İran heyeti zirveyi terk etti! Beklenmeyen İsrail hamlesi İran heyeti zirveyi terk etti! Beklenmeyen İsrail hamlesi

İsrail kamu yayıncısı KAN, İsrail ordusunun, Hamas ile yapılması beklenen esir takası anlaşmasını kabul ettiğini duyurdu. KAN, ateşkes günlerinin, Gazze Şeridi’nin güneyindeki karadan saldırı hazırlığı amacıyla ordu güçlerini yeniden organize etmek için kullanabileceğini belirtti. Habere göre, İsrail ordusu, kara manevrasının Gazze Şeridi’nin güneyine kadar genişletilmesine yönelik hazırlıklar da yapıyor.

NETANYAHU: HAMAS’LA SAVAŞA DEVAM EDECEĞİZ

İsrail Başbakanı Netanyahu, Gazze Şeridi’nde geçici ateşkes sağlanması halinde dahi Hamas’la savaşa devam edeceklerini açıkladı. Netanyahu, Hamas’ın İsrail’e yönelik roket saldırılarını durdurmadığı sürece Gazze Şeridi’ne yönelik operasyonların devam edeceğini söyledi.

ESİR VE TUTUKLU SAYILARI

İsrail’e göre, Hamas’ın silahlı kanadı Kassam Tugayları’nın elinde 239 İsrailli esir bulunuyor. Bunların arasında çocuk ve kadınların da olduğu belirtiliyor. İsrail hapishanelerinde ise 2000’den fazlası idari tutuklu olmak üzere yaklaşık 7 bin Filistinli tutuklu bulunuyor. İsrail güçleri, 7 Ekim’den bu yana işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te yaklaşık 3 bin Filistinliyi gözaltına aldı.

Kaynak: AA