Sadece eğlence dolu vakit geçirmek için değil, aynı zamanda çocukların öğrenme yetileri ve hayal güçlerini de geliştirmek için ideal yerler olan tema parklar arasında İstanbul’da; Isfanbul (eski Vialand), Sea Life İstanbul Akvaryum ve İstanbul LEGOLAND Discovery Centre ilk sıralarda yer alıyor.

1. İSFANBUL (VIALAND) EĞLENCE PARKI

isfanbul

Türkiye’nin ilk tema park konseptine sahip İsfanbul, yerli “Disneyland” olarak da biliniyor. İsfanbul; sadece bir eğlence parkından ibaret değil, içinde alışveriş merkezi, restoranlar, sinema ve bowling salonu da bulunan büyük bir yaşam ve eğlence mekanı. 

İsfanbul’da her yaş grubuna özel yirmiden fazla eğlence ünitesi mevcut. Bunlardan en iddialısı ise 110 km hızla havada duran raylarda ilerleyen roller coaster Nefeskesen. Çocuklar için ise Sünger Bob, Minik Kaşifler, Küçük Madenciler, Saray Salıncağı, Dora ve Diego’nun Maceraları, Çılgın Nehir ve Viking üniteleri bulunuyor.

İstanbul Anadolu Yakası'nda sağanak yağış İstanbul Anadolu Yakası'nda sağanak yağış

2. LEGOLAND® DISCOVERY CENTRE ISTANBUL

legoland

İstanbul’da çocuklar eğlenirken öğrensin diyen ve onlarla birlikte eğlenceli vakit geçirmek isteyen ebeveynlerin favori mekanları arasında yer alan LEGOLAND® Discovery Centre, Forum İstanbul AVM’de 3000 m²’lik bir alanda konumlandırılmış. 

Yaratıcılığı ortaya çıkaran pek çok keyifli aktivite alanına da sahip olan LEGOLAND® Discovery Centre, 2 milyon LEGO® parçası ile hayallere sınır koymayan bir eğlence merkezi. 

3. SEA LIFE İSTANBUL

sea-life-akvaryum

Bayrampaşa Forum AVM içerisinde 8.000 metrekarelik alan üzerine kurulan SEA LIFE İstanbul’da yer alan dev akvaryumda 83 metrelik bir su altı okyanus tüneli bulunuyor. Bu tünel, Türkiye ve Avrupa’nın en uzun okyanus tüneli.

Yaklaşık 15 Bin Deniz Canlısı…

SEA LIFE İstanbul’da 51 adet sergi tankında, 5 milyon litre suyun içerisinde 500’ün üzerinde türden yaklaşık 15 bin deniz canlısı yaşıyor. Bunlar arasında kum kaplanı, zebra, çekiçbaş gibi 15 farklı türdeki 60’ın üzerinde köpekbalığından oluşan, Türkiye’nin en geniş köpekbalığı ailesi ve en büyük 2 köpekbalığı bulunuyor. Yine köpekbalığı ailesine mensup olan farklı türlerde, boyu 3 metrenin de üzerinde devasa vatozlar da SEA LIFE İstanbul’da ziyaretçilerini ağırlıyor. Bu geniş okyanus tankı içerisinde yer alan diğer canlılar arasında ise türünün yaşı 570 milyon yıl olan at nalı yengeci ya da 1,5 metre uzunluğundaki dilleri ile Amazon yerlileri tarafından efsaneleştirilmiş arapaymalar gibi pek çok ilgi çekici tür bulunuyor.

4. KIDZANIA

kidzania

Akasya AVM içerisinde 10 bin metrekarelik bir alana kurulmuş olan Kidzania, diğer eğlence merkezlerinden çok farklı bir konumda. Burada, çocukların gelecekte olmayı istedikleri meslekleri deneyimlemeleri için kurulmuş minik şehir kurulmuş. Çocuklar para ile alışveriş yapabiliyor, ekip çalışması ve temel yaşam becerilerini öğrenebiliyorlar. Kısacası eğitim eğlence ile harmanlandığı Kidzania’da çocuklar tiyatroyu, bankayı, hastaneyi, itfaiyeyi, polis karakolunu,gizli ajan eğitim merkezini, ve havacılık akademisini içeren eğlenceli pek çok tesisi rahatlıkla ziyaret edebiliyorlar.

