25 Eylül 2020, Cuma
Son Dakika

İstanbul’a yeni sanat merkezi

İBB, İstanbul’a yeni bir sanat merkezi daha kazandırdı. Taksim Sanat, “Resmemaneti İstanbul Büyükşehir Belediyesi Resim Koleksiyonu” ile sanatseverlere kapılarını açtı. Merkezde ayrıca Sezer Tansug’un ‘66 Kare’ projesinin tamamı sergilendi.
28.11.2018 11.57.18

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul öncelikli olmak üzere ülkemizin kültür hazinelerinin korunması, ilgi çekici hale getirilmesi ve geleceğe taşınması için faaliyetlerine devam ediyor. Bu kapsamda yeni bir sanat merkezini daha İstanbul’a kazandırmaya hazırlanan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, önceki gün Taksim Meydanı Metro girişinde Taksim Sanat’ın açılışı ile gerçekleşti. Resmemaneti Sergisi ile taçlanan açılışta “İstanbul Büyükşehir Belediyesi Resim Koleksiyonu” seçkisi ile birlikte Sezer Tansug’un 1993 yılında 43 ressam arkadaşıyla gerçekleştirdiği Geleneksel Kültüre Çağdaş Yorum ‘66 Kare’ projesinin tamamı sergilendi. Aşiyan’daki Tevfik Fikret Evi, Şişli Atatürk Müzesi ve Atatürk Kütüphanesi’nde muhafaza edilen koleksiyonlarda; Tevfik Fikret’in ünlü Sis şiiri için Abdülmecid Efendi’nin fırçasından çıkan tablo, Abdulmecid Efendi’nin yaptığı Abdülhak Hamit ve Recaizade Mahmud Ekrem portreleri, Feyhaman Duran’ın betimlediği Osmanlı padişahları, Tanzimat Fermanı, Mustafa Nuri Paşa’nın Galata Köprüsü resmi, Halil Paşa’nın Kahire ve Boğaziçi peyzajları, İbrahim Çallı’nın ilk Atatürk Portresi gibi paha biçilemeyen eserler bulunuyor.

Geleneksel kültüre saygı

Sergide yer alan özel koleksiyonlardan olan Sezer Tansuğ’un 66 Kare çalışmasını Tansuğ, “66 Kare son yıllarda daha çok batı kültürüne programlanan, medya ortamının unutturmayı ve küçümsetmeyi başardığı geleneksel kültürümüze bir ilgi ve saygıyı amaçlıyor” cümlesiyle tanımlıyor. Sanat ve kültür mirasının korunması adına “İstanbul Büyükşehir Belediyesi Resim Koleksiyonu”nu muhafaza eden ve sanatseverlerin beğenisini kazanacak konseptlerde sunmaya gayret eden İstanbul Büyükşehir Belediyesi, daha önce 2004 yılında CRR’de, 2005 yılı Art-İstanbul Sanat Fuarı’nda, 2006 yılında Lüksemburg, 2007 yılında Şam İstanbul Kültür Günleri’nde Mehmet Lütfi Şen küratörlüğünde eserleri sergiledi.

Kitap Kafe’de keyifli bir ortam

Taksim Sanat’ın içinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraklerinden Kültür AŞ’nin işleteceği bir Kitap Kafe yer alacak. 3 ayrı kitaplık ile dolu dolu içeriğe sahip olacak Kitap Kafe sanatseverlere keyifli bir ortam sunacak. İstanbul temalı kitapların ve sergi kataloglarının satışa sunulacağı Kitap Kafe’de teşhir amaçlı olarak prestij kitaplar sergilenecek, prestij kitaplar www.istanbulkitapcisi.com adresinden temin edilebilecek. Kitap Kafe’nin yanı sıra Taksim Sanat içinde içecek ve atıştırmalıkların sunulacağı butik bir kafe de hizmet verecek.Yorum Ekle