27 Eylül 2020, Pazar
Son Dakika

İstanbul’un yanı başındaki güzellik: Ayvat Bendi

13.08.2020 12.36.37

AYŞE RANA İNCECİK

Corona virüs salgını sebebiyle uzun süre boş kalan tabiat parkları sıcaklığın arttığı bugünlerde İstanbulluların akınına uğruyor. İstanbul'un tabiat parkları, şehrin stresinden uzaklaşmak isteyen kent sakinlerine doğal güzelliklerinin yanı sıra gezip dinlenebilecekleri bir imkân sağlıyor. İstanbul’un hemen yanı başında bulunan Ayvat Bendi Tabiat Parkı, tatile çıkamayan İstanbullular için farklı bir alternatif oluyor.

2011 yılında Tabiat Parkı ilan edilen Ayvat Bendi, adını III. Mustafa zamanında (1765) inşa edilen Ayvat Bendi’nden almıştır. Ve Kâğıthane Deresi’nin kollarından biri olan Ayvat Deresi üzerine yapılmıştır. Kanûnî Sultan Süleyman zamanında yaptırılarak 1563 yılında hizmete giren Kırkçeşme tesislerinin batı kolu üzerinde III. Mustafa tarafından 1765’te, Kemerburgaz’ın yaklaşık 4.5 km. kuzeydoğusunda Belgrad ormanı içerisindeki Ayvat deresi üzerinde inşa ettirilmiştir. Kitâbesi olmadığı için bendin girişine, bendin tarihçesini anlatan ahşap levha koyulmuştur. Bu bendin inşasıyla, yağışlı zamanlarda ihtiyaç fazlası suyu depolama ve böylece şehre daha fazla su verme imkânı elde edilmiştir. Ayvat Bendi kâgir ağırlık bendi tipindedir ve planda kırık hatlarla kemer şekli verilmek suretiyle ek emniyet sağlanmıştır. Bent yapılırken Kırkçeşme tesislerinin su alma tertibiyle çökeltme havuzu aynen muhafaza edilmiş, eski küçük bağlama ile yüzen cisimleri tutan ızgaralar, kumları tutan dairevî çökeltme havuzları da bendin hemen altında aynen bırakılmıştır. Bentte daha fazla suyun depolanması için su tarafında payandalarla tahkim edilmiş olan mermer plaklar ilâve edilmiştir.

Bentten alınan suyun debisinin ölçülmesi, ölçme sandığının yan yüzüne, ekseni su yüzeyinden 96 mm. aşağıya gelecek şekilde yerleştirilmiş olan kısa pirinç borular (lüle) yardımı ile yapılmaktadır. Bu lülelerden 10 adet bulunmaktadır.

Ayvat kolunun başından alınan sular, üstü kapalı kanallarla güneydoğuya doğru iletilir; bu kesimde Orta dere ve Bakraç deresinden gelen kollarla birleşen sular, Kurt Kemeri ve Uzun Kemer üzerinden geçerek başhavuzda diğer koldan gelen sularla karışır. Bent ormanlık bölgede yapılmış olduğundan haznesinde 1765’ten beri biriken katı madde miktarı çok az olduğu bilinmektedir.

Yaklaşık 50 hektarlık alan üzerinde kurulu olan parkta, zengin bitki ve hayvan çeşitliliği bulunmaktadır.

Osmanlı zamanında İstanbul‘un su ihtiyacını karşılamak için yapılan Kurtkemeri de ziyaretçilerin büyük ilgisini çekmektedir.

Belgrad Ormanı içerisindeki 9 tabiat parkından biri olan Ayvat Bendi Tabiat Parkı, yaklaşık 50 hektarlık bir alanı kaplamaktadır.

Piknik yapabilir, orman yollarında yürüyüşe çıkabilir, bisikletle Belgrad Ormanları içinde tur atmak isteyenlere imkan tanıyor. Mesire alanında kır lokantası, büfe, çocuk oyun parkları gibi alanlar da bulunmaktadır.

İstanbul’un su ihtiyacını karşılamak üzere yapılan Kırkçeşme Su Yolu’nun bir bölümü alan içerisinde kalmaktadır. Genellikle meşe ve gürgen ağaçlarının hakim olduğu bölgede çok çeşitli bitki ve hayvan türü yaşamaktadır. Orta yaşlı meşelerin çeşitleri Kasnak Meşesi, Sapsız Meşe ve Saçlı Meşe olarak çeşitlenmektedir. Yaban domuzu, altın çakal, geyik, karaca, tilki, kurt, sansar, şahin, atmaca, saksağan, karga, ağaçkakan, serçe, ispinoz, saka, yabani tavşan ve sincap türleri ise bölgede görülen hayvan türleridir.

İTTİFAK Yorum Ekle