat ve edebiyat alanlarında yaptıkları çalışmalardan ötürü Şükran Beratları takdim edildi.

İbrahim Ethem Gören: Beratı sanatkâr ecdadımızın hatıralarına armağan ediyorum

10. İstanbul Edebiyat Festivali’nin ödül töreninde Şükran Beratını TYB İstanbul Başkanı Mahmut Bıyıklı’nın elinden alan kültür tarihçisi, gazetemiz yazarı İbrahim Ethem Gören, yaptığı konuşmada hatırlanmanın ve vefânın önemli olduğundan bahisle kendisine takdim edilen şükran beratını ülkemizde kültür karakışının yaşandığı dönemlerde Türk-İslâm sanatlarına katkıları sebkat eden sanatkâr ecdadımızın aziz hatıralarına armağan ettiğini belirtti.

Geleneksel Türk-İslâm sanatları ve medeniyetimizden kaybolup giden güzellikler özelinde 1991 yılından bugüne kadar muhtelif yayın platformlarında yazmakta olan ve geçtiğimiz yıl da Dünya Basın Mensupları Derneği tarafından Yılın Kültür Sanat Yazarı ödülüne layık görülen İbrahim Ethem Gören’i İttifak Gazetesi ailesi ve okuyucularımız nezdinde tebrik ediyoruz.Yorum Ekle
Recep Ali Topçu
21.12.2018 15.17.48

Ödül alan tüm güzel insanları gönülden kutluyoruz. Gönüllerine, ömürlerine ve çalışmalarına bereket. Kendilerine destek olan aile fertlerine, değerli hocalarına ayrıca teşekkür ederiz. Sağlık, esenlik ve hoşluklarla bezenmiş uzun ömür diliyoruz kendilerine.