30 Kasım 2021, Salı
Son Dakika

İş bulamayınca başladığı süt reçeli üretiminde ihracata hazırlanıyor

İstanbul Pendik’te KOSGEB kredisiyle açtığı süt reçeli imalathanesinde üretimini her geçen gün artıran Vildan Taşkıran, ürünlerinin çok beğenilmesi ve ismini duyurması sonrası İngiltere ve Rusya gibi ülkelerden ürün talebi almaya başladı.
31.10.2021 22.43.17

BAYRAM ÖNDER

İstanbul Pendik’te  34 yaşındaki Vildan Taşkıran, doğum iznine ayrıldığı işine tekrar kabul edilmeyince iş aramaya başladı. İstediği şartlarda iş bulamayan Taşkıran, Bodrum’da bir tatil beldesinde gördüğü süt reçelinin üretimini yapmak için kendi işini kurmaya karar verdi. Hazırladığı projeyle Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığına (KOSGEB)  başvuran Taşkıran, projesinin kabul edilmesi sonrası Pendik Kurtköy'de kiraladığı bir dükkânda "Milkella" ismiyle süt reçeli üretimine ve satışına başladı. Süt reçelini önce evde yapmaya  başlayan, önce çevresindekilere, akraba ve dostlarına  ikram eden Taşkıran, herkesten olumlu tepkiler alınca şirketini kurdu. Yaklaşık 5 yıl önce ticari amaçlı üretime başlayan Taşkıran, bu sürede hem 3 çocuğuna bakmak hem eviyle ilgilenmek hem de üretim yapmak zorunda kaldı. İstediği kıvamı tutturana kadar 6 ay boyunca türlü denemeler gerçekleştiren Taşkıran, aradan geçen sürede ürünlerinin çok sevilmesi sayesinde yurt içinde ismini duyurdu. Tek başına üretime başladığı iş yerinde 8 personel çalıştıran Taşkıran, günde 800 kavanoz süt reçeli üretimi gerçekleştiriyor. Ünü yurt dışına da yayılan Taşkıran, özel olarak hazırladığı ürünleri ihraç etmeye hazırlanıyor.

“Çok beğinildi, satışlarla birlikte üretim ve istihdam da arttı”

Vildan Taşkıran, İttifak Gazetesi’ne yaptığı açıklamada, üretime başlamalarının ardından 5 yıla yakın süre geçtiğini, artık hem tanındıklarını hem de ürünlerinin çok sevildiğini söyledi. Çocuklar ve yetişkinler için adeta protein deposu olma özelliği taşıyan süt reçelinin fındıklısından, Antep fıstıklısına ve kuru üzümlüsüne kadar çok farklı çeşitlerinin bulunduğunu dile getiren Taşkıran, hiçbir zararı bulunmayan süt reçelinin çocuklara bol bol yedirilmesi tavsiyesinde bulundu. Taşkıran, aradan geçen sürede satışlarla birlikte üretim ve istihdamın da arttığını kaydederek, şu anda 8 olan istihdam sayısını artırmayı, daha çok kadın çalıştırmayı hedeflediğini vurguladı.

İngiltere ve Rusya gibi ülkelerden talep var

Halihazırda günde 800 kavanoz üretim yaptıklarını ifade eden Taşkıran, şu açıklamalarda bulundu: “Türkiye’de çok beğenilen ürünlerimizi kısa süre içerisinde ihraç etmeye başlıyoruz. İngiltere, Rusya, Katar, Azerbaycan ve Filistin’den ciddi talep var. Süreçler tamamlandı sayılır. Yıl sonuna kadar ürünlerimizi bu ülkelerin hepsine ya da en az yarısına ihraç etmiş olacağız. Hedefimiz yurt içinde olduğu gibi yurt dışında da tanınmak.”Yorum Ekle