Likud partisinden milletvekili olan Gamliel, Jerusalem Post gazetesi için kaleme aldığı makalede, Gazze'nin "uzun süredir çözümsüz bir sorun olarak görüldüğünü" ifade etti. Gamliel, İsrail'in bu konuda sınıra duvarlar inşa etmek de dahil olmak üzere birçok yol denediğini, ancak bunların tümünün başarısızlıkla sonuçlandığını iddia etti.

Kürtaj Rusya’da kanunla yasaklanacak! Kürtaj Rusya’da kanunla yasaklanacak!

Gamliel, Gazze'deki Filistinlilerin başka ülkelere "gönüllü olarak yerleştirilmesi" fikrine işaret ederek, uluslararası topluma bu konuda "yardım" çağrısında bulundu. İsrailli bakan, İsrail'in Gazze'ye yönelik seçeneklerinden birinin "Filistinlilerin insani nedenlerle Gazze Şeridi'nin dışına gönüllü olarak yerleştirilmelerini teşvik etme" olduğunu savundu.

Gamliel, Birleşmiş Milletler Yakın Doğu'daki Filistinli Mültecilere Yardım ve Bayındırlık Ajansı'nı (UNRWA) eleştirerek, "Uluslararası toplumun, Gazze'yi yeniden inşa etmek için başarısız olan UNRWA'ya para akıtmak yerine, yeniden yerleşim masraflarına yardımcı olabileceğini, Gazze halkının yeni ev sahibi ülkelerde yeni hayatlar kurmasına destek olabileceğini" belirtti.

Gazze’deki Filistinlilerin başka ülkelere “gönüllü yerleştirilmesi” fikrine işaret eden Gamliel, “yeni bir şey denemeleri gerektiğini” belirterek, uluslararası topluma bu konuda “yardım” çağrısında bulundu.

Kaynak: AA