04 Aralık 2021, Cumartesi
Son Dakika

İMECE Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Aksu: İMECE başarısını ispatladı

İMECE gibi faizsiz hizmet veren kuruluşların geçmişi çok yeni, ancak bu kurumların sektörde yerini almasıyla birlikte hızlı bir gelişme yaşandı. Sistem içindeki payıda artmaya başladı. Bu sektörde önemli oyunculardan biri de İMECE. Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Aksu, faizsiz ev, araç ve diğer ihtiyaçların finansmanında Tasarruf Ve Dayanışma Sistemiyle halkımıza yeni açılımlar sunan İMECE Yatırım ve Organizasyon A.Ş 2020 yılını başarılı bir performansla tamamladığını belirtti.
14.11.2021 00.49.48

HAYREDDİN TURAN

İMECE”nin günümüz ekonomik sisteminde ülkemiz ve geleceğimiz için son derece önemli olduğunu belirten  Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Aksu, hedefleriniz ve amacınız nedir sorusuna, "Hedefimiz, paylaştıkça büyümek, büyüdükçe elde ettiği güç ve imkânlarla müşterilerine daha büyük avantajlar sunmak. 3 yıl sonra kuracağımız İMECE Vakfı İktisadi İşletmesiyle Türkiye için eksiklik duyulan stratejik alanlara yatırım yapmak, daha büyük iş ve istihdam meydana getirmek de hedeflerimiz arasında yer alıyor. Ayrıca hem müşterilerine hem ortaklarına, en çok da milletine kazandırarak Türkiye’ye ve dünyaya örnek bir şirket olmayı istiyoruz. Tasarruflara dayalı, faizsiz bir iş modeli olarak yeni benzer şirketler için ilham kaynağı olmayı umut ediyoruz." cevabını verdi. Mevcut finansal sistemlerin içerdiği faiz ve diğer yüksek maliyetler, toplumun bütün kesimlerine ağır bedeller ödetmektedir. İş insanları yeni iş yeri satın alamazken, maaş ve ücretliler; ev ve araba gibi ihtiyaçlarını sürekli ertelemektedirler. İlaveten, bankaların öne sürdükleri ağır şartlar kişileri alternatif çözümler aramaya yöneltmektedir. İMECE, bu arayışların bir sonucu olarak doğmuştur. Her biri kendi alanında başarılı işletme ve markalara sahip 9 iş adamı, kendi kültürümüzde yüzyıllardır süregelen imece yönteminin hem ev ve araba gibi ihtiyaçların karşılanmasında, hem de ülke kalkınmasında önemli bir rol oynayabileceğini değerlendirmiştir. Bundan hareketle faizsiz çalışan, toplumun her kesimine büyük faydalar sağlayabilecek bir iş ve iş birliği modeli tasarlamışlardır. Şirketin dayanışma ruhuna uygun olarak, çoğunluğu iş adamı ve girişimcilerden oluşan yüzlerce kişi ile el ele vermiş; ortak sayısı, sermaye potansiyeli ve alt yapısıyla güçlü ve güvenilir bir şirketi hayata geçirmişlerdir. Kuruluşunu müteakip büyük bir ilgi ve heyecanla karşılaşan İMECE Yatırım Organizasyon A.Ş. ile artık isteyen herkes, ağır faizlere ve
maliyetlere katlanmadan birikimlerini hayallerine dönüştürebilecek. Faiz ve teminat derdine düşmeden, istediği sürede ve çok daha uygun
ödeme koşullarında ihtiyaçlarını karşılama imkânı bulacak.

İMECE Yönetim Kurulu Başkanı Yunus Aksu, şirketin misyon ve hedeflerini, sistemin işleyişinden kurulma nedenlerine, geniş ortaklık yapısından gelecek hedeflerine kadar  sorularımızı  cevaplandırdı. Projelerini dergimize anlattı.

FAİZSİZ FİNANSMAN ALANINDA GÜÇLÜ

Vatandaşlara faizsiz ev, araç, iş yeri sahibi olma imkanı sağlayan Tasarruf Finansman Sektörünün en yeni firmalarından biri olmanıza rağmen BDDK intibak planı kabul edilen şirketlerden biri oldunuz. Bu başarının arkasındaki faktörleri paylaşabilir misiniz?  

