17 Eylül 2021, Cuma
Son Dakika

İstanbul Beyefendisi Mehmed Şevket Eygi unutulmadı

Geçtiğimiz hafta Gazeteci-yazar Mehmed Şevket Eygi, vefatının 2. Sene-i devriyesinde Merkez Efendi Haziresi'ndeki kabri başında düzenlenen programla yad edildi.
23.07.2021 17.19.57

HARUN REŞİT AKÇAY

İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünce, "İstanbul Beyefendisi" Eygi için düzenlenen anma programında Kur'an-ı Kerim okundu, dualar edildi. Programa Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy’da katıldı. Programda, Zeytinburnu Belediyesi tarafından yayınlanan, İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Aydın Gülan ile Prof. Dr. İsmail Coşkun'un hazırladığı "Mehmed Şevket Eygi İstanbul Beyefendisi Müslüman Bir Münevverin Portresi" kitap, programa katılan misafirlere hediye edildi. Kitapla alakalı bilgi veren Arısoy, "Hem Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi'ndeki konuşmalarını hem de hakkında yazılanları derlediğimiz bir kitabı ikinci vefat yıldönümüne yetiştirmiş olmaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz." dedi. Eygi'nin sağlığında birçok kez Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi'nde sevenleriyle bir araya geldiğini dile getiren Arısoy, "Cumhurbaşkanımızın kararıyla Zeytinburnumuzun ebedi sakini haline geldi. Merkez Efendi Haziresi'nde metfun malumunuz. Dolayısıyla hem ebedi sakinimiz hem de hayatında her ay düzenli olarak seminer yaptığı bir belediye olarak hakkında bir kitap yayınlamaya vesile olmaktan çok memnunuz. Bütün emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum."

"Zamana dayanabilen makaleler yazdı"

İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aydın Gülan ise Şevket beyle aynı liseden mezun olmaları dolayısıyla 40 yılı aşkın bir süre dostluğundan faydalandığını kaydetti. Eygi'nin önemli bir fikir adamı olduğunu vurgulayan Gülan, "Özellikle bir gazeteci olarak 24 saatlik ömrü olmayan, zamana dayanabilen makaleler yazmış olması onun mütefekkir, münevver boyutunu da gösteriyor." diye konuştu. Gülan, Eygi'nin gazete yazılarının da derlenerek kitaplaştırıldığına işaret ederek, "Vefatının yıl dönümü dolayısıyla hazırlanan kitaplardan biri de gazetelerde yazdığı yazılarından oluşuyor. Bu yazıların eskimez niteliği nedeniyle daima okuyucuyla buluşmasını ümit ediyoruz." değerlendirmesini yaptı. Anma programına Zeytinburnu Belediyesi ile İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü çalışanlarının yanı sıra Eygi'nin dostları, arkadaşları, talebeleri, sevenleri ve basın mensupları da katıldı.

Mevlid-i Şerif okutuldu

Ayrıca ruhuna Merkezefendi Camii’nde bir Mevlid-i Şerif okutuldu. İkindi namazından sonra okunan mevlidin ardından Merkezefendi Haziresi’ndeki kabri ziyaret edildi. Mevlide ve ziyarete, kalabalık bir ziyaretçi topluluğu iştirak etti. Ahmet Şahin ve diğer sevenleri, merhumun ruhuna Kur’an-ı Kerim okuyup dua ettiler. Programın ardından bütün katılımcılara Zeytinburnu Belediyesi tarafından hazırlanan Mehmed Şevket Eygi İstanbul Beyefendisi Müslüman Bir Münevverin Portresi isimli eser hediye edildi. Mehmed Şevket Eygi İstanbul Beyefendisi Müslüman Bir Münevverin Portresi isimli kitabın ilk kısmı Eygi’yi yakından tanıyan, sağlığında onunla vakit geçiren kişilerin kaleminden üstadı ele alan yazılar oluşturuyor. İkinci kısımda ise Mehmed Şevket Eygi’nin 2018 ve 2019 yılında Zeytinburnu Kültür ve Sanat Merkezi'nde yapmış olduğu konuşmaları yer alıyor.

