MEHMET POYRAZ/İttifakgazetesi.com

ABD medya kuruluşlarından Washington Post (WP) gazetesinin konuyla ilgili haberinde, İsrail, ABD ve Hamas’ın Katarlı arabulucular koordinesinde, Gazze'deki rehinelerin serbest bırakılmasını sağlayacak ve saldırılara beş günlük ara verilmesi hakkında anlaşmaya yakın olduğu iddia edildi.

WP, İsrail ve Hamas'ın saldırıları karşılıklı olarak en az beş gün boyunca dondurulacağını iddia etti. Gazeteye göre söz konusu anlaşma, ayrıntılı ve altı sayfalık bir anlaşmadan ibaret.

ABD Ulusal Güvenlik Konseyi sözcüsünün “Şuan bir anlaşmaya varmadık fakat anlaşmaya varmak için sıkı çalışmaya devam ediyoruz” ifadelerinin de yer aldığı WP’deki aynı habere göre, taraflar arasında anlaşma sağlandığında, Gazze Şeridi'ne girecek “yakıt dahil insani yardım miktarında önemli bir artış” da olacak.

Biden yönetiminden bir yetkilinin adının gizli kalması kaydıyla, “Son zamanlarda bir miktar ilerleme kaydettik ve bunu ilerletmek için çok çalışıyoruz, ancak bu değişken bir durum olmaya devam ediyor” dediği de haberde belirtildi.

Dünyadaki tek vaka! Biyonik kızın akılalmaz hikâyesi: Canı acımıyor, korkmuyor, uyumuyor, yemek yemiyor! Dünyadaki tek vaka! Biyonik kızın akılalmaz hikâyesi: Canı acımıyor, korkmuyor, uyumuyor, yemek yemiyor!

Washington Post haberinde, Arap ve diğer diplomatların, ateşkes ve rehinelerin serbest bırakılması yönünde arabuluculuk çabalarına öncülük eden Katar'ın Doha kentinde haftalardır süren görüşmelerde anlaşmanın üzerinde çalışıldığına da dikkat çekildi.

The Times of İsrael’in haberine göre, 18 Kasım Cumartesi günü gerçekleşen basın toplantısında Netanyahu'ya, İsrail'in geçtiğimiz Çarşamba günü bildirilen 50 kadar rehinenin serbest bırakılması yönündeki ciddi bir anlaşmayı düşünüp düşünmediği ve tüm esirlerin serbest bırakılması konusunda ısrar edip etmediği de soruldu. İsrail Başkanı Netanyahu bu soruyu fazla ayrıntıya girmeden şu sözle yanıtladı: “Masada bir anlaşma yok.”

Kaynak: (MEHMET POYRAZ)