İşte Eyüpsultan'da gezilecek yerler:

eyüpsultan-2

Eyüp Sultan Camii ve Türbesi

Eyüp Sultan Camisi, 1458 yılında Fatih Sultan Mehmet tarafından inşa ettirilen ve İstanbul’un ilk “selâtin camisi” olarak bilinir. 1800 yılında Sultan 3. Selim’in emriyle geniş çaplı bir restorasyon geçirmiştir. Çeşitli zamanlarda bir dizi bakım ve onarım gören cami günümüzde nadide yapılar arasında yerini almıştır.

pierloti

Pierre Loti Tepesi

İstanbul ve Haliç manzarasının nefes kesici güzelliğini izlemek isteyenlerin uğrak noktası Pierre Loti Tepesi’dir. Temiz havası, tarihi, muhteşem Haliç Manzarası, Tavşan Adası ve turistik tesisleri ile yerli ve yabancı turistlerin en çok tercih ettiği yerlerin başında gelir. 

Ayvat-Bendi-06

Ayvat Bendi Tabiat Parkı

Ayvat Bendi 2011 yılında Tabiat Parkı olarak ilan edilmiştir. Ayvat Bendi Tabiat Parkı, bölgedeki 9 tabiat parkından sadece biridir. Tarh Kurtkemer de sahanın hemen girişinde yer alır. 

Aynı zamanda Belgrad Ormanları’nın en güzel manzaralarından birini oluşturan Ayvat Bendi, bir mesire yeri özelliği de taşır. Üstelik yabani hayvan türü bu bölgede fazlasıyla mevcuttur ve bu durum bölgenin önemini daha da arttırır. 

Gokturk-Goleti-Tabiat-Parki

Göktürk Göleti Tabiat Parkı

Göktürk Göleti Tabiat Parkı, 2011 yılında Tabiat Parkı olarak ilan edildi. Tabiat Parkı içerisinde ziyaretçilere güzel bir manzarar sunan Gölet bulunmakta. Tabiat Parkı ismini içerisinde bulunan bu Göletten alıyor.

Feshane                                        

Feshane 

Feshane Haliç kıyılarında harika yer alıyor. Ayrıca, Feshane ülkemizin ilk tekstil sanayi bölgesidir.

Zal Mahmut Paşa Külliyesi  

Zal Mahmut Paşa Külliyesi

Zal Mahmut Paşa Külliyesi içerisinde bulunan cami 577 yılında Zal Mahmud Paşa ile eşi Şah Sultan tarafından Mimar Sinan‘a yaptırılmıştır.

adile-sultan-turbesi-eyup-fotogaleri_800x535

Adile Sultan Türbesi                       

Adile Sultan Türbesi, Mehmet Ali Paşa Türbesi olarak da bilinmektedir. Türbe 1849 tarihinde Adile Sultan’ın eşi Mehmet Ali Paşa için inşa edilmişti. 1869 yılında ise kızı Hayriye Hanım buraya defnedilmişti.

kemerburgaz

Kemerburgaz Kent Ormanı 

Kemerburgaz Kent Ormanı, İstanbul İlinin Eyüpsultan ilçesi Göktürk Pirinççi Köyü mevkii üzerinde bulunuyor. İçerisinde oyun parklarından yürüyüş alanlarına kadar pek çok aktivite noktası bulunuyor.

İstanbul’da baba-oğul fiyatta anlaşamadığı kiracıyı hastanelik etti   İstanbul’da baba-oğul fiyatta anlaşamadığı kiracıyı hastanelik etti  

Aziz-Paşa-Mesire-Yeri

Aziz Paşa Mesire Yeri 

Aziz Paşa Mesire Alanı büyüklüğü nedeniyle sevilen bir piknik alanıdır.

Kaynak: (HABER MERKEZİ)