AKSU  - 2019 yılında kurulmuş genç bir şirket olarak bugün alanında öncü isimlerden biri olmamızın temelinde özenle tasarlanmış, güçlü bir modele sahip işletme yapımız bulunmaktadır. Öncelikle İMECE, insanımızın ihtiyaçlarını faizsiz ve uygun maliyetle temin etmelerine yönelik bir güç birliği ve bir dayanışma çabası olarak ortaya çıkmıştır. Mevcut finansal sistemler ne yazık ki toplumun hemen her kesimine faiz ve diğer maliyetler neticesinde ağır bedeller ödetiyor. Kazandığınız maaş ev ya da araba gibi ihtiyaçlarınızı karşılamakta yeterli olmuyor. Finansa ulaşmak için teminat, kefil ve birçok şartı karşılamak zorundasınız. Hâl böyleyken toplumun çok büyük bir kısmı gelir koşullarıyla nedeniyle finansal kuruluşlar tarafından muhatap dahi alınmıyor. İşte bu soruna bir çözüm getirmek, hem de ülkemiz için değer üretecek bir yapı kurmak amacıyla alanında başarılı marka ve işletmelere sahip 9 iş adamı bir araya geldik ve kendi kültürümüzde eskiden beri süregelen imece yöntemini bugünün modern yaşamına taşıyabileceğimizi değerlendirdik. 

Kuruluşumuz yeni olsa da kökleri çok eskilere dayanan bir geleneği miras olarak kabul etmiş bir şirketiz. İMECE Yatırım; gelenekle modernin birleştiği noktada, Anadolu’da yüzyıllardır bedensel olarak uygulanan dayanışma ve yardımlaşma kültürünün finans alanında günümüz şehir yaşamına uyarlamasıdır. İMECE ile kişiler dayanışmanın verdiği güçle faiz, peşinat, kefil gibi finansal güçlüklerden korunarak ev, araç ve iş yeri sahibi olabiliyorlar. Şimdiye dek yetkin ve güçlü modelimizle tüm müşterilerimizin tasarruflarını sorunsuz bir şekilde tahsis ederek önemli bir başarıya imza attık. Henüz 17. ayımızı geride bırakmışken tasarruf fon havuzumuzdaki sözleşmelerin toplamı 1 milyar lirayı, gerçekleştirdiğimiz tahsisatların sayısı 1250 adedi, tutarı ise 300 milyon TL’yi aştı. Elbette bu başarıda bizi farklı kılan özelliklerimizden biri olan geniş tabana yayılmış ortaklık yapımızın payı büyüktür. Çoğunluğu iş adamı, sanayici ve esnaftan oluşan 1000 ortaklı ilk ve tek şirketiz. 1000 ortak üzerinde tabana yayılan, 50 ilde ortaklarıyla ele ele veren, her bir ortağın hem müşteri hem temsilci hem de referans olduğu yapımızla güven veriyor, iş hacmimizi geliştirerek büyümeye devam ediyoruz.

FİNANSAL İMECE YÖNETİMİ İŞ DÜNYASINI BORÇ VE FAİZ YÜKÜNDEN KURTARABİLİR

İMECE olarak sizin önümüzdeki yıllar için hedef ve projeleriniz nelerdir? 

AKSU- Bizim de bir parçası olduğumuz tasarruf finansman sektöründe güçlü bir sistem kurmak ancak güçlü sermaye, etkin yönetim, yeni teknolojiler, daha fazla şeffaflık yaygın ve yenilikçi ürünler ile mümkün olur. İMECE olarak bu bilinçle tüm bu alanlara önemli yatırımlar yapmakta, daha iyisi için sürekli bir araştırma-geliştirme faaliyeti yürütmekteyiz. Sistemin özünü ve sürdürülebilirliğini zedelemeden tasarruf sahipleriyle birlikte büyümenin yol ve imkanları üzerine çalışmayı her daim sürdürüyoruz. Yeni yasal düzenlemelerin de bize kazandıracağı güçlü kılavuz ile bir Anadolu geleneği olan imece anlayışını, yardımlaşmayı ve faizsiz finansmanı esas alan lider bir şirket olmayı hedefliyoruz. “Finansal imeceleşme” adını verdiğimiz tasarruf finansman sistemini olabildiğince geniş kitlelerle buluşturabilecek ürün, hizmet ve sistemler geliştirme amacını taşıyoruz.

Ayrıca İMECE kurucu ortakları olarak yola çıkarken elde edeceğimiz kârın %30’unu 3 yıl sonra kuracağımız İMECE Vakfı’na vermeyi bir hedef olarak koyduk ve bu payı vakıf için tahsis ettik. Bu vakfın hedefi benzerleri gelişmiş ülkelerde gördüğümüz başarılı küresel işletmeleri, marka ve yatırımları inşallah ülkemizde de hayata geçirmek, Türkiye’de eksikliği duyulan stratejik alanlarda yatırım yapmak, daha büyük iş ve istihdam imkânları geliştirmek ve bu yöndeki girişimlerin önünü açmak olacak. Vakfın kuracağı örnek eğitim kurumları, ileri Ar-Ge laboratuvarları, gelişmiş teknolojilere ve yüksek standartlara sahip kurumlar inanıyoruz ki hem gelecek nesillerin önünü açacak hem de İMECE ortaklarının ülkemize bırakacakları en kalıcı değerler olacaktır. Bir diğer hedefimiz inşaat firmaları ve müteahhitlerle geliştirdiğimiz ortak iş birliği projelerimizin nicelik ve lokasyon çeşitliliği bakımından artışını sağlamaktır. 

