ABD merkezli teknoloji devi Apple'ın piyasaya sürdüğü iPhone modelleri, özellikle kameralarıyla dikkat çekti.

Bu canlının beyni ve kafası yok ama öğrenebiliyor! Varlığıyla tüm dünyayı şaşırtıyor Bu canlının beyni ve kafası yok ama öğrenebiliyor! Varlığıyla tüm dünyayı şaşırtıyor

Eksiseyler'de yer alan detaylı bir değerlendirme yazısında, iPhone 15 Pro ve iPhone 15 Pro Max'in kamera detayları incelendi.

Fotoğraf çekimine önem veren kullanıcılar, bu detayları göz önünde bulundurarak hangi telefona yöneleceklerine karar verebilirler.

İşte o değerlendirme yazısından önemli detaylar:

"15 Pro Max, 5x zoom (120mm) özelliğiyle gelirken, iPhone 15 Pro ise 3x zoom (77mm) sunuyor. Ancak "Eğer 1x'ten 5x'e kadar zoom yapabiliyorsam, o zaman 3x'e de aynı şekilde yaklaşabilirim" düşüncesi doğru değil. Pro Max'in temelde 4 ana odak uzunluğu bulunuyor: 13mm (0.5x), 24mm (1x), 48mm (2x), 120mm (5x). Farklı odak uzunlukları için sensör kırpma yaparak, 48 MP'lik sensörün sadece belirli bir kısmını kullanarak çeşitli çözünürlükler ve odak uzaklıklarında fotoğraflar sunuyor. Yani, bu sensör ve lens kombinasyonlarıyla elde edilebilecek görüntü sayısı sınırlı. Pro Max ile 3x zoom yapmaya çalışırsanız, aslında 48mm'lik (2x) odak uzaklığındaki görüntüyü dijital olarak büyütüyorsunuz.

Bu durumu örneklerle açıklarsak, 2x'den sonraki doğal odak uzunluğu olan 5x'e kadar yaptığınız tüm zoom'lar dijital zoom olur. 2.1x, 2.3x, 3x, 4.9x gibi. Bu sadece basit bir dijital zoom işlemi değil; Apple belirli görüntü işleme yöntemleriyle oluşturulan görüntüleri iyileştirebilir ancak sonuç olarak dijital olarak yakınlaştırılmış bir fotoğraf elde edersiniz.

apple-iphone-15-pro-lineup-camera-system-230912-big-jpg-large

Bu nedenle, 15 Pro Max'e sahip olmak, 15 Pro'dan daha iyi bir kameraya sahip olduğunuz anlamına gelmez. Sadece 5x odak uzunluğunda daha yüksek görüntü kalitesi sunan bir kamera elde edersiniz. Aksine, 15 Pro, 3x odak uzunluğunu doğal olarak desteklediği için 15 Pro Max'ten daha iyi görüntü kalitesi sunabilir. Bu yüzden, sık fotoğraf çeken biriyseniz hangi odak uzunluğunu daha çok kullanacaksanız, o modele yönelebilirsiniz. Aksi takdirde, 2x'den daha uzun odak uzaklıklarında çekilen fotoğrafların görüntü kalitesi her iki modelde de farklılık gösterebilir.

Sonuç olarak, iPhone 15 Pro, 3x zoom ile iPhone 15 Pro Max'in 3x zoom'undan daha iyi fotoğraflar çekebilirken, iPhone 15 Pro Max, 5x zoom ile iPhone 15 Pro'dan daha kaliteli fotoğraflar yakalayabilir. Hangi odak uzunluğuyla daha fazla fotoğraf çekecekseniz, o modele yönelmeniz daha uygun olabilir."

Kaynak: HABER MERKEZİ