Finans analisti İslam Memiş, Borsa İstanbul'daki son gelişmeler hakkında önemli bir uyarıda bulundu. BIST100 endeksinin yakın zamanda 15 bin puan seviyesini aşacağını öngören Memiş, yatırımcılara hazırlıklı olmaları çağrısında bulundu.

Pizza devi hintlilere satılıyor! Türkiye'de de 678 şubesi var Pizza devi hintlilere satılıyor! Türkiye'de de 678 şubesi var

Borsa İstanbul, son dönemde farklı faktörlerden etkilenerek inişli çıkışlı bir seyir izliyor. Halka arzlar ve özellikle seçim sonrası rekor yükselişler yaşansa da, bölgesel riskler ve hisse senetlerindeki dalgalanmalar belirsizlik yaratıyor.

İslam Memiş, bu durumda yatırımcıların dikkatli olmaları gerektiğini vurgulayarak, 15 bin puan eşiğinin yaklaştığına işaret etti.

Öte yandan, Memiş borsadaki düşüşlerin kısa vadeli olduğunu ve Borsa İstanbul'un 7 bin puanın altına gerileyebileceğini belirtti. Memiş ayrıca bu seviyelerden alım yapmanın, ilerleyen dönemlerde getiri potansiyeli taşıdığına dikkat çekti. Öngörüsüne göre, belirli sektörlerde uzun vadeli yatırım yapmanın önemli olacağını ve yılın ikinci yarısında 15 bin puanın aşılacağına inandığını dile getirdi.

Ancak, yatırımcıların seçecekleri şirketlere özen göstermeleri gerektiğini belirten finans analisti, şirketlerin kurumsal yapılarına ve performanslarına odaklanılmasını önerdi. Buna ek olarak, belirli sektörlerde bulunmanın yanı sıra şirketlerin belirli kriterleri karşılaması gerektiğini ifade etti. İslam Memiş'e göre, doğru seçilen hisselerle yapılan uzun vadeli yatırımlar, getiri açısından oldukça güçlü olacak.

İslam Memiş şöyle devam etti;

"Görüşüme göre, ilerleyen dönemlerde savunma sanayi, gıda ve teknoloji sektörleri en hızlı yükselenler arasında olacaktır. Ancak sadece bu sektörlerde bulunmak yeterli değildir; ayrıca firma, diğer şartları da karşılamalıdır. Eğer seçtiğiniz hisse bu kriterlere uyuyorsa, gönül rahatlığıyla alın, köşeye çekilin ve sürekli takip etmeyi unutun. Bu şartlar altında bir hisseyi alıp 1 yıl bekleyenlerin zarar etme ihtimali yok denecek kadar azdır. Getiri, muhtemelen enflasyonun üzerinde olacaktır."

Kaynak: HABER MERKEZİ