Mareşal Fevzi Çakmak, Necip Fazıl Kısakürek gibi önemli isimlerin kabirlerinin bulunduğu İstanbul’un en eski ve tarihi mezarlıkları arasında yer alan, Eyüpsultan Mezarlığı’nda, Servet-i Fünun Dönemi yazarlarından Ahmet Şuayib’in kabrinin defineciler tarafından talan edildiği öne sürüldü. Etrafı demirlerle çevrili lahit tipi mezarın taşları kırılarak etrafa saçıldı, kemikler gün yüzüne çıktı. İBB Miras ekiplerinin yenileme çalışması yürüttüğü mezarlıkta, yazarın mezarında tespit çalışmaları yapıldığı ve kısa süre içerisinde onarılacağı bildirildi.  

Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD'de PBS kanalına konuştu! Cumhurbaşkanı Erdoğan ABD'de PBS kanalına konuştu!

eyupsultanda-tarihi-mezarligi-defineciler-talan-etti-iddiasi_4881_dhaphoto5

“MÜSLÜMAN MEZARLARINDA HERHANGİ BİR ŞEY BULAMAZLAR”  

Tarih araştırmacısı Hüseyin Kala, "Eyüp’te Pierre Loti tepesinde gezerken Servet-i Fünun Dönemi yazarlarından, edebiyatçılarımızdan birinin mezar taşının kırıldığını, mezarının harap edildiğini ve parçalandığını gördüm. Bununla ilgili gerekli yerlere bilgi verdik. Burada asıl problem definecilerin Müslüman mezarını açmaları. Müslüman mezarlarında herhangi bir şey bulamazlar. Buraya boşuna gelip mezar taşlarını tahrip ediyorlar" dedi. 

eyupsultanda-tarihi-mezarligi-defineciler-talan-etti-iddiasi_4881_dhaphoto1

“MEZARLIKLAR KAMERAYLA İZLENMELİ  

Kala, "Belediyelerin, ekiplerin yapabileceği şeyler belli noktalara kameralar koyup, buraların gece tahrip edilmesinin önüne geçebilirler. Buralar sahipsiz ve birileri tarafından fazla ziyaret edilen yerler değil. Buradan belki de ayda bir iki kişi geçiyordur. Kameralarla desteklenerek bu bölgelerde tahribatın önüne geçilebilir. Kesinlikle tarihi mezarlıklara tepeden izlenebilen kameralar konup, ekipler tarafından devamlı izlenmesi gerekli. Gençler mezarlıkları gezsinler, boş buldukları vakitlerde tarihimize sahip çıkmak için ellerinden geleni yapsınlar" diye konuştu.

eyupsultanda-tarihi-mezarligi-defineciler-talan-etti-iddiasi_4881_dhaphoto2

eyupsultanda-tarihi-mezarligi-defineciler-talan-etti-iddiasi_4881_dhaphoto3

eyupsultanda-tarihi-mezarligi-defineciler-talan-etti-iddiasi_4881_dhaphoto4

Kaynak: (DHA)