Nerede kalmalı, ne yemeli-içmeli, boş vakitleri en iyi şekilde nasıl geçirmeli? İşte yolu İstanbul’a çıkan öğrenciler için 10 adımda yaşam kılavuzu…

Toplu taşıma nasıl kullanılmalı?

İstanbul, telaşı bol bir şehir. Öğrenci de olsanız siz de kısa bir zaman sonra bu telaşın içine katılacaksınız. Herkesin ortak sorunu ulaşım! Bu sorundan en az zararla çıkmanın yolu, toplu taşımayı verimli bir şekilde kullanabilmek. Otobüs, minibüs, metro, metrobüs, tramvay, Marmaray ve deniz taşımacılığı… Başlangıçta karmaşık gibi görünse de kısa bir sürede nerede hangi toplu taşımayı kullanmanız gerektiğini öğrenmeniz zor olmayacaktır. Ev, okul gibi yaşam alanlarınız arasında giderken farklı ulaşım seçenekleri deneyin ve kendinize en uygun olanı seçin. Ayrıca öğrencilere sağlanan indirimli kart fırsatlarından kesinlikle yararlanın!

yurt öğrenci

Yurt dostluklarının tadını çıkarın…

İstanbul’a okumaya gelen birçok öğrencinin ilk adresi yurtlar olacaktır. Orada kurulan dostluklar, beraberinde aynı eve taşınma isteği getirebilir. İstanbul’da ev kiraları yüksek olduğu için bütçenize uygun kiralık bir ev bulmak oldukça güç olacaktır. Ancak bu sorunu, çok merkezi semtlerden ev tutmak yerine merkeze ulaşımın rahat ve kiraların daha makul olduğu semtlerden ev tutarak aşabilirsiniz. Özellikle evin, okula ya da okula giden toplu taşıma duraklarına yakın olmasına mutlaka özen gösterin.

Üniversite hayatınızda sosyal olun…

Üniversite hayatınızı sadece derslerle geçirmeyin, sosyal aktivitelere de zaman ayırın. Okulunuzda bulunan kulüplere katılarak hem yeni insanlarla tanışabilir hem de farklı ilgi alanlarınızı geliştirebilirsiniz. Bu kulüpler sayesinde üniversite ortamına daha çabuk uyum sağlayabilir ve yeni hobiler edinebilirsiniz. Sosyal ve aktif bir üniversite hayatı sizi daha mutlu ve özgüvenli yapar ve yoğun ders temponuzda ara sıra nefes almanıza yardımcı olur.

Ders çalışmak için evde oturmayın!

Üniversite yaşamında sınavlarınız için çok çalışmanız gerekebilir. Çoğu zaman son ana bırakılan konular yüzünden evde günlerce ders çalışmak zorunda kalabilirsiniz. Bu durum ruh halinizi olumsuz etkileyebilir. Oysa İstanbul’da ders çalışabileceğiniz birçok kitap kafe var. Kitap kafelerde hem yeni kitaplarla tanışabilir hem de bir şeyler yiyip içebilirsiniz. Ayrıca, diğer öğrencilerle de sohbet edebilirsiniz. Sessiz ve huzurlu bir ortamda ders çalışmak isteyenler için kitap kafeler ideal yerler. Minoa, MOC, Fil books, Fahriye ve Akademi 1971 gibi kitap kafelerine uğramayı unutmayın.

Sanat ve tarih meraklıları için İstanbul bir cennet!

İstanbul binlerce yıl boyunca pek çok uygarlığa, kültüre ve dine ev sahipliği yapmış bir şehir; bu yüzden İstanbul’da gezilecek çok sayıda müze ve tarihi yapı var. İstanbul’da tarihin izlerini takip ederek tarihi hamamları, medreseleri, sarayları, köşkleri ziyaret edebilirsiniz. Sultanahmet’ten Dolmabahçe Sarayı’na kadar uzanan bu tarihi yolculuk sizi büyüleyecek… Ayrıca, sanata ilgi duyanlar için de İstanbul sanat müzeleri ve sergi salonlarıyla dolu bir şehir…

