Her geçen gün popülerliği artan kamp kültürü, tatil algısının değişmesini sağlarken, sosyal medyada giderek artan kamp ve karavan paylaşımları ve otel konaklamalarına göre daha uygun fiyatlı olması kampla yapılan tatillere olan ilgiyi arttırdı. Ayrıca kampın doğayla iç içe olması ve şehir hayatının kaosundan uzaklaştırması da insanların kampa olan ilgisini arttırıyor. 

Peki, İstanbul’da günübirlik gidilebilecek, kampa yapmaya uygun yerler nereler? İşte İstanbul’daki en güzel kamp alanlarını sizler için derledik.

1. İnceğiz Mağara Kamp Alanı

İnceğiz Mağara Kamp Alanı

İstanbul’un Avrupa Yakası’nda Çatalca bölgesinde bulunan İnceğiz Mağara Kamp Alanı, ulaşımın kolay olması bakımından kamp severlerin ilgisini çekmeye devam ediyor. Ayrıca burada, Kemal Sunal mağarası da denilen yer Saloko, Davaro gibi filmlerin çekildiği bölgedir.

2. Aydos Ormanı Kamp Alanı

Aydos Ormanı Kamp Alanı

Kendini polis gibi gösterdi, trafiğe müdahale etti! Genç futbolcu yakalandı Kendini polis gibi gösterdi, trafiğe müdahale etti! Genç futbolcu yakalandı

İstanbul Anadolu Yakası’nda Kartal’da bulunan Aydos Ormanı’na ulaşmak gerçekten çok kolay. Otobüs veya minibüsle bile rahatça gidilebilecek bir yer. Alana araçla girişler ücretli olmasına rağmen Off Road yapanların uğrak yeri olmasından dolayı normal bir araçla ilerlemekte zorlanabilirsiniz.

3. Polonezköy Tabiat Parkı Kamp Alanı

Polonezköy Tabiat Parkı

Riva yolu güzergahı üzerinden veya Fatih Sultan Mehmet Köprüsü çıkışından kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir diğer kamp yeri olan Polonezköy Tabiat Parkı Kamp Alanı’nda kamp yapmayı düşünenlerin sadece plaj sandalyesini alıp gelmesi bile yeterli olacaktır. Çünkü kamp alanının içerisinde günlük çadır kiralayabiliyorsunuz. Ayrıca bu kamp alanında yeme-içme, tuvalet gibi ihtiyaçlarınızı da karşılayabileceğiniz yerler bulunuyor.
Hafta sonu fazla kalabalık olması ve serpme kahvaltıcıların bulunduğundan hafta içi gitmekte fayda var.

4. Belgrad Ormanı Kamp Alanı

Belgrad Ormanı Kamp Alanı

Belgrad Ormanı’nda kamp yapılabiliyor ama yasal değil. Ateş yakmadan, çevreyi kirletmeden kampınızı istediğiniz gibi yapabileceğiniz Belgrad Ormanı Kamp Alanı’nı tercih ettiğinizde İstanbul içerisindeki en kalabalık doğa yürüyüşü bölgesi olmasından dolayı biraz rahatsız olabilirsiniz.

5. Darlık Barajı Kamp Alanı

Darlık Barajı Kamp Alanı

İstanbul Anadolu Yakası’nda Şile yolunda bulunan Darlık Barajı Kamp Alanı, baraj göllerinden en güzelinin kıyısında bulunuyor. Daha sakin bir kamp yapmak istiyorsanız burayı tercih edebilirsiniz Balık tutmak, hiking, trekking, offroad ve bisiklet sürmek için oldukça ideal olan bu kamp alanının maalesef bir kusuru var. Belli bölgelerde telefon çekmiyor. En kötüsü de bir tuvaletin ve duş alacak bir yerin olmaması, elektrik bulunmaması işi biraz zorlaştırıyor. Bu nedenle biraz daha iyi hazırlanmanız gerekiyor.

6. Kilyos Doğada Yaşam Okulu Kamp Alanı

Kilyos Doğada Yaşam Okulu Kamp Alanı

İstanbul’daki en güvenilir, en temiz kamp alanlarının başında gelen Doğada Yaşam Okulu Kamp Alanı’nın tek olumsuz yanı girişlerin ücretli olması. Ancak arkadaşlarınızla güvenilir ve temiz bir yerde kamp yapmak istiyorsanız mutlaka burayı tercih etmelisiniz.

7. Akçakese Kamp Alanı

İstanbul’da ücretsiz kamp yapabileceğiniz kamp alanlarından bir tanesi olan Akçakese Kamp Alanı’nda çadır kurup denize girebilirsiniz.

8. Kilimli Koyu Kamp Alanı

Kilimli Koyu Kamp Alanı

Ağva’da bulunan kilimli koyu manzarasıyla İstanbul’daki diğer kamp alanlarından ayrılan Kilimli Koyu Kamp Alanı’nda hem ücretli hem de ücretsiz kamp yapabilirsiniz. Tesislerin içine girdikten sonra ücretli kamp alanını göreceksiniz. Burayı tercih etmek istemezseniz tesisin sol tarafındaki patika tarzındaki yolu takip ederek ücretsiz bir şekilde kamp yapabileceğiniz alana ulaşıyorsunuz. Eğer deniz manzaralı tarafta kamp yapmaya karar verirseniz dikkatli olmalısınız, çünkü burada rüzgar çok şiddetli oluyor. Çadırın iplerini sıkı bir şekilde bağlamanız gerekiyor.Ayrıca yanınızda domuz ve çakallardan korunmak için torpil bulundurmanızda da yarar var.

9. Semizkum Mocamp Kamp Alanı

Silivri Semizkum tarafında bulunan Semizkum Mocamp Kamp Alanı, çoğunlukla tatile çıkamayan çocuklu ailelerin tercih ettikleri bir yer. İçinde tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz alanlar mevcut. 250 metre uzunluğunda kumsalı, 300 karavan ve çadır kapasitesi bulunan kamp alanı, hafta sonu kaçamak yapabileceğiniz her türlü olanağı barından bir tesis. İstanbul’a hem bu kadar yakın hem de bu kadar güzel bir kamp alanının bedava olacağını düşünmeyin. Gitmeden önce güncel fiyatları öğrenmeniz faydalı olacaktır.

10. Malatra Koyu Kamp Alanı

Malatra Koyu Kamp Alanı

İstanbul’un Çatalca ilçesinde bulunan Malatra Koyu Kamp Alanıbir kere kamp yaptığınızda müdavimi olabilirsiniz. Ulaşımı biraz meşakkatli olan bu kamp alanına giderken yolun belli bir kısmında, arabanızı bırakıp 20 dakika kadar patika yoldan, hiçbir tabela olmadan koyu bulmanız gerekecek. Ulaşım zor olduğu için pek kalabalık olmayan kamp alanının denizi oldukça berrak.Kamp alanının yakınında hiçbir tesis bulunmadığı için hazırlıklarınızı çok iyi yapmanız gerekiyor. 

Kaynak: (HABER MERKEZİ)