Peki İMECE Sistemi nasıl çalışıyor? Bu sistemden ev, araç ve iş yeri almak isteyen kişilere nasıl bir avantaj sağlıyor?

AKSU- İMECE Sistemi ile insanlarımız istediği şehirden istediği evi satın alabiliyor. Hangi evi kimden alacağına, toplam ödeyeceği tutara, taksit sayısına kendi karar veriyor. Toplam tutar üzerinden hesaplanan ve %7 ila %12 arasında değişen bir organizasyon ücreti dışında ekstra bir ücret ödemiyor. Yapılan ödemeler İMECE’nin tasarruf fon havuzunda toplanıyor ve sırası gelen parasını bu havuzdan alarak ev ya da aracına kavuşabiliyor. Birlikteliğin meydana getirdiği bu güç ile grubun son sırasındaki kişi bile ev ya da arabasını taksitlerinin daha yarısına gelmeden alabiliyor. Gruptaki diğer kişilerin haklarını teminat altına almak için teslim edilen ev ve araca ödeme bitimine dek ipotek veya rehin konuluyor. Kişiler kredi faizi ve diğer masraflarla neredeyse 3 kat daha fazla maliyetten kurtuluyor ve bankaların kredi taleplerini reddettiği düşük gelirli vatandaşlarımız borçlanmadan finansman imkanı elde ediyor. Kadim geleneğimizin önemli bir parçası olan imece kültürünü finansal imeceleşme sistemimizle bugünün modern yaşamına taşımış ve böylelikle birlikteliği, dayanışmayı öne çıkararak her ekonomik düzeydeki insanımızın ihtiyaçlarını el ele vererek çok daha kolay karşılayabileceğini göstermiş oluyoruz. 

Türkiye’de gayrimenkul sahibi olmak isteyen kişilere tasarruf finansman sektörünün sunduğu fırsatlar neler? Bu konuda talepleri olanlar neden İMECE’yi tercih etmeli? Nasıl imkanlar sağlıyorsunuz?

AKSU- İMECE’yi öne çıkaran temel unsur sahip olduğumuz güçlü ve güvenilir sistem ile faydayı hızlı bir biçimde müşterilerimize yönlendiren şeffaf, sürdürülebilir, müşteri odaklı iş modelimizdir. Bu yapıya duyduğumuz güven sayesinde henüz kuruluş aşamasında kamu ve ilgili bağımsız dış denetim otoritelerinin denetimine açık olacağımızın, hesap verebilir ve hesap sorulabilir olacağımızın sözünü verdik. Şimdiye dek öngördüğümüz şekilde sistemimiz sorunsuz biçimde müşterilerimize yüksek kaliteli hizmeti verdi ve her geçen gün gelişerek, daha da iyileşerek hizmet vermeye devam ediyor. Zaten bu yılın Mart ayında çıkan kanunla tüm iş ve işlemlerimiz Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından denetleniyor. İMECE olarak tüm süreçlerimizi açık ve şeffaf şekilde yürütüyoruz. Sistemimizi tercih edenlere yine tüm bu süreci anlaşır bir şekilde aktarıyor, akıllarından hiçbir soru işareti kalmamasını sağlıyoruz. Tüm operasyonlar ve tahsisat süreci tasarruf sahiplerimizin hayallerine en kolay ve hızlı şekilde kavuşmalarını sağlayacak şekilde yapılandırılmış durumda. Ayrıca tasarruf sahiplerimiz cayma, devir, taksit dondurma, proje değişikliği gibi haklara da sahip.

Finansal imeceleşme sisteminde iki basit seçenek bulunuyor. 3T sisteminde toplam tutarı ve taksit sayısını siz belirliyor, ödeme planınıza göre oluşan erken teslim tarihini en başta öğrenebiliyorsunuz. Bir diğer seçenek olan kura sisteminde toplam tutar ve taksit sayısını yine siz belirliyor, tahsisat tarihinizi ise kura ile tespit ediyorsunuz. Kuralarımız kişiye özel olarak gerçekleşiyor ve isim değil numara çekiliyor. Her iki seçenekte de tasarrufunuza bireysel birikimlerinizle ulaşacağınız sürenin en fazla %40’ı kadar sürede kavuşabiliyorsunuz. 

