Gucci’nin Ermeni mankeni Azerbaycan’a saldıracakmış! Gucci’nin Ermeni mankeni Azerbaycan’a saldıracakmış!

İşte İstanbul’da yaşamı zorlaştıran sebeplerden bazıları... 

Trafik

Evet, İstanbul’u zorlayan şeylerden biri de trafik. Şehrin trafiği genelde yoğun olmasının yanında, bazı saatlerde tamamen tıkanıyor. Bu da ulaşımı oldukça zorlaştırıyor. Gitmek istediğimiz yerlere gidemiyoruz, yollarda kalıyoruz; trafikte zaman kaybediyoruz. Normalde ulaşım süresi 20 dakika olan bir yere ek olarak 1 saatlik trafik süresi katlanmak zorunda kalıyoruz.

Hayatın pahalılığı

İstanbul’da diğer şehirlere göre daha çok para kazandığınızı düşünebilirsiniz. Ama İstanbul size verdiği kadar sizden geri almayı da ihmal etmiyor. Bu durumun sebebi İstanbul değil, İstanbul’da yaşayanlar. İstanbul sadece seçenekleri sunuyor, biz de hayatımızı bu seçenekler ve gelirimiz doğrultusunda ayarlıyoruz. Yani İstanbul’da 11.500 TL ve 25.000 TL kazanmak arasında pek bir fark yok. Nasıl olsa yetmiyor...

Şehirden çıkamama

Trafiğin etkisi altında olan bir diğer şey de şehir dışına çıkma. Gideceğiniz şehir İstanbul’a sadece 1 saat uzaklıkta olabilir. Ama İstanbul trafiğinden çıkmanız 2 saatinizi götürebilir. Yani şehirler arası ulaşım süresine bir de İstanbul içi trafik süresi eklemek zorundasınız.

Toplumsal olaylarda şehrin felç olması

Mesela bir derbi sonrasına yakalandınız ya da bir yol inşaat çalışması var. Eğer güzergâhınız bu yerin üzerindeyse kesinlikle yolunuzu değiştirmelisiniz. Yoksa, çok kalabalık bir toplu taşıma aracında sıkışabilirsiniz.

parkistanbul

Park yerinin bulunmaması

İstanbul’da oturacaksanız park yeri bulmak için çok zaman harcamanız gerektiğini bilmelisiniz. Ya da park yeri olmadığı için arkadaşlarınızla görüşmekten vazgeçmeniz gerekebilir…

Hava olaylarının şehri felç etmesi

Biraz yağmur mu yağdı ya da rüzgâr hızlandı mı? Eğer işe gidiyorsanız sabah erkenden çıkmanız veya işten eve dönüyorsanız işten erkenden ayrılmanız gerekir. İstanbul’da çalışanlar bunu çok iyi bilirler; birçok firma bu tür durumlarda çalışanlarını erken saatte serbest bırakır. Çünkü bu, İstanbul için olağan bir durumdur. Bu tür hava olaylarında İstanbul’da yaşam duraklar.

Toplu ulaşımın çok kalabalık olması

İstanbul’un başka bir zorluğu da insan yoğunluğudur. Herkes araba kullanıyor diye toplu ulaşım araçlarının boş olduğunu sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü kalabalığın en çok hissedildiği yer toplu ulaşım araçları ve duraklarıdır.

istanbul-25

Bir İstanbul klişesi!

“İstanbul seni yeneceğim!” diye İstanbul’a gelmiş olabilirsiniz veya İstanbul’da doğup büyümüş olabilirsiniz. Ama İstanbul size çok kısa sürede, her koşulda başka bir seçeneğiniz olduğunu gösterir. Yani, başka bir şehirde kendinize verdiğiniz değer normal iken İstanbul’da bu değeri hissetmeyebilirsiniz.

Kayıtsızlık

Fiziksel durumları gözden geçirdik, peki ya İstanbul’da ruhsal durum nasıl? İstanbul hayatı insanların üzerinde büyük bir baskı yaratıyor. Bu baskı ve yoğunluk ise kayıtsızlığı doğuruyor…

Hava kirliliği

Elbette metropol şehir olmanın getirdiği hava kirliliğini her yerde yaşayabiliyorsunuz. Bu da yaşam kalitenizi ciddi şekilde etkiliyor.

Kaynak: (HABER MERKEZİ)