İsrail devlet televizyonu KAN'ın bildirdiğine göre, Tel Aviv yönetimi, esir takası teklifini reddetti. Teklifin içeriğine göre, 50 İsrailli rehinenin serbest bırakılması karşılığında Gazze'de 3 gün boyunca çatışmaların durdurulması ve İsrail hapishanelerindeki Filistinli kadın ve çocuk mahkumların serbest bırakılması şartı öne sürülmüştü.

Mezardan çıkamasın diye genç kızın ayaklarını bağlamışlar! Mezardan çıkamasın diye genç kızın ayaklarını bağlamışlar!

KAN televizyonunda yer alan haberde, adı açıklanmayan bir İsrailli yetkilinin, görüşmelerde aracıların "İsrail'in daha geniş çaplı bir esir takası istediğini" bildiklerini ifade ettiği belirtildi.

Hamas, geçtiğimiz haftalarda İsrail ile yapılan görüşmelerde, Gazze'deki İsrailli esirlerin serbest bırakılması karşılığında Filistinli 200 çocuk ve 25 kadının serbest bırakılması için çaba harcadıklarını açıklamıştı. Ancak İsrail'in bu teklifi ertelediği bildirilmişti.

İzzeddin el-Kassam Tugayları Sözcüsü Ebu Ubeyde, Katarlı arabulucuların Gazze'deki İsrailli esirlerle ilgili yapılan görüşmelerde, İsrail'in taleplerini karşılamak için çalıştıklarını ancak İsrail'in konuyu ertelediğini belirtmişti.

Gazze Şeridi'nde yaşanan çatışmalarda, İsrail'e göre 239 İsrailli esir bulunuyor. Hamas, 7 Ekim'de İsrail'in "Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine karşılık" olarak başlattığı saldırılara karşılık vermiş, taraflar arasında yoğun hava bombardımanı gerçekleşmişti. Saldırılarda İsrail'de 310'dan fazla kişi ölmüş, Gazze'de ise binlerce kişi hayatını kaybetmişti. Ayrıca Batı Şeria ve Kudüs'te de İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimcilerin saldırılarında 197 Filistinli hayatını kaybetmişti.

Kaynak: (AA)