Kapalıçarşı, İstanbul'un kalbinde atar durur. Yüzyıllardır türlü badireler atlatmış ama dimdik ayakta kalmış bir tarih şahidi... Her köşesinde bir hikâye, her dükkanında bir sır saklı. 

Kapalıçarşı'ya girdiğinizde kendinizi başka bir dünyada hissedersiniz. Burası sadece alışveriş yapabileceğiniz bir yer değil, aynı zamanda kültürlerin, renklerin, kokuların ve seslerin buluştuğu bir mozaik.

Kapalıçarşı'nın tarihi Fatih Sultan Mehmet'in İstanbul'u fethettiği yıllara dayanır. Fatih, Ayasofya'ya gelir getirmek için İç Bedesten'i yaptırır. Daha sonra Kanuni Sultan Süleyman devrinde çarşı büyütülür ve ahşap olarak inşa edilir. Zamanla çarşıya yeni sokaklar, hanlar, camiler ve çeşmeler eklenir. Kapalıçarşı bugün 110 bin metrekarelik bir alana yayılır ve 4 bine yakın dükkan barındırır.

Kapalıçarşı'ya giren herkes kendine göre bir şey bulabilir. Altın, gümüş, mücevher, halı, kilim, antika, baharat, lokum, hediyelik eşya... Burada aradığınız her şeyi bulmanız mümkün. Ama Kapalıçarşı'nın asıl cazibesi dükkanların arkasında yatan hikayelerde. Her esnafın anlatacak bir macerası, bir anısı vardır. Onlarla sohbet ederek hem çarşının hem de İstanbul'un geçmişine tanıklık edebilirsiniz.

Kapalıçarşı'yı gezerken zamanın nasıl geçtiğini anlamazsınız. Çünkü burası sizi kendine bağlar, sürükler, büyüler. Kapalıçarşı'yı gezmek bir sanattır. Her adımınızda yeni bir keşif yaparsınız. Her bakışınızda yeni bir detay fark edersiniz. Her nefesinizde yeni bir koku alırsınız. Kapalıçarşı'yı gezmek bir ayrıcalıktır. Çünkü burası sizi tarihin içine çeker, kültürün zenginliğine tanık eder, hayalin ötesine götürür.

İstanbul’un “garip” şairi Orhan Veli Kanık da “Kapalıçarşı” adını verdiği şiirinin son dizelerinde şöyle tasvir eder çarşıyı…

“Ya bu pembezar gömlek?
Onun da bir hikayesi yok mu?
Kapalıçarşı diyip geçme;
Kapalıçarşı,
Kapalı kutu”

Öyle bir çarşı ki ihtişamlı kapılarından tarih kokan duvarlarına, daracık sokaklarından insanı içine çeken rengarenk kokularına kadar her şeyin bir hikâyesi vardır. Her bir sokağında yeni bir hikâyeyle karşılaşır, yürüdükçe okuduğunuz o hikayelerle çarşının büyülü dünyasında 
kaybolursunuz.