Sağanak yağış cadde ve sokakları göl etti Sağanak yağış cadde ve sokakları göl etti

İstanbul Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, FETÖ/PDY’ye yönelik İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde dün operasyon gerçekleştirdi. Hücre evlerinde yaşayan 9 firari örgüt üyesi, başka kişilerin adına kiralanan evlerde sahte kimliklerle yakalandı.

tem-2-1

Polis soruşturmalardan geçmemiş ve haklarında dava dosyası bulunmayan örgüte yakın kişiler adına kiralanan hücre evlerinde saklanan 9 şüphelinin üzerinden 3 bin 201 dolar ve 19 bin 700 lira para ele geçirilmişti. Ele geçirilen Amerikan paraları arasında ‘F’ serisi dolar da bulundu. Başkaları adına düzenlenmiş sahte kimlikle yakalanan 9 şüpheliden 7’sinin TEM şubedeki sorguları tamamlandı.
Sağlık kontrolünün ardından adliyeye sevk edilen zanlılardan 5’i tutuklandı. 2 zanlı ise ‘adli kontrol’ hükümleri uyarınca tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Operasyon çerçevesinde yakalanan 2 şüphelinin polisteki sorgusu devam ediyor.

tem-3-1

Hücre evlerinde ele geçirilen döviz arasında ‘F’ serisi 1 dolar da bulunmuştu. Bu banknotlar, FETÖ mensuplarının örgüt içindeki konumlarını ve birbirlerini tanımasını sağladığına yönelik şifreli bir işaret olarak nitelendiriliyor. 15 Temmuz 2016’da gerçekleşen darbe girişimi sonrası yapılan gözaltılarda darbeci komutanlar, valiler ve üst düzey yetkililerin üzerinden ‘F’ serisi 1 dolar çıkmıştı. (İHA)