Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın duyurması beklenen düşük faizli konut kredisi kampanyasının ayrıntıları hâlâ merak konusu. Ancak, çalışmaların tamamlanmasının ardından konunun yıl sonuna kadar Meclis gündemine geleceği tahmin ediliyor. Başvuru şartları ve başlangıç tarihi ise henüz net değil.

toki-sosyal-konut-1lsl-cover-12

Beklentiler: Vadeler ve Faiz Oranları

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun (BDDK) ikinci kez ev sahibi olacaklar için getirdiği sınırlamalarla birlikte konut alım sürecinde dikkat çeken beklentiler ortaya çıkıyor. Uzmanlar, düşük faizli kredi kampanyasıyla birlikte vade sürelerinin 15 yıla çıkabileceğini ve faiz oranının yüzde 1.20 seviyesine düşebileceğini öngörüyor.

İslam Memiş'ten bomba gibi altın tahmini geldi İslam Memiş'ten bomba gibi altın tahmini geldi

arac-ve-konut-piyasasi-6

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz'ın Açıklamaları

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Orta Vadeli Program (OVP) kapsamında ilk ev alacakların destekleneceğini belirtti. Yapılan ortak çalışmalar ve tasarruf oranlarındaki artış, kamu destekli ilk konut edinimini teşvik etme yolunda atılan adımlar arasında bulunuyor.

PARA-21

Beklenen Başvuru Şartları

OVP kapsamında ilk kez ev alacaklara sunulacak düşük faizli kredi, henüz detayları netleşmemiş olsa da belirli şartlarla sunulması bekleniyor. Yüzde 1.20 faiz oranıyla ilk kez ev sahibi olacaklar için vadede esneklik ve uzun vadeli ödeme imkanı öne çıkıyor. Başvuru şartları netleştiğinde detaylar haberimizde yer alacak.

Kaynak: (HABER MERKEZİ)