Geçmişten günümüzü pek çok uygarlığa ev sahipliği yapmış İstanbul’da alışverişin gözbebeği olmuş pek çok tarihi çarşı bulunuyor. Bu çarşılar alışverişin yanı sıra turistik bir gezi imkanı da sunuyor. Tarihi dokusunu kaybetmemiş o mekanlarda renkli baharatlar, yemişler, ipek şallar insanı alıp yüzyıllar öncesine götürüyor adeta.

İstanbul alışveriş denilince akla gelen ilk yer şüphesiz Kapalıçarşı. Peki İstanbul’un diğer tarihi çarşıları hangileri, nerelerde bulunuyor? İşte tüm detaylar…

1. KAPALIÇARŞI – BEYAZIT

kapalicarsi-1

Dünya’nın en eski ve en büyük kapalı çarşılarından biri olan Kapalıçarşı, 550 yılı aşkın geçmişiyle İstanbul'da Tarihi Yarımada’nın en çok ziyaret edilen ve en sevilen yerlerinden. Her gün binlerce yerli ve yabancı turistin akınına uğrayan bu çarşıda, labirent şeklinde sokaklar ve geçitlerle birlikte dört binden fazla mağaza ve dükkan bulunuyor. 

2. TARİHİ MISIR ÇARŞISI – EMİNÖNÜ

misir-carsisi

İstanbul’un popüler yerlerinden ve çarşılarından biri olan Tarihi Mısır Çarşısı, Eminönü Meydanı’nın yanı başında yer alıyor. Her çeşit baharat ve şifalı bitkilerin satıldığı Tarihi Mısır Çarşısı hem yerli hem de yabancı turistlerin oldukça ilgi gösterdikleri bir baharat pazarı olarak asırlardır varlığını koruyor.

4. TARİHİ BAKIRCILAR ÇARŞISI – BEYAZIT

beyazit-bakiscilar-carsisi

El yapımı bakır objeler ve işlerle birlikte hediyelik eşya satan dükkanların da bulunduğu Tarihi Bakırcılar Çarşısı, İstanbul’un en eski çarşılarından biri. Beyazıt’ta İstanbul Üniversitesi’nin merkez duvarlarının çevreleyen alanın alt tarafında bulunan bu çarşıda geçmişe doğru bir yolculuk yapmanız mümkün.

3. ARASTA ÇARŞISI – SULTANAHMET

arasta-carsisi

Bir nevi mini kapalıçarşı statüsünde turistik bir çarşı olan Arasta Çarşısı Sultanahmet Camii’nin arka tarafında yer alıyor. Burada mücevherden, halı, kilim, deri, el sanatları ve hediyelik eşya dükkanlarına kadar her türlü turistik eşyayı bulabilirsiniz.

5. SAHAFLAR ÇARŞISI – BEYAZIT

sahaflar-carsisi

Kitap deyince akla ilk gelen o yer, şüphesiz Sahaflar Çarşısı. Beyazıt meydanında bulunan Sahaflar Çarşısı da İstanbul’da Tarihi Yarımada’nın en gözde yerlerinden. Pazar günü hariç her gün 08.00-19.00 saatleri arasında açık olan Sahaflar Çarşısı’nda sayısız kitap dükkanı, ikinci el kitaplar, antika mağazaları ve sokak seyyarları bulabilirsiniz.

İstanbul Şirinevler'deki patlamada can kaybı sayısı 3'e yükseldi İstanbul Şirinevler'deki patlamada can kaybı sayısı 3'e yükseldi

6. BEYOĞLU BALIK PAZARI – İSTİKLAL CADDESİ

beyoglu-balik-pazari

Etkileyici bir yeme içme ve alışveriş deneyimi sunan Beyoğlu Balık Pazarı, Çiçek Pasajı’nın hemen yanında yer alan tarihi bir pazar. Pazarın girişinde midye dolma, midye tava, kokoreç gibi lezzetli sokak yemekleri satan çeşitli stantların yanı sıra pazarın içerisinde taze sebze, meyve, havyar, balık vb. ürünlerin satan çeşitli dükkanlar bulabilirsiniz.

7. KADIKÖY BALIKÇILAR ÇARŞISI – KADIKÖY

kadikoy-balikcilar-carsisi

Kadıköy’ün neredeyse her an hareketli, her an kıpır kıpır olan en gözde yerlerinden biri de Kadıköy Balıkçılar Çarşısı. Yan yana dizilen dükkanlarda şarküteriler, turşucular, manavlar ve balıkçılar bulunuyor. Burada balık, taze sebze meyve, yeşillik, şarküteri gibi pek çok ihtiyacınızı karşılayabilir rengarenk tezgahların arasında dolaşırken kaybolabilirsiniz.

Kaynak: (HABER MERKEZİ)