İkinci el otomobil ve taşınmaz mallarda keyfi fiyat taleplerine ayar geldi. Yapılan yeni yönetmelik değişikliğiyle birlikte bir takım yasaklar yürürlüğe girmiş oldu. Artık bu işin ticaretiyle uğraşanlar gerçek kimliklerini vermeyerek ilana çıkamayacaklar.

İsim gizleyerek ilana yasak

Alınan Karar, Cumhurbaşkanı Erdoğan imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlandı. Ticaret Bakanlığı da yeni düzenlemeyle ilgili açıklamada bulundu.

Uygulanan faiş fiyatlar sonrası vatandaşların mağduriyetinin arttığı belirtilen açıklamada, bu durumun sonlandırılması için 'Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelikte ve İkinci El Motorlu Kara Taşıtlarının Ticareti Hakkında Yönetmelikte değişikliğe gidildiği' belirtildi. Bu kararla birlikte artık sahte hesaplar üzerinden ikinci el otomobil ve gayrimenkul ilanları verilemeyecek.

Şaka gibi ölüm! Silahla şakalaşırken sevgilisini öldürdü Şaka gibi ölüm! Silahla şakalaşırken sevgilisini öldürdü

Uymayanlara para cezası

Bu işin ticaretiyle uğraşan emlakçılar ve oto satıcıları, ellerindeki yetki belgeleri ile doğrulama yapıp, satışına yetkili oldukları taşıtı veya taşınmazı ilana çıkabilecek.

Kendine ve birinci ikinci derece hısımlarına ait olmayan, sahibi tarafından yetkilendirilmemiş taşınmaz yada aracın ilana konulması yasaklandı. İlanı veren kişi, bundan böyle sahibi tarafından yetkilendirildiğini, ilanı yayımlamadan önce doğrulamak zorunda olacak.  Mevzuata aykırı davrananlar hakkında ise idari para cezası uygulanacak.
Her bir aykırılık için 10 bin Türk lirasından 100 bin Türk lirasına kadar idari para cezası uygulanacak.

Yönetmelikte yapılan değişiklik 2 ay sonra yürürlüğe girecek. (HABER MERKEZİ)