07 Temmuz 2020, Salı
Son Dakika

İçişleri Bakanı Soylu’dan polislere müjde

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, polislerin çalışma saatlerini düşürmek için çalıştıklarını söyledi. Soylu, "Özellikle çalışma  saatlerindeki mesai mefhumu konusunda, arkadaşlarımızın (polislerin)  rahatlatılması hususiyetine başından itibaren ortaya koyan bir anlayışı hep  beraber gerçekleştiriyoruz. Şimdi 12-24'e düştük. Doğru mu? Esas hedefimiz  8-24'tür" dedi.
17.09.2018 18.00.21

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bir otelde düzenlenen 'Polis Merkezi Amirleri Eğitici  Yerleştirme Kursu' programına katıldı. 2018-2019 Eğitim ve Öğretim Yılı açılış törenine katılmak üzere gün  içerisinde Hakkari'nin Çukurca ilçesine gittiğini hatırlatan Soylu, "Manzarayı  size şöyle ifade edebilirim, huzur içerisinde bir Çukurca... Kendisinden emin,  eğiticilerimize, öğretmenlerimize, devletimize güvenen, orada bulunan  çalışanlarımızın Çukurcalı vatandaşlarımıza hizmet ettikleri bir Çukurca" diye  konuştu. İlçede çeşitli ziyaretlerde bulunduklarını aktaran Soylu, gece gündüz  demeden orada gayret gösteren herkese teşekkür etti. Sınırsız suçla mücadele ettikleri bir dönemi yaşadıklarını belirten  Soylu, suç kavramının hem coğrafi açıdan hem de niteliği ve miktarı bakımından  sınır tanımadığını söyledi. Her gün yeni yeni suç türleriyle karşılaştıklarını ifade eden  Soylu, "Adam evde oturuyor, bilgisayar başında kimseye temas etmeden, evinden  çıkmadan suç işleyebiliyor. Kredi kartı hırsızlığı yapıyor, dolandırıcılık  yapıyor, terör propagandası yapıyor. Teknoloji her şeyi beslediği gibi suçu  da besliyor ve yine iletişimin gelişmesi, insanların ahlakını da bir yönüyle  olumsuz etkiliyor" ifadelerini kullandı.

Her türlü suçu televizyondan görüyorlar

İnsanların televizyonda veya bilgisayar üzerinden her türlü suçu  gördüğünü ve öğrendiğini vurgulayan Süleyman Soylu, "Seri katil dizileri yayınlanıyor televizyonlarda. Banka soygunları,  kasa hırsızlığı vesair suçlar üzerinde eğlenceli filmler çekiyorlar. Bunlar elbette ki bir kesimi, özellikle suça yatkın insanları etkiliyor. Teknoloji,  bilgiye erişimi kolaylaştırıyor ama maalesef kötülüğün bilgisine erişimi  de kolaylaştırdığına şahit oluyoruz. İşte bütün bunlar, özellikle şehir  güvenliği noktasında sorumluluklarımızı artırıyor. Bizleri, kapasitemizi ve  gayretimizi arttırmaya zorluyor" dedi.

Hedef 8-24

Polislerin çalışma saatine değinen Soylu, "Özellikle çalışma  saatlerindeki mesai mefhumu konusunda, arkadaşlarımızın (polislerin)  rahatlatılması hususiyetine başından itibaren ortaya koyan bir anlayışı hep  beraber gerçekleştiriyoruz. Şimdi 12-24'e düştük. Doğru mü Esas hedefimiz  8-24'tür. İlk önce hedeflediğimiz bir takım noktalarda daha sonra Allah nasip  ederse tümünde." dedi.

Olumlu rakamlara ulaşıldı 

Soylu, İ çişleri Bakanlığı olarak, son yıllarda, Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan'ın hem talimatlarıyla hem de katkılarıyla ciddi adımlar  attıklarını vurguladı. 15 Temmuz hadisesi sonrasında yaşanan temizlik dolayısıyla elbette ki  kolluk birimlerinde de önemli bir personel açığı doğduğunu, bugün o açığı  kapatmak için gayretlerinin devam ettiğini aktaran Soylu,"Yine insanlı ve insansız hava araçları alımlarımızla, terörle  mücadelede operasyon gücümüzü de arttırmak suretiyle güvenlik noktasında  hem şehirde hem kırsalda ciddi bir atılım içinde bulunduğumuzu  söyleyebilirim. Yapılanlar elbette ki rakamlara da yansımaktadır. Sadece  konumuzla ilgili olarak bir kıyaslama yapmak gerekirse, 2017-2018 yıllarının ilk  8 ayları kıyaslandığında görüyoruz ki yankesicilik olaylarında yüzde 27, oto  hırsızlığı olaylarında yüzde 35,4, kapkaç olaylarında yüzde 20,2, evden  hırsızlık olaylarında yüzde 28,1 azalma olmuştur" dedi.

Mala yönelik suçlarda azalma var

Soylu, "Mala karşı yoğun olarak işlenen suçların geneline baktığımızda  ise geçen yılın ilk 8 ayına göre bu yıl yüzde ortalama 26,4 azalma  görüyoruz. Ayrıca mala karşı işlenen tüm olayların aydınlatılma oranları da  geçen yıl ilk 8 ayda yüzde 28,9'dan bu yılın 8 ayında yüzde 33,6'ya  çıkmıştır. Bu rakamlardan benim gördüğüm şudur. Atılan her olumlu adım,  rakamlara da muhakkak yansımaktadır. Demek ki dikkatimizi arttırırsak, işe dört  elle sarılırsak, şehirlerimizi ve ülkemizi daha güvenli hale getirebiliriz. Bu  rakamlara bakıp da yapılanları yeterli görmek sağlıklı bir yaklaşım  değildir" şeklinde konuştu.

Karakolların düzensiz göçmenlerle  uğraşmasını doğru bulmuyorum 

 Soylu, polis merkezi amirlerinin, bu  mesleğin en kritik noktalarından biri olduğunu söyledi. Polis merkezi amirlerinin doğrudan vatandaşla temas ettiğine değinen  Soylu, "Hem vatandaşla ilgilenme açısından hem de hukuk bilgisi açısından  kendimizi sürekli yenilememiz lazımdır. İnsana saygı, bizim kültürümüzün  temellerinden biridir. Dolayısıyla merkez amirliklerindeki tavır ve  davranışlarımız, hukukun ve mesleğin icaplarıyla beraber insana saygı  çerçevesinde yürümelidir" değerlendirmesini yaptı. Birçok meseleyi karakolların sırtından almaya çalıştıklarına dikkati  çeken Soylu, "Düzensiz göçmen sayımız çok. Karakolların düzensiz göçmenlerle  uğraşmasını kabul etmiyorum, doğru da bulmuyorum. Kurduğumuz Göç İdaresi Genel  Müdürlüğü var. Alınır doğru oraya götürülür, gerekli raporlar tutulur, gereği  yerine getirilir" dedi. Karakol amirlerine seslenen Soylu, karakolun kapısından girenleri  döndürmemeleri, "Şuraya müracaat et" dememeleri gerektiğini dile getirdi.

Programa, İçişleri Bakan Yardımcısı Muhterem İnce, Emniyet Genel  Müdürü Celal Uzunkaya ve diğer ilgililer katıldı.Yorum Ekle