Sarıyer’de boğaz manzarasının keyfini çıkarabileceğiniz, Karadeniz havasını soluyabileceğiniz ve şehrin gürültüsünden uzaklaşabileceğiniz pek çok yer vardır. Sarıyer’de gezilecek yerler listemiz şöyle: 

Duatepe Parkı

Bu park, Rumeli Hisarı ve 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün muhteşem manzarasını sunmaktadır. 19 bin metrekarelik bir alana kurulan parkta, yürüyüş yolu, bisiklet yolu ve restoranlar bulunmaktadır. Parkta, çeşitli bitki ve çiçek türleri de görebilirsiniz. Fotoğraf meraklıları için harika bir mekan olan parka, botanik severler de ilgi göstermektedir. 

kusgözlem

Dilan Polat'ın uyuşturucudan gözaltına alınan ablası Sıla Doğu hakkında flaş karar! Dilan Polat'ın uyuşturucudan gözaltına alınan ablası Sıla Doğu hakkında flaş karar!

Milli Parklar Kuş Gözlem Kulesi

Sarıyer’in en ilgi çekici noktalarından biri de kuş gözlem kulesidir. Bu kule, eğitim ve turizm amaçlı olarak yapılmıştır. Kuleye giderken, ormanın temiz havasını teneffüs edebilirsiniz. Sonra da, 30 metre yüksekliğindeki kuleden, kuşları ve yaban hayvanlarını yakından izleyebilirsiniz. 

Irmak Mesire Alanı 

Sarıyer’in Belgrad ormanında bulunan mesire alanlarından biri de Irmak Mesire Alanı’dır. Bu alan, piknik yapmak isteyenler için çok uygun bir yerdir. Belediyenin sunduğu hizmetler sayesinde, ailenizle keyifli ve rahat bir piknik yapabilirsiniz. Ayrıca, mesire alanında, spor ve oyun alanları da mevcuttur. 

Atatürk Arboretumu

Sarıyer, yeşillik açısından çok zengin bir ilçedir. Atatürk Arboretumu da, bu zenginliği gösteren parklardan biridir. Parkta, gölet ve havuz gibi doğal güzellikler bulunmaktadır. Piknik yapmanın da mümkün olduğu parkta, giriş ücretlidir. 

Emirgan Korusu

İstanbul’un en ünlü korularından biri olan Emirgan, Sarıyer’in en popüler yerlerindendir. Bu yüzden Emirgan Korusu, Sarıyer’de gezilecek yerler listemizin başında gelmektedir. :) Nisan ayında lale festivalinin yapıldığı korunun en renkli ve kalabalık bölümü, meydanıdır. Meydanda, ahşap yapılı egzotik restoranlarda kahvaltı edebilirsiniz. Güne güzel başlamak için Emirgan Korusu çok idealdir. 

Sadberk Hanım Müzesi

Azaryan Yalısı’nda bulunan müze, Türkiye’nin ilk özel müzesidir. Vehbi Koç Vakfı tarafından açılan müze, Vehbi Bey’in eşi olan Sadberk Hanım’a adanmıştır. Müzede, Sadberk Hanım’ın kişisel koleksiyonlarının yanında; arkeolojik eserler ve İslami sanata ait yazılı ve süslü nesneler sergilenmektedir. 

Belgrad-Ormani-1

Belgrad Ormanı

İstanbul’un en büyük ormanlarından biri olan Belgrad Ormanı, Sarıyer’in doğal güzelliklerini sergileyen bir yerdir. Belgrad Ormanı, Osmanlı döneminde Mimar Sinan tarafından inşa edilen su kemerleriyle ünlüdür. Bu su kemerleri, İstanbul’un su ihtiyacını karşılamak için kullanılmıştır. Bugün ise, bu su kemerleri, ormana gelen ziyaretçilerin ilgisini çeken tarihi yapılar arasındadır. Belgrad Ormanı’nda, doğanın tadını çıkarabileceğiniz veya ailenizle piknik yapabileceğiniz birçok mesire yeri bulunmaktadır.

