DOLAR
5,7635
% -0,11
EURO
6,4297
% 0,47
ALTIN
283,0100
% 1,83
BİST100
97.149
% 1,84

İsrail'e 'AA foto muhabirini serbest bırak' çağrısı

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF), 22 Ocak'tan bu yana İsrail tarafından gözaltında tutulan Anadolu Ajansı (AA) foto muhabiri Mustafa Kharouf'un serbest bırakılmasını ve sınır dışı edilmemesini istedi.
14.05.2019 18.11.14

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü (RSF), 22 Ocak'tan bu yana İsrail tarafından gözaltında tutulan Anadolu Ajansı (AA) foto muhabiri Mustafa Kharouf'un serbest bırakılmasını ve sınır dışı edilmemesini istedi. RSF, İşgal altındaki Doğu Kudüs'te bulunan evinde 22 Ocak'ta gözaltına alınan ve o günden bu yana İsrail'e ait bir sınır dışı merkezinde tutulan AA foto muhabiri Kharouf'un durumuna ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, "Mustafa Kharouf'un serbest bırakılmasını ve sınır dışı edilme kararının tamamen iptal edilmesini talep ediyoruz. İsrail adaleti, Kharouf'un durumunun iyileşmesi için engelleri kaldırmalı ve fotoğraflarını çatışmanın bir tarafı olarak görmemelidir." ifadesi kullanıldı. İsrail makamları, Kharouf'u mahkeme kararı olmamasına rağmen sınır dışı etmeye çalışmıştı.

22 Ocak'ta gözaltına alındı

İsrail güçleri, AA foto muhabiri Mustafa Kharouf'u "oturma izni olmadığı" gerekçesiyle 22 Ocak'ta işgal altındaki Doğu Kudüs'te bulunan evinden gözaltına almıştı. O günden bu yana Kharouf, hukuki mücadelesine devam ederken, İsrail, oturma izni olmadığı gerekçesiyle AA foto muhabirini büyüdüğü ve tüm ailesinin yaşadığı yer olan Doğu Kudüs'ten çıkararak zorla Ürdün'e göndermek istiyor.

Babasının çalışmak için gittiği Cezayir'de 1986'da dünyaya gelen Kharouf, ailesiyle 12 yaşındayken Doğu Kudüs'e yerleşti. O günden bu yana oturma izni almak için uğraşan Kharouf'a aradan geçen 20 yıla rağmen gereken izin verilmedi. Doğu Kudüs'te oturma izni yerine geçen "Kudüs kimliği" sahibi Temam ile evlenen Kharouf, geçtiğimiz yıllarda "aile birleşimine" başvursa da bu girişiminden de sonuç alamadı. İsrail makamları sınır dışı ederse Kharouf, eşi Temam ve 1,5 yaşındaki kızı Asya'dan koparılmış olacak.


Yorum Ekle