Gelişmiş teknolojik altyapımız sayesinde sistemde yapılan finansal giriş ve çıkışlar sürekli olarak izlenerek optimum verimlilikle çalışıyor. Yine teknolojik altyapımızın verdiği bu güç sayesinde geniş esneklik ve kişiselleştirilmiş çözümler sunuyoruz. Akıllı Hesaplama ve Teklif Yazılımımız müşteri adaylarımıza en uygun tasarruf programını dakikalar içinde alternatif ödeme seçenekleriyle sunabilmekte. Online şubemizle müşterilerimiz projelerini, ödeme durumlarını anlık olarak takip edip yönetebiliyor, ödemelerini kredi kartıyla yapabiliyorlar.

Tasarruf Finansman Şirketlerinin ortaya koyduğu modelde tasarruf döneminden tahsisat gününe kadar olan tasarruf etme, biriktirme döneminde ev ve araç fiyatlarındaki yükselme, belirsizlik gibi riskleri çözen bir model geliştirdiğinizi öğrendik. Bu sorunu nasıl çözüyorsunuz? 

AKSU- Haberdar olduğunuz üzere İMECE olarak geliştirdiğimiz örnek bir yöntemle tüm paydaşların büyük bir kazanım elde ettiği bir iş birliği sistemi ortaya koyduk. İMECE ile ortak proje gerçekleştiren müteahhitler inşaat süreci boyunca finansal imeceleşme sistemimizi daire satış ve pazarlamasında önemli bir kaldıraç olarak değerlendirmektedirler. Bu yolla müteahhitler finansman kaynağı ve nakit akış imkanı elde ederken, müşterilerimiz enflasyondan, fiyat artışlarından etkilenmeden ve krediye ihtiyaç duymadan uzun vadeli taksitlerle sabit fiyatlı olarak anlaştığımız projelerden ev sahibi olabiliyorlar. Bu projelerin sayısını arttırarak kişilerin uygun ödeme koşullarıyla kaliteli yaşam alanlarına sahip olabildikleri sistemimizi daha fazla sayıda insanımıza ulaştırmak istiyoruz.

Sisteminizin ekonomi ve ticaretin gelişmesinde katalizör etkisi yapması kuvvetle muhtemel. Sizin gözlem ve değerlendirmeleriniz neler? Ayrıca iş yeri alımı ve mevcut iş yerlerini büyütüp geliştirme boyutuyla iş adamı ve girişimcilerimiz İMECE’den nasıl yararlanabilirler? Nasıl bir süreç işliyor ve aranılan şartlar nelerdir? Bu konuda bilgi verir misiniz?

AKSU-İMECE Yatırım’ın finansal imeceleşme sistemi kişilere fayda sağladığı gibi ülkemiz için de değer üretme vizyonuna ve misyonuna sahip. Bahsettiğim gibi ülkemizin önemli bir kısmı finansa ulaşmakta büyük zorluklar yaşıyor ve araç ya da gayrimenkul satın almak isteseler bile muhtelif engellerle karşılaşıyorlar. Böyle olunca da ülkenin ciddi bir kaynağı atıl vaziyette kalıyor. Finansal imeceleşme ile geliriniz ne olursa olsun bütçenize uygun olarak tasarruf edebiliyor ve bu tasarruflarınızla kısa sürede faizsiz ev, araç, iş yeri satın alabiliyorsunuz ve bunun sonucunda araç ve gayrimenkul piyasasında talep artışı yaşanıyor. Özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeciler kira gibi önemli bir kalemden kurtulmuş, iş hacimlerinin artırabilmek için faizsiz finansman imkanına kavuşmuş oluyorlar. İMECE’de kredi notu, kişilerin finansal geçmişlerini inceleyerek limit belirleme gibi uygulamalar bulunmuyor. Tasarrufunuzun toplam tutarına, taksit miktarına, vadeye siz karar veriyorsunuz. Tahsisat tarihinizi en başta öğreniyorsunuz ve teminat işlemlerini tamamladığınızda tahsisatınızı o tarihte alıyorsunuz. Tüm süreçler baştan sona tasarruf sahibinin avantajına yönelik işliyor. Ekonomik sorunlarla karşılaşmanız durumunda ödemelerinizi dondurabiliyorsunuz. Dolayısıyla her yönüyle pratik, güçlü ve güvenilir bir finansal alternatif sunuyoruz. İster normal vatandaş, ister iş adamlarımız olsun herkesi çok yüksek maliyetlerden kurtarmış oluyoruz. İTTİFAKYorum Ekle