Sarıyer’de yerler alan mesire yerlerine gezilip keyifle vakit geçirilebilecek yerlerden.

Ayvad mesire yeri

Belgrad Ormanı’ndaki en eski mesire yerlerinden biridir. 1700 yılında yapılan Ayvat bendinin çevresinde kurulan mesire yeri, ailecek huzurlu ve keyifli bir piknik için ideal bir yerdir. 

Bentler mesire yeri

Osmanlı zamanında yapılan birçok bendin bulunduğu mesire yeridir. Mesire yerinde, büfe ve diğer ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz hizmetler vardır. Mahmut, Topuzlu ve Valide bentleri bu bölgede yer almaktadır. 

Binbaşı çeşmesi mesire yeri

Belgrad Ormanı’ndaki en güzel mesire yerlerinden biridir. Çeşitli güller, bitkiler ve yeşilliklerle dolu bir ortamda, eşsiz bir piknik yapmak için tercih edebileceğiniz yerlerden biridir. 

Belgrad Ormanı’nda; Kirazbent, Irmak, Falih Rıfkı Atay ve Fatih Çeşmesi gibi farklı mesire yerleri de vardır. Mesire yeri açısından zengin olan Belgrad Ormanı’nda, harika bir hafta sonu geçirmek için yer bulmak kolaydır. 

Sakıp Sabancı Müzesi

Dünyaca ünlü sanatçıların eserlerinin gösterildiği müzede, her dönem değişik sanatçıların koleksiyonlarına yer veriliyor. Sanatseverlerin kesinlikle görmesi gereken müzeye giriş ücretlidir. Müze kartınız varsa, ücretsiz girebilirsiniz. 

Ural Ataman Klasik Otomobil Müzesi

Klasik otomobil meraklıları için kaçırılmaması gereken müzede, 1920’den 1970’e kadar üretilen otomobiller kronolojik olarak sergileniyor. Otomobil teknolojisinin nasıl geliştiğini ve değiştiğini yakından görebileceğiniz müzede, 100’den fazla klasik otomobil bulunuyor. 

Japon Bahçesi

Türk-Japon ilişkilerinin 2003’te geliştirilmesinden sonra açılan bir bahçedir. Japonlara özgü boğaz maketleri ve çeşitli çiçek çeşitlerinin bulunduğu bahçe, Emirgan’ın yanındadır. Yaklaşık bir futbol sahası büyüklüğünde olan bahçeyi gezmek için on dakikanız yeterlidir. 

Rumeli Hisarı

Görülmesi gereken tarihi miraslarımızdan biri olan Rumeli Hisarı, İstanbul’un fethi için hazırlanan hisardır. Anadolu Hisarı’nın karşısına yapılan Rumeli Hisarı, Kuzey’den gelecek yardımın engellenmesi için kullanılmıştır. Bugün hala birçok kişi tarafından ziyaret edilen Rumeli Hisarı, muhteşem bir manzaraya sahiptir. 

garipce-koyu-balikci-kahvalti-manzarasi

Garipçe Köyü

Son zamanların en gözde köyleri arasında olan Garipçe’de, harika bir köy kahvaltısı ve balık ziyafeti sizi bekliyor. Tarihi evleri, sahili ve yeşil ortamıyla, şehrin stresinden uzaklaşmak isteyenleri ağırlıyor. Üçüncü köprünün yapılmasıyla daha çok ilgi gören köyün, kendine has havası sizi de etkileyebilir. 

kilyos

Kilyos Plajları

İstanbul’un yaz aylarında en çok tercih edilen plajları Kilyos’tadır. Tırmata veya Solar plajlarında, harika bir yüzme keyfi yaşayabilirsiniz. Yazın çok kalabalık olan plajların etrafında yeşil alanlar da vardır. Hem piknik hem de yüzmek isteyenlerin ideal adresleri arasındadır. 

(HABER MERKEZİ)