İstanbul; tarihi güzellikleri, boğaz manzarası ve sunduğu pek çok kültürel etkinlikleri ile "Bugün ne yapsak?" sorusunu yanıtlayabilmeniz konusunda bolca alternatif sunan bir şehirdir. Sonbahar da gelmişken İstanbul'un tarihi mekanlarını, doğal alanlarını, müthiş boğaz manzarası sunan köşelerini keşfetmenin tam zamanı diyorsanız bu yazımıza mutlaka bir göz atmalısınız. İşte İstanbul'da sonbaharda keyifle yapabileceğiniz en güzel 10 aktivite...

İSTANBUL'DA SONBAHARDA YAPILABİLECEK AKTİVİTELER

1. YÜRÜYÜŞ VE PİKNİK

istanbulda-sonbaharda-yapilacaklar-8

Sonbaharın serin havası, İstanbul'un parklarında keyifli yürüyüşler ve piknikler yapmanızı sağlar. Emirgan Korusu, Yıldız Parkı ve Belgrad Ormanı gibi yeşil alanlar bu aktiviteler için idealdir.

2. BOĞAZ TURU

istanbulda-sonbaharda-yapilacaklar-4

İstanbul Boğazı, sonbaharda muhteşem bir manzaraya sahiptir. Boğaz turları, tarihi köprülerin altından geçerken muhteşem renk değişimlerini gözlemleme fırsatı sunar.

3. MÜZE VE TARİHİ MEKAN ZİYARETLERİ

istanbulda-sonbaharda-yapilacaklar-7

İstanbul'da birçok müze, saray, sarnıç, çeşme gibi tarihi mekan bulunmaktadır. İstanbul Modern Sanat Müzesi, Rahmi Koç Müzesi, Arkeoloji Müzesi gibi müzeleri; Topkapı Sarayı, Dolmabahçe Sarayı, Yıldız Sarayı gibi sarayları; sarnıçlar, hisarları, çeşmeleri ve daha pek çok tarihi mekanı ziyaret ederek sanat ve tarih dozunuzu alabilirsiniz. 

İstanbul'da gezebileceğinizi ücretsiz müzeleri görmek için bu yazımıza bakabilirsiniz.

Evrim hikâyesini sil baştan yazacak bir keşif! 247 milyon yıllık canlı türü bulundu Evrim hikâyesini sil baştan yazacak bir keşif! 247 milyon yıllık canlı türü bulundu

4. ŞEHİR İÇİ VE SAHİL YÜRÜYÜŞLERİ

istanbulda-sonbaharda-yapilacaklar-89

İstanbul'un tarihi semtlerinde yürüyüş yapmak sonbaharda oldukça keyiflidir. Sultanahmet, Galata, Kadıköy gibi bölgelerde tarihi sokakları keşfedebilir; Ortaköy, Caddebostan, Bakırköy, Sarıyer, Beykoz, Balat gibi semtlerin sahil kesimlerinde uzun yürüyüşler yaparak deniz ve Boğaz manzarasına doyabilirsiniz.

5. KÜLTÜREL ETKİNLİKLER

istanbulda-sonbaharda-yapilacaklar-6

İstanbul, sonbaharda birçok kültürel etkinliğe ev sahipliği yapar. Konserler, tiyatro oyunları, sergiler ve festivallerle şehirdeki sanatsal deneyiminizi zenginleştirebilirsiniz.

6. LEZZET TURLARI

istanbulda-sonbaharda-yapilacaklar-11

İstanbul'un zengin mutfağını keşfetmek için sonbahar harikadır. Lokanta ve kafelerde yeni lezzetler deneyin. Özellikle balık restoranları sonbaharda popülerdir.

7. BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ KAMPÜSÜ

istanbulda-sonbaharda-yapilacaklar-12

Boğaziçi Üniversitesi'nin kampüsü, sonbaharda rengarenk ağaçlarla süslenir. Burada yapacağınız bir yürüyüş, doğanın tadını çıkarmanızı sağlar.

8. ÇAY BAHÇELERİ

istanbulda-sonbaharda-yapilacaklar-13

İstanbul'da birçok çay bahçesi bulunur. Boğaz manzarasına karşı çay içmek sonbaharda oldukça keyiflidir. Çengelköy ve Bebek gibi semtlerde bu tür mekanlar bulunur.

9. ADALAR

istanbulda-sonbaharda-yapilacaklar-9

Sonbaharda İstanbul'un adaları sakinleştirici bir kaçamak sunar. Büyükada, Heybeliada ve Burgazada, bisiklet turları ve doğa yürüyüşleri için harika yerlerdir.

10. HAMAMLAR

istanbulda-sonbaharda-yapilacaklar-10

Serin hava, sonbaharda hamama gitmek için mükemmeldir. Geleneksel bir Türk hamamı deneyimi yaşayarak rahatlayabilirsiniz.

İstanbul, sonbaharda yapabileceğiniz pek çok aktivite sunar. Hangi aktiviteyi seçerseniz seçin, bu güzel şehirde sonbaharın tadını çıkarmanın keyfini sürün.

Kaynak: (HABER MERKEZİ)