Yaklaşık 5 yıldır İBB Başkanlığı koltuğunda oturan CHP’li Ekrem İmamoğlu, İstanbul’daki vatandaşlara hizmetten çok çile çektirmeye devam ediyor. İstanbul’da ticaretin ve turizmin kalbi olan ve her gün binlerce insanın geçtiği Laleli’deki Ordu Caddesi’ne tam bir yıldır taşlar döşenmedi. CHP’deki koltuk kavgasından dolayı asıl görevi olan İstanbul’un yönetimiyle ilgilenmeyen İmamoğlu’na vatandaş ve esnaf artık isyan ediyor.

Bir mağaradaki arkeolojik kazı sırasında ortaya çıkan kafatasının üzerindekini görenler dehşete kapıldı Bir mağaradaki arkeolojik kazı sırasında ortaya çıkan kafatasının üzerindekini görenler dehşete kapıldı

Ekran görüntüsü 2023-11-16 183102

TAŞLAR BİR YILDIR KALDIRILMADI

Ekrem İmamoğlu yönetiminde olan İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından trafiğe kapatılarak yayalaştırılan tarihi yarımadadaki Ordu Caddesi’nde geçtiğimiz yıl 2 Kasım’da peyzaj ve yolun taşlarla döşeme çalışması başlatıldı. Ancak bir yıldır yol ve kaldırım düzenlemesinde kullanılacak taşların paletler üstünde etrafa bırakılması hem yayaların yürümesini hem de esnafın işinin engelenmesine neden oluyor.

Ekran görüntüsü 2023-11-16 183057

ESNAF VE YAYALAR MAĞDUR

Çalışmalar kapsamında üzerinde taşların bulunduğu onlarca palet caddenin birçok noktasına bırakıldı. Caddede dağınık halde duran paletler, ticaretin yoğun yapıldığı yerde mağazalara girişi güçleştirirken işlerini olumsuz etkilediği belirten esnaf ve yolda yürümekte zorlanan yayalar bu durumdan şikayet ediyor.

TARİHİ DOKUYA ZARAR VEREN TABELALAR

Laleli esnaflık yapan Arif Özkan, çalışmanın ilk başladığı zamanlar daha medeni bir alana kavuşacaklarını düşünerek heyecanlandıklarını ancak caddenin taşlar içerisinde bırakıldığını ifade etti. Esnafın taşlarla iç içe kaldığını söyleyen Özkan, “Burası tarihi yarımadanın girişi. Turistlerin İstanbul’a giriş yaptığı nokta. Bizim pırlanta taşı, yüzük taşı diyeceğimiz bir yer, ama maalesef bir senedir bu taşlar burada kaldı, kalkmıyor.” dedi. Esnaf Özkan, durumu birçok kez belediyeye iletmelerine rağmen bir gelişme olmadığını belirterek, “Kiev’den gelen müşterim var. Ya bu herhalde buranın demirbaşı diyorlar. Turist ne düşünür, nasıl düşünür? Nasıl bir belediyecilik anlayışı? Nasıl bir hizmet? İşimizi etkiliyor bu önemli değil ama ülkenin prestiji açısından çok kötü. Burası Sultanahmet’in, Ayasofya’nın, Beyazıt’ın girişi. Niye hiç kimse buna müdahale etmiyor?” açıklamasında bulundu.

Ekran görüntüsü 2023-11-16 183113

Esnaf Özkan, çalışmalar kapsamında sadece yolun bir kısmının yapıldığını söyleyen Özkan, İBB’nin tarihi dokuya zarar verdiği gerekçesiyle gece yarısı dükkânların tabelalarını söktüğünü kaydetti. Özkan, “Bu taşların bu şekilde durması tarihi dokuya uygunmuş. Ama bizim tabelalarımız tarihe zarar veriyormuş. Gece 03.00’te tabelalarımız sökülmüş, kırılarak, parçalanarak. Gecenin 3’ünde tabela sökmek nedir ya? Dağ başı mı burası? Böyle bir şey olabilir mi? Bununla alakalı görüştük. Bize bir barkod numarası verdiler, arayacağız, mesaj atacağız, dendi. Bir de biz bunun üstüne ceza yiyeceğiz ayrıyeten. Sanki siz her şeyi dört dörtlük yapmışsınız.” dedi.

Ekran görüntüsü 2023-11-16 183108

KAPALIÇARŞI’DA DA SIKINTI VAR

Kapalıçarşı’da esnaflık yapan Reşat Yılmaz, caddedeki durumun ülkenin imajı aşısından iyi bir görüntü oluşturmadığını ifade ederek, Yaklaşık 40 yıldan beri bölgede esnaf olduğunu belirten Yılmaz, “Her şey güzel olacak denildi ama iyiye giden hiçbir şey de yok. Taşlar yaklaşık bir seneden beri burada. Eğer bir hizmet yapılacaksa, o hizmetin belli bir süre içinde yapılması lazım. Ülkenin imajına yakışmıyor. Kapalıçarşı, Laleli Türkiye’nin kalbidir. Böyle bir rezaletin olması gerçekten hepimizi sıkıntıya düşürüyor. Yolda yürüyen insanların ayakları takılıyor, düşenleri görüyoruz.” açıklamasında bulundu.

Kaynak: (HABER MERKEZİ)