Özellikle kadınların tercih ettiği sosyete pazarları aslında her kesime hitap ediyor. İstanbul’daki sosyete pazarları, yalnızca kıyafet değil; ev tekstili ürünleri, mutfak eşyaları, çanta, takı, kırtasiye malzemeleri gibi geniş bir ürün yelpazesi sunuyor. Tüm bu ürünlerin kaliteli ve ucuz olanını bulma imkanı sunan sosyete pazarları ziyaretçi akınına uğruyor.

Girince çıkmak istemeyeceksiniz! İşte İstanbul'daki en güzel 10 kütüphane Girince çıkmak istemeyeceksiniz! İşte İstanbul'daki en güzel 10 kütüphane

Peki hangi pazar, hangi gün ve nerede kuruluyor? İstanbul'da en büyük ve en ucuz sosyete pazarları nerelerdir? İstanbul’daki en büyük, en çok çeşit olan ve en ucuz semt pazarlarını sizler için derledik.

İşte İstanbul’da mutlaka gitmeniz gereken ucuz sosyete pazarları…

istanbul-sosyete-pazarlari-8

1. BEŞİKTAŞ CUMARTESİ PAZARI 

İki katlı olan bu pazar, yarı kapalıdır ve giyim için ayrılan yer üst kattır. Beşiktaş Evlendirme Dairesi'nin karşısına kurulur ve çeşitliliği bol bir pazardır. Burası aynı zamanda “Beşiktaş Sosyete Pazarı” adını da taşır.

Adres: Muradiye Mahallesi, Nüzhetiye Cadddesi Deryadil Sokak Yıldız-Beşiktaş
Kurulduğu gün: Cumartesi

2. RAMİ SOSYETE PAZARI

Eyüpsultan ilçesine bağlı Rami semtinde kurulan bu pazarda ihraç fazlası mallar, kapanan lüks mağazalardan elde kalan ürünler ve marka kıyafetler oldukça uygun fiyata satılıyor. Kıyafetin yanı sıra züccaciye, takı, çanta, ayakkabı gibi pek çok ihtiyacınızı da uygun fiyatlara karşılayabileceğiniz bir pazar.
Edirnekapı metrobüs durağında indikten sonra 37E ve 37Y otobüs hatları ile pazara kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Adres: Topçular, Oto Pazarı İçi, Rami Kışla Cd., 34055 Eyüpsultan/İstanbul
Kurulduğu gün: Pazartesi

istanbul-sosyete-pazarlari-9

3. KADIKÖY SALI PAZARI

Asıl adı “Tarihi Salı Pazarı” olan Kadıköy Pazarı 100 yılı aşkın bir süredir kurulmaktadır. İstanbul'un en güzel, en çeşitli ve en büyük semt pazarı olarak kabul edilir. Şehir dışından bu pazar için gelenlerin yanı sıra yabancı turistlerin de akınına uğramaktadır. Oldukça kaliteli ve ucuz ihraç fazlası ürünlerin bulunduğu bu pazarda, sebze-meyve satışı da bulunuyor.

2015-2019 yılları arasında alan yenilemesi nedeniyle yeri değiştirilen pazar, artık kapalı alanda satışlarını yapıyor. 

Adres: Hasanpaşa, Mandıra Cd. No:1, 34722 Kadıköy/İstanbul
Kurulduğu gün: Salı ve Cuma

4. FATİH (ÇARŞAMBA) PAZARI

Fatih’in Çarşamba semtinde Çarşamba günleri kurulan bu pazar, Türkiye’nin en büyük pazarıdır. Her keseye hitap eden bu pazar için “ne ararsan var” demek yanlış olmayacaktır sanırım. Yaklaşık 10 km karelik alana kurulan bu pazarda kıyafet, mutfak ve banyo eşyası, halı, kilim ve daha pek çok ihtiyacınızı ucuza alabilirsiniz. Ayrıca ünlü markaların ihraç fazlası ürünleri satan tezgahlar da bu pazarda çoğunluktadır.

