17 Eylül 2021, Cuma
Son Dakika

İş dünyası, 100 Günlük İcraat Programı'ndan memnun

100 Günlük İcraat Programı’na ilişkin değerlendirmede bulunan iş dünyası temsilcileri, dile getirdikleri konuların Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 400 projesi içerisinde yer almasından dolayı mutluluk duydularını ifade etti.
04.08.2018 16.56.06

Cumhurbaşkanlığı kabinesinin ulaşımdan enerjiye, ekonomiden sanayiye, dış ticaretten şehirciliğe, dış politikadan savunmaya, eğitimden sağlığa, tarımdan teknolojiye olmak üzere ilk 100 günlük hedefini kapsayan eylem planı, iş dünyasında memnuniyetle karşılandı.İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, konuya ilişkin eylem planının, ekonomide yeni bir vizyonun habercisi olduğunu belirterek, söz konusu planın bürokratik sıkıntılar sebebiyle yeterli mesafe alınamayan projelere de doping olacağını söyledi.

Sürdürülebilir, dengeli büyüme lazım

400 projenin her birinin iş dünyasının projesi ve projelerin en yakın takipçisinin de kendileri olduğunu ifade eden Avdagiç, "100 günlük plan, üretim ekonomisinin ihtiyacı olan ve 'hemen' bulunması gereken çözümlere de işaret ediyor. Çünkü hepimiz biliyoruz ki, Türkiye ekonomisine sürdürülebilir, dengeli büyüme lazım. Finansman maliyetini düşürmemiz, dış açığımızı 'pahada ağır' ihracatla iyileştirmemiz lazım. Bu plan da bize bunu sağlıyor." diye konuştu.Avdagiç, maratonun başladığını belirterek, ilk 100 günlük planın en büyük farkının profesyonel kabine ile uygulamadaki hızı olacağını vurguladı.

Sorunlara isabetli çözümler

Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) Genel Başkanı Abdurrahman Kaan da planın içeriğinde yer alan reformların Türkiye’nin geleceği için önemine işaret etti.Kaan, "Güçlü Türkiye hedefine ulaşmak adına önemli bir adım olarak gördüğümüz ve ekonomiden yargıya, eğitimden sağlığa birçok alanda köklü reformlar içeren eylem planını memnuniyetle karşılıyoruz. Açıklanan 100 günlük eylem planında, mali disiplinin sürdürülebilir hale getirilmesi, yatırım potansiyelinin artırılması ve istihdam seviyelerinin daha da yukarı taşınması hedefleri için son derece isabetli çözümler yer alıyor" şeklinde konuştu.

Sektörde durgunluk bitecek

Türkiye Müteahhitler Birliği (TMB) Başkanı Mithat Yenigün, planın inşaat sektörü tarafından büyük bir memnuniyetle karşılandığını ifade etti. Yenigün, Seçimlerin hemen ardından gündemin halkın refah artışı ve mutluluğu için ekonomiye ve sürdürülebilir büyümeye yönelmiş olmasının son derece önemli olduğunu vurgulayarak "Yeni dönemde ekonominin tek elde toplanmasını doğru buluyor, açıklanan projelerin, özellikle uzun yıllardır hayata geçirilmesi beklenen ekonomik önlemlerin, hızla yürürlüğe girecek olması inancını taşıyoruz " ifadelerini kullandı.Yorum Ekle