Zeytinburnu Belediye Başkanı Ömer Arısoy: 

Mehmed şevket Eygi Zeytinburnu Kültür Sanat’taki derslerinden birinde, "burada kuşlar insanlara güvenmiyor’’ diye ekleyerek şöyle eklemişti "Öyle bir İstanbul istiyorum ki ikindi çayını içmek için çok büyük bir bahçeye gideyim ve bahçede ördekler göreyim; siyah beyaz kuğular göreyim ;yaşlı insanların ellerine konup tane yiyen munis kuşlar göreyim.; Bu latif talep bile onun karakteri ,yazıları ve hayatıyla neyi inşa etmek istediğiyle ilgili bize müthiş ipuçları vermektedir. O kültürü kuru bilgi değil,bir hayat tarzı meselesi olarak görüyor ;kendisini okuyan ve dinleyenlere ,Müslümanların kültürü, İstanbul’un  kültürü Türkiye’nin ve dünyanın kültüründen bahsederken aslında estetik bir hayat teklif ediyordu . Kelimenin gerçek manasıyla bir  Hazerfen sayılan rahmetli  Mehmed şevket  eygi ,kültürel kopukluğun önce bireyi sonra toplumu derin bir cehalete ve sığlığa sürükleyeceğini ısrarla vurguluyor, derslerine iştirak edenlere, mutlaka ‘’ama mutlaka’’ Geleneksel milli ve İslami sanatlarımızdan birini öğrenmesini tavsiye ediyordu. Gelgelelim, günümüzde sanat, güzellik ve estetik bakımın  dan geri kalmış  olduğumuzu dile getirirken, ’’Mimar Sinan bu devirde yaşasaydı eski camilerin  taklitlerini yapmaz , bambaşka camiler yapardı ,’’diye maharet ve hüner içeren bir yenilik duygusunu vurgulamayı da ihmal etmiyordu. 

Prof.Dr Aydın Gülan: Şevket ağabey kendisi hakkında bir kitap çıkmasını muhtemelen istemezdi 

Fakat emsali az olan bir insanı tanımak ,anlayabilmek için ipuçları ,başlangıç noktaları sunmak ,tanıklıkları değerlendirme imkanı vermek geride kalanlar ve gelecek nesiller için mutlaka faydalı olacaktı. İyi yetişmiş , kendini sürekli geliştirmek için çalışmış ; bilgi ,aksiyon ve estetik üçlüsünü birbirinden önem vermiş yerli ve mümin bir insan üzerinden Türkiye’nin geçirdiği aşamaları ,şimdi anlaşılması zor tehlikeler karşısında verilmesi gerekli mücadeleleri, kültürel kopuklukları gidermeyi sürekli gündemde tutan bir hayatın ; makama, gelirse övgüye, rahata, hapiste olup olmamaya önem vermeyen bir hayatın örneğini arayan insanlar için başlangıç noktası sunmak değerlidir Zaten haddimiz olmayan övmek tuzağına düşmeden, bilebildiğimiz, anlayabildiğimiz haliyle ortaya konulan, incelemeye sunulan emsaller, anlamak, idrak etmek için çok ama çok faydalı olabilir Bunu düşündük.

Mehmed Şevket Eygi gazeteci, düşünür yayıncı, koleksiyoncu, kültür-sanat hamisi, kitap aşığı ve Müslüman vasıflarıyla temayüz etmiş nadir bir şahıstı Bir yanda Galatasaray Liseli ve Mülkiyeli, diğer yanda İslam kültürüne vakıf, mütedeyyin ve muhafazakar bir Müslüman olan, siyasi meseleler, ümmetin ve milletin sorunlarına olduğu kadar estetik, görgü, zarafet, sanat, kültür ve moda konularına da kafa yoran, çözüm önerileri sunan Eygi hayatının sonuna kadar inandığı din ve ülkesi adına bir kalem erbabı olarak mücahede verdi. Yaşadığı her devirde toplumsal tartışmalara kalemiyle dahil oldu ancak tenkitlerini kendi mensup olduğu cenaha yönelmekten de hiç sakınmadı. İTTİFAKYorum Ekle