Esenyurt’ta kayıp olan genç ölü olarak bulundu Esenyurt’ta kayıp olan genç ölü olarak bulundu

Konstantinopolis’in yağmalanmasıyla büyük bir servet kazanan Venedik Cumhuriyeti, deniz ticaretinde Cenova ile rekabet ettiği alanlarda üstünlük sağlamış, Asya’dan gelen malların Akdeniz’e taşındığı ticaret yollarını kontrol altına alarak en görkemli dönemini yaşamıştı. Atlas Tarih Dergisi'nde yer alan bilgilere göre, Konstantinopolis’ten Venedik’e kaçırılan eserler…

Ekran görüntüsü 2023-11-21 121310

Rahmi Koç'tan çarpıcı sözler: "600 milletvekili çok 200 yeter" Rahmi Koç'tan çarpıcı sözler: "600 milletvekili çok 200 yeter"

Beşiktaş'ta Rıza Çalımbay iki ismin biletini kesti Beşiktaş'ta Rıza Çalımbay iki ismin biletini kesti

DÖRT BRONZ AT HEYKELİ

San Marco Bazilikası’nın girişindeki dört bronz at heykeli. Bunlar 4’üncü yüzyılda yapılmış ve 5’inci yüzyılda Sakız Adası’ndan Konstantinopolis’e getirilmiş, Haçlılar kenti yağmaladıklarında Venedik’e götürülmüşlerdir. Napolyon’un istilası sırasında bir süre Paris’te kalmışlar, sonra Venedik’e geri dönmüşlerdir.

Ekran görüntüsü 2023-11-21 121529

NİCOPEİA İKONASI

San Marco Bazilikası’nın içindeki Nicopeia İkonası. Bu ikona, Bizans İmparatorluğu’nun koruyucu ikonası olarak kabul edilirdi. Haçlılar Ayasofya’yı yağmalarken bu ikonayı da ele geçirdiler ve Venedik’e götürdüler.

SÜTUNLAR VE MERMERLER

San Marco Bazilikası’nın içindeki sütunlar ve mermerler. Bunlar da Latin işgali sırasında Konstantinopolis’ten Venedik’e taşınmıştır. Bazıları 6’ncı yüzyılda inşa edilmiş olan Aziz Polyeuktus Kilisesi’nden alınmıştır.

SAN MARCO MEYDANI’NDAKİLER

San Marco Meydanı’nda bulunan iki sütun ve üzerlerindeki heykeller. Bunlar da Konstantinopolis’ten koparılarak Venedik’e getirilmişlerdir. Bir sütunun üzerindeki heykel Kanatlı Aslan, diğerindeki ise Amasyalı Theodore Sütunu’dur.

Ekran görüntüsü 2023-11-21 121655

DÖRT TETRARCHS HEYKELİ

San Marco Bazilikası’nın duvarındaki Dört Tetrarchs heykeli. Bu heykel, Roma İmparatorluğu’nun dört yöneticisini tasvir eder. 4’üncü yüzyılda yapılmış ve Konstantinopolis’teki Philadelphion Sarayı’nın köşesine yerleştirilmiştir. Haçlılar tarafından Venedik’e götürülmüştür.

Bu eserler, Venedik’in Konstantinopolis’ten aldığı kültür mirasının sadece bir kısmını oluşturur.

Kaynak: AHMET ÇELİK