Makarna dışında da seçenekler var…

Öğrencilik hayatı kolay değil, hem hızlı hem de sağlıklı beslenmek gerekiyor. Sınav ve ders stresi, zamanın nasıl geçtiğini unutturuyor ve bir bakmışsınız acıkmışsınız. Her gün makarna ve menemen yemekten bıktınız mı? Annenizin gönderdiği koli de bitmek üzere mi? O zaman yemek işini dışarıda halletmenin vakti gelmiş demektir… İyi ki İstanbul’da, öğrenci bütçesine uygun birçok kafe ve restoran var. Öğrencilerin favorisi genelde fast food olsa da, arada bir ev yemeği yemek istediğinizde esnaf lokantalarına da göz atabilirsiniz. Kısacası, İstanbul’da yaşadığınız sürece yemek konusunda sıkıntı yaşamazsınız.

Eğlence hayatı İstanbul’da bitmez!

İstanbul’a gelip de sıkılmanız imkansız; eğlence hayatı her zaman canlı ve renkli. Kadıköy, Beşiktaş, Bebek, Ortaköy, Caddebostan, Taksim ve daha birçok yer İstanbul’da eğlencenin kalbi. Arkadaşlarınızla beraber günün her saatinde eğlenebileceğiniz birçok mekan ve aktivite bulabilirsiniz. Bunun yanında festival ve konserler de hiç durmuyor. Her türlü müzik zevkine uygun öğrenci gruplarından başlayarak dünya starlarına kadar herkes İstanbul’u mutlaka ziyaret eder…

İstanbul’da kedi yüzünden silahlı çatışma çıktı, yoldan geçen kurye vuruldu İstanbul’da kedi yüzünden silahlı çatışma çıktı, yoldan geçen kurye vuruldu

adalar

Bahar geldi mi kaçamak yapmadan olmaz

Üniversite döneminin ikinci yarısı başladığında havalar da ısınmaya başlıyor. Bahçelerde açan çiçekleri, güneşli havayı görünce insanın içi gezmek istiyor. Derslere ara verip özellikle hafta sonları farklı yerlerde vakit geçirmek istiyorsanız Adalar ve Karadeniz kıyıları size göre. Arkadaşlarınızla Adalar’da bisiklet turu yapabilir, deniz kenarında lezzetli yemekler tadabilirsiniz. Ayrıca Ada dondurmasının tadına da bakmalısınız. Şehrin gürültüsü ve sınav baskısından biraz uzaklaşmak için yakın mesafedeki Şile, Ağva, Kilyos gibi yerleri de tercih edebilirsiniz.

Kariyerinde fark yarat!

İyi bir iş ve çalışma ortamı hayal eden herkes gibi sen de okulunu başarıyla bitirmek istiyorsun. Ama bunun için sadece derslerine çalışmak yetmez. Aynı zamanda deneyim kazanman ve kendini geliştirmen de çok önemli. İstanbul, sana bu konuda pek çok fırsat sunuyor. Bölümüne uygun konferanslara, stajlara ve teknik gezilere katılarak hem bilgini hem de becerini artırabilirsin. İstanbul’da okurken staj yapma ve iş görüşmesine gitme şansını kaçırma. Böylece kariyer planlarını erkenden yapabilir ve iş hayatına bir adım önde başlayabilirsin.

Emirgan_park

Kendini doğaya bırak…

İstanbul, doğal güzellikleriyle seni büyüleyecek bir şehir. Parklar, kasırlar ve ormanlar arasında kendine nefes alacak bir alan bulabilirsin. Özellikle sınav stresiyle başa çıkmanın en iyi yolu doğada vakit geçirmektir. Doğanın sesini dinleyerek negatif enerjiden kurtulabilir ve zihnini dinlendirebilirsin. Sıkıştığın zamanlarda İstanbul’un doğal rotalarını keşfetmeye çık. Maçka Parkı, Belgrad Ormanı, Atatürk Arboretumu gibi yerler seni bekliyor!

Kaynak: (HABER MERKEZİ)