24 Haziran 2021, Perşembe
Son Dakika

İngiltere'de maske takmayana para cezası

Hükümetin bu yeni uygulaması 24 Temmuz’da başlayacak ve maske takmayanlara £100 para cezası verilecek. İngiltere’de hükümet koronavirüs ile mücadele kuralları kapsamında mağaza ve süpermarketlerde maske takmayı sorunlu hale getiricek.
14.07.2020 12.12.56

AYŞE RANA İNCECİK

Hükümetin bu yeni uygulaması 24 Temmuz’da başlayacak ve maske takmayanlara £100 para cezası verilecek.

Almanya, İtalya ve İskoçya’da koronavirüse karşı alınan önlemler kapsamında zorunlu olan maske takma uygulaması İngiltere’yi de uygulanacak. Çok 
Hükümet, koronavirüsün yayılmasını en aza indirgemek ve insanları mağazalara güvenli bir şekilde alış veriş yapmasını teşvik etmek için tavsiyede bulunuyordu. Toplu taşıma araçlarında ise 15 Haziran’dan bu yana maske kullanımı zorunlu hale getirildiği halde insanların çoğu bu kurala uymuyordu.

Halkın kurallara uymaması üzerine hükümet 24 Temmuz'dan itibaren İngiltere'deki mağazalarda yüzü kapatacak olan maske kullanımını zorunlu hale getirecek.

Sağlık Bakanı Matt Hancock'un Salı günü (bugün) maske kullanma zorunluluğu ve diğer önlemlerle ilgili ayrıntılı açıklama yapması bekleniyor.

Hükümetin salgının başladığı dönemden bu yana koyduğu ve çoğu tavsiyenin ötesine geçmeyen kurallarıne yeterince uyulmaması üzerine bu defa para cezası verilecek. Mağaza ve marketlerde maskesiz alış veriş yapanlara polis 100 sterlin para cezası yazacak. Ödemeyi iki hafta içinde yapanların ödeyeceği miktar100 sterlin yerine 50 sterline düşürülecek.

Maske zorunluluğundan toplu taşıma kurallarına uygun olarak, 11 yaşın altındaki çocuklar ve belirli engelli çocuklar muaf tutulacak.

İskoçya'da mağazalarda 10 Temmuz’dan bu yana maske zorunlu olarak kullanılıyor. Galler ve Kuzey İrlanda'da da ise alışveriş yapanlara şu anda maske zorunlu değil.

Yeni düzenleme, Başbakan Boris Johnson’ın geçen Cuma günü seçim bölgesi olan, Uxbridge seçim bölgesinde bir mağazada maske takarak, sınırlı ortamlarda daha katı bir yaklaşım gerektiğinden söz etmesinin ardından geldi.

Ancak Pazar günü yapılan bir BBC röportajında, Bakan Michael Gove, maskenin zorunlu olup olmayacağı sorusuna, "Sanmıyorum, hayır" diye cevap vermişti.

Hükümetin koronavirüs ile mücadele önlemleri, muhalefetteki İşçi Partisi tarafından ‘Yavaş ve karışık’ olarak nitelendi. Gölge sağlık sekreteri Jonathan Ashworth, hükümetin bu uygulamalarının gecikmiş ve karmaşık olduğuna dikkat çekti.
Maske uygulaması, Nisan sonundan beri Almanya'daki mağazalarda ve 4 Mayıs'tan beri İtalya'da zorunlu. Benzer kurallar 21 Mayıs'ta İspanya'da ve 11 Temmuz'da Belçika'da yürürlüğe girdi.

Ancak, müşterilerin maske takıp takmayacağına karar vermek perakendecilere bağlı olan Fransa'da zorunlu değil.
İngiltere Sağlık Bakanlığının verilerine göre, ülkede dün son 24 saatte Kovid-19 nedeniyle sadece 11 kişi hayatını kaybetti. İngiltere'de Koronavirüs Ölüm Rakamı İlk Defa Bu Kadar Düştü.

 

 Yorum Ekle