İstanbul’da yamaç paraşütü yapmak isteyenler için çeşitli alternatifler bulunuyor. Bu yerlerin her biri kendine has özelliklere ve fırsatlara sahiptir, yamaç paraşütü severlere eşsiz bir deneyim sunmaktadır.

İşte bu yerler hakkında kısa kısa bilgiler;,

Pendik Aydos

İstanbul’un Anadolu yakasında bulunan Pendik ilçesinin Aydos Ormanları, yamaç paraşütü için elverişli bir bölgedir. Burada yaklaşık 300 metre yükseklikten uçuşa geçerek, Adalar manzarasına karşı gökyüzünde uçabilirsiniz. Ayrıca bölgede yapabileceğiniz başka etkinlikler de bulunmaktadır. Mesela, Aydos Gölü’nde su bisikleti veya balık avlayabilir, ormanda doğa yürüyüşü veya kamp yapabilirsiniz.

Şile Sahili

İstanbul’un Karadeniz sahilinde yer alan Şile ilçesi hem tatil hem de yamaç paraşütü için mükemmel bir yerdir. Şile’de 30 metrelik yamaçlardan uçuşa geçerek, Karadeniz’in coşkun dalgalarını ve yeşil ormanlarını havadan seyredebilirsiniz. Uçuş süresi yaklaşık 15 dakika civarındadır. Şile’de ayrıca tarihi ve kültürel mekanları da gezebilir, plajlarda denize girebilir veya kumsalda bronzlaşabilirsiniz.

Liverpool West Ham engelini golcüleriyle aştı Liverpool West Ham engelini golcüleriyle aştı

Silivri

İstanbul’un batısında Marmara Denizi’nin kenarında bulunan Silivri ilçesi, yamaç paraşütü için nispeten yeni bir yerdir. Burada P5 ve üzeri pilotlar için uygun olan düz bir uçuş alanı vardır.

Rüzgârın durumuna göre 80-120 metre arasında yükseklik kazanabilmektedir. Silivri’de yamaç paraşütünün yanında, deniz kenarında rahatlayabilir, balık lokantalarında nefis yemekler yiyebilir veya tarihi mekanları görebilirsiniz.

Karaburun

İstanbul’un Avrupa yakasında bulunan Arnavutköy ilçesinin Karaburun köyü, yamaç paraşütü için popüler bir noktadır.

Burada yaklaşık 100 metre yükseklikten uçuşa geçerek, harika deniz manzarası ve yakın konum avantajı ile tandem yamaç paraşütü sporunu çok daha cazip kılabilirsiniz. Karaburun’da ayrıca doğa ile bütünleşebilir, köy yaşamının keyfini sürebilir veya çevredeki diğer köyleri ziyaret edebilirsiniz.

Çatalca Ormanlı

İstanbul’un Çatalca ilçesinin Ormanlı köyü, yamaç paraşütü için en çok tercih edilen yerlerden biridir. Burada 10 km’lik sahil şeridinde, 20 dakikalık kesintisiz uçuş zevki yaşayabilir, deniz ve kamp gibi etkinlikler ile harika ve eğlenceli bir gün geçirebilirsiniz.

Ormanlı köyü aynı zamanda tarihi ve kültürel açıdan da zengin bir bölgedir. Osmanlı ve Rum mimarisinin izlerini taşıyan köyde, mübadele müzesi, su kemerleri ve mağaralar gibi ilgi çekici mekanlar bulunmaktadır.

(HABER MERKEZİ)