Adres: Zeyrek, Yesarizade Cd., 34083 Fatih/İstanbul
Kurulduğu gün: Çarşamba

istanbul-sosyete-pazarlari-6

5. YEŞİLKÖY SOSYETE PAZARI

Büyük markalar da dahil olmak üzere birçok ünlü markanın ürünlerinin, etiketinin çok altında fiyatlara satıldığı pazar, bu yönüyle şehir dışından dahi müşteriler ağırlıyor.. Ürünlerinin kalitesi ve çeşitliliğiyle bilinen Yeşilköy Sosyete Pazarı da üstü kapalı olan pazarlardan biridir. Pazara, Marmaray ile rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Adres: Yeşilköy, Yeşilköy Halkalı Cd., 34149 Bakırköy/İstanbul
Kurulduğu gün: Çarşamba

istanbul-sosyete-pazarlari-4

6. ORTAKÖY SOSYETE PAZARI (ESKİ ULUS PAZARI)

Adını, kurulduğu Ulus semtinden alan pazar, Eski Ulus Pazarı'nın kapatılmasından sonra Ortaköy'e taşınmıştır. 
9 dönümlük arazi üzerinde kurulan ve 950 tezgah bulunan pazarda kayıp eşyalar için “Beyaz Masa” bölümü, ani rahatsızlıklar için ambulans, kıyafetleri denemek için deneme kabinleri gibi çoğu pazarda olmayan hizmetler bulunuyor. Ayrıca pazar içerisinde sivil polisler ve zabıta görevlileri gün boyu mesaideler.

Adres: Levazım Mahallesi, Çayır Sk. No:4, 34340 – Beşiktaş / İstanbul
Kurulduğu gün: Perşembe ve Cumartesi

istanbul-sosyete-pazarlari-2

7. BAKIRKÖY CUMARTESİ PAZARI

Bakırköy Adliyesi’nin yakınlarında kurulan bu pazar, Avrupa Yakası’nın en çok tercih edilen sosyete pazarı olmakla birlikte Anadolu Yakası’ndan da çok sayıda vatandaş buraya gelerek alışveriş yapmaktadır. 

Otobüs, minibüs hatta metroyla bile rahatlıkla ulaşılabilen bu pazarda çocuk kıyafetlerinde de hatırı sayılır bir çeşitlilik bulunur. Bu pazardaki ürünler de diğer pazarlarda olduğu gibi ihraç fazlasıdır.

Adres: Kartaltepe, Terakki Cd. 23-25, 34145 Bakırköy/İstanbul
Kurulduğu gün: Cumartesi

8. BEYLİKDÜZÜ SOSYETE PAZARLARI

Perşembe günleri Beygah pazarına, Pazar günleri de Belik pazarına her mahalleden ücretsiz olarak hareket eden servislerle ulaşılabilen bu pazarlarda adece giyim değil ev eşyası, aksesuar vb. eşyaları rahatlıkla bulabilirsiniz. Banyo takımından avizeye, çantadan makjay ürünlerine kadar pek çok ürün bulunan ve ünlü markaların ürünlerinin de yer aldığı pazar, uygun fiyatlarıyla birçok kişi tarafından alışveriş yapmak için tercih ediliyor.

istanbul-sosyete-pazarlari-3

Beylikdüzü Belediyesi tarafından ücretsiz servis hizmetinin olması, pazara ulaşımı da çok kolay hale getirmiş. 

Beylikdüzü Beygah Pazarı: Piri Reis Mh، Beygah Kapalı Pazar Alanı No:17، 34515 Esenyurt/İstanbul
Kurulduğu gün: Perşembe

Beylikdüzü Belik Pazarı: Adnan Kahveci, Erenler Cd. No:18, 34528 Beylikdüzü/İstanbul 
Kurulduğu gün: Pazar

Kaynak: (SUZAN BALLIDAĞ)