Diyarbakır'da çocukları terör örgütü PKK tarafından kaçırılan ailelerin HDP binası önündeki eylemi 5’nci yılına girdi. Aileleri ziyaret eden İçişleri Bakanı yardımcısı Mehmet Akta, "Sizlerden aldığımız manevi güçle birlikte kahraman güvenlik güçlerimiz, teröristlere nefes aldırmıyor, göz açtırmıyor. Artık kafalarını bile kaldıramıyor, eleman devşirmek için sinsi planlar yapamıyor, mevcut elemanlarını saflarında tutamıyor, giderek güç kaybedip yok oluyorlar. Sizlerin cesaretle verdiğiniz bu mücadelenin de büyük katkısıyla, terör örgütüne katılım, geldiğimiz nokta itibarıyla durma noktasına gelmiştir. Maskelerini düşürdünüz ve artık gençlerimizi kandıramıyorlar. Terörün kökünü bu topraklardan tamamen kazımaya çok az kaldı” dedi.

icisleri-bakan-yardimcisi-akta-terorun-kokunu-bu-topraklardan-tamamen-kazimaya-cok-az-kaldi_3153_dhaphoto1

5’nci yılına girilen eylemde şu ana kadar 45 aile çocuklarına kavuşurken, 365 ailenin sürdürdüğü eylemin 1462’inci gününde İçişleri Bakan yardımcısı Mehmet Akta ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakan Yardımcısı Leman Yenigün aileleri ziyaret etti. Ziyarete Vali Ali İhsan Su, İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya, Milletvekili Suna Kepoğlu Ataman, birçok siyasi parti ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri de katıldı. Burada konuşan İçişleri Bakan yardımcısı Mehmet Akta, eylemin dünyada az rastlanabilecek bir mücadele olduğuna dikkat çekti. 

icisleri-bakan-yardimcisi-akta-terorun-kokunu-bu-topraklardan-tamamen-kazimaya-cok-az-kaldi_3153_dhaphoto3

Rusya’ya mobilya taşıyan tır devrildi Rusya’ya mobilya taşıyan tır devrildi

"GİDEREK GÜÇ KAYBEDİP, YOK OLUYORLAR"

PKK terör örgütünün güç kaybettiğini belirten Akta, "Bu mücadele; yüreği yaralı, evlat hasreti çeken annelerin ortak mücadelesidir. Yürekten inanıyoruz ki, PKK terör örgütünün kanlı ellerinde, tek bir evlat kalmayıncaya kadar da devam edecektir. Sizlerden aldığımız manevi güçle birlikte kahraman güvenlik güçlerimiz, teröristlere nefes aldırmıyor, göz açtırmıyor. Artık kafalarını bile kaldıramıyor, eleman devşirmek için sinsi planlar yapamıyor, mevcut elemanlarını saflarında tutamıyor, giderek güç kaybedip yok oluyorlar. Sizlerin cesaretle verdiğiniz bu mücadelenin de büyük katkısıyla, terör örgütüne katılım, geldiğimiz nokta itibarıyla durma noktasına gelmiştir. Maskelerini düşürdünüz ve artık gençlerimizi kandıramıyorlar. Terörün kökünü bu topraklardan tamamen kazımaya çok az kaldı. Bu milletin birliği ve bütünlüğüne kast eden tek bir terörist kalmayıncaya kadar, mücadelemiz kararlılıkla devam edecektir. Sayın Cumhurbaşkanımızın ifade ettikleri gibi, ‘artık analar ağlamasın’ tek gayemiz budur. İstikbalimiz olan evlatlarımızı bu kirli tuzaktan korumak için devletimiz bu onurlu mücadelenizde; şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da her daim yanınızda olacaktır” diye konuştu. (DHA)