10 Temmuz 2020, Cuma
Son Dakika

İngiltere’de koronavirüs önlemi: Ölenlerin cenazeleri yakılacak

İngiltere’de koronavirüs salgınında ölen Müslüman ve Yahudilerin cenazeleri ailelerine verilmeyerek yakılması, azınlık toplumlarında infial meydana getirdi. Konu Pazartesi günü İngiliz parlamentosu’nda görüşüleceği bildirildi.
22.03.2020 23.31.13

Eurovizyon.co.uk haber sitesinde BETÜL İYİLİK’in haberine göre;

İngiliz Parlementosu’nun pazartesi günkü oturumunda ele alıncak mevzuata göre dünyayı sarsan koronavirüs salgınından ölenlerin cenazeleri, ölen kişinin ve ailesinin rızasına bakılmadan yakılacak. Hazırlanan tasarıya kaynak olarak, İngiltere’deki yerel yönetimlerin, 1984 Kamu Sağlığı Yasası’nca ölen kişinin rızasına aykırı olarak cenazeleri yakabilceği gösteriliyor.

İngiltere’de yaşayan müslüman toplulukları oluşturan azınlıklar, bölgelerinin milletvekillerine mektup yazıp, konuya ilişkin, endişe ve korkularını dile getirerek, dikkat çektiler. Milletvekillerine elektronik posta aracılığıyla acil başlığıyla başvuran Müslüman seçmenler, cenazlerin yakılmasının İslam ve Yahudi dinlerinin uygulamalarına aykırı olduğunu belirterek, “ölülerimizi dinimize uygun olarak defnetmek istiyoruz” dediler.

Bölge vekilleriere hitaben, “Seçmeniniz olarak, koronovirüs salgınında hayatını kaybeden Müslümanların cenaze işlemleriyle ilgili pazartesi günü İngiltere Parlementosu’nda görüşülecek olan tasarı, azınlıkları oluşturan toplumlarda derin endişe uyandırmaktadır. Eşi benzeri görülmemiş bir dönemden geçtiğimizin farkındayız, ancak seçmenleriniz olarak Parlemento’da iktidardaki hükümeti uyararak, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve 1988 İnsan Hakları Sözleşmesi’ndeki, din, vicdan ve düşünce özgürlüğü yükümlülüklerini hatırlatın, sorumluluklarını yerine getirmesini sağlayın. Bu özgürlükler kişinin dinini veya inancını  açıklama, dini yükümlülüklerini yerine getirme, ibadet özgürlüğü ve dini eğitimi kapsar.

Dini ritüellere göre cenaze merasimi düzenlemek, cesedin kutsallığı ve saygınlığı sadece İslam Dini’nin değil Yahudilik Dini’nin de ayrılmaz bir parçasıdır. Cesetlerin yakılması İslam ve Yahudilik dininde yasaklanmıştır. Sevdiklerini, aile üyelerinden birini kaybeden insanların, koronavirüs salgını esnasında kişisel ve sosyal izolasyondayken ve yas tutarken bir de dinlerine aykırı bir uygulamayla karşı karşıya kalmaları ayrıca bir travma oluşturmaktadır.

Pazartesi günü parlemeto’da görüşülecek olan mevzuatın yeniden düzenlenmesi, Birleşik Krallık Hükümeti’nin insan hakları ve azınlıkları koruma taahütlerini yerine getirmesi, dini özgürlükler ve  toplumun bütününü kapsayan bu üzüntü verici dönemde insanların sevdiklerini kaybedeceği muhtemel ölümlerin arefesinde, ölenlerin dini inançlarının dikkate alınmayabileceği ihtimalinin, azınlık toplumlarına mensup insanlarda meydana getireceği etkiye dikkat çekerek bu mevzuatın değişmesi için çaba harcamanızı istiyoruz” diyerek duygu ve düşüncelerini dile getirdiler. Yorum Ekle