5. SNOWPARK

torium-snowpark

Türkiye’nin ilk kapalı kar eğlence merkezi olan Snowpark, Torium AVM içerisinde yer alıyor. 4 mevsim kayak ve kızak keyfi sunan Snowpark’ta gerçek kar kullanılıyor. En düşük kar kalınlığı 50 cm olan Snowpark, kış sporları için de ideal bir ortam sağlarken kar keyfini de maksimumda yaşatıyor.

6. HUPALUPA AİLE EĞLENCE MERKEZİ

hupalupa

Çocuklu aileler için mükemmel bir yer olan Hupalupa, Türkiye’nin en kapsamlı aile eğlence merkezlerinden biri. İstanbul Anadolu Yakası’nın kalbi Ataşehir’de yeni açılan Metropol Alışveriş Merkezi’nde yer alan Hupalupa’da trambolin parkı, eğlence kulesi, sünger havuzu, tırmanma duvarı, denge parkuru, çarpışan arabalar ve sanal dünya gibi pek çok eğlence ünitesi bulunuyor.

7. KORSAN ADASI TEMA PARK

korsan-adasi-1

İstanbul Anadolu Yakası’nda, Tuzla’da yer alan Korsan Adası Tema Park (Eski adıyla ViaSea Tema Park), dünyanın ilk 9 fonksiyonlu marina ve yaşam merkezi olma özelliğini taşıyan ve tamamı deniz üstünde tasarlanmış Viaport Marina içerisinde bulunuyor.

Her yaştan misafirlerine benzersiz bir eğlence deneyimi sunan Korsan Adası Tema Park’ta, 28 ayrı eğlence ünitesi bulunuyor. Modern eğlence ünitelerinin yanı sıra klasik Türk lunapark kültürünü de yaşatan Korsan Adası Tema Park, dünya standartlarında teknoloji kullanılarak tasarlanmış.

8. MOİPARK EĞLENCE PARKI

2be7b9f7-a577-4bad-ae02-f5083b3c32ff

Türkiye’nin ilk ve Avrupa’nın en büyük kapalı tema parkı Moipark’ta dev salıncaklar, yüksek hızda seyreden mekikler, adrenalin dolu oyunlar, eğlence tünelleri, canlı sahne şovları, Türkiye’nin ilk ve tek korku konseptli oteli ve hediye kazandıran üniteler bulunuyor. 

Avrupa’nın en büyük kapalı eğlence kolonisi MOİPARK 12.000 m2’lik, 2 katlı alanda yer alıyor. Alt katta 10 yaşın üzeri, üst katta ise 4-10 yaş arası çocuklar için eğlence dolu onlarca oyun, ünite ve salıncak yer alıyor.

9. FORESTANBUL MACERA PARKI

forestanbul

Forestanbul , Türkiye’nin orman içinde yer alan en büyük doğa ve macera parkı olarak heyecan ve macera dolu bir gün vaat ediyor. Forestanbul’da yüksek ip parkuru, tırmanma duvarı, dev salıncak, zipline gibi aktivitelerle çocuklarınız için doğanın kucağında spor yapma ve eğlenme fırsatı yakalayabilirsiniz.

10. BAKIRKÖY BOTANİK PARKI

bakirkoy_botanik_park

Anadolu Yakasındaki Nezahat Gökyiğit Botanik Parkı’nın Avrupa yakasındaki bir benzeri olan Bakırköy Botanik Parkı’nda farklı bitki gruplarından oluşan 11 adet tematik bahçe, yüzlerce çeşit ağaç, çocuk oyun alanları, heykeller, doğal gölet, süs havuzları, göçmen kuşlar için yapılmış bekleme alanları, piknik alanları ve sosyal tesisler bulunuyor. Bakırköy Botanik Parkı Türkiye’nin en yüksek oyun kulelerine de ev sahipliği yapıyor. Su parkı ve oyun ekipmanları, tematik bahçeler, şifalı bitkiler, mutfak ve bahçe bitkilerinin gruplanmış olduğu kısımlar çocuklar ve büyükler için hem eğlenmeyi hem de bilgi edinmeyi amaçlıyor.

Kaynak: (HABER MERKEZİ)