Başakşehir’in doğusunda bir kaynaktan doğan Ayamama Deresi, ev ve fabrika atıkları nedeniyle ağır koku ve kirliliğe neden oluyor. Bölgede yaşayan vatandaşlar salgın hastalık riskini arttırdığı belirtilen çevre sorunuyla ilgili İBB yetkililerinin harekete geçmemesinden şikayet ediyor.

AYAMAMA-1

KUŞLAR VE HAYVANLAR BU DEREDEN SU İÇİYOR"

Özellikle fabrikaların yoğun olduğu Halkalı ve Yenibosna taraflarında atıkların dereye bırakılması nedeniyle kirlilik hat safhaya ulaşıyor. Kimyasal atıklar nedeniyle siyah akan derede köpürmeler görülüyor. Kirli suda hayvanların, özellikle de kuşların su içmesi salgın riskini arttırıyor.

AYAMAMA-3

İMAMOĞLU 2022'DE BİTECECEK DEMİŞTİ

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, Ayamama Deresi ile ilgili yaptığı bir açıklamada ıslah çalışmalarının 2022 yılında tamamlanacağını ifade etmişti. Ancak yıllar geçmesine rağmen sorun çözülemedi.

AW029775_06

Diyarbakır’da su tasarrufu çağrısına vatandaşlar duyarsız kalmadı Diyarbakır’da su tasarrufu çağrısına vatandaşlar duyarsız kalmadı

"YILLARDIR VAR AMA ÇÖZÜM YOK"

Bölgede yaşayan Erdoğan Küçükoğlu isimli vatandaş bu çevre felaketinin yıllardır devam ettiğini belirterek şunları söyledi:

“Ben havalimanında çalışıyorum. Buradan geçerken koku nedeniyle birbirimize bakıyoruz. Devamlı, yıllardır bu var ama çözüm yok. Bunlar buradan geçmiyorlar mı, görmüyorlar mı? Sinek oluyor camları açamıyoruz. Hep sıkıntı yıllardır bitmiyor. Niye kokuyor bunun bir çözümü yok mu? Kime söyleyeceğiz, ne yapacağız ben de bilemiyorum.”

AYAMAMA-2

Kaynak: (İHA)