Cumhurbaşkanı Erdoğan G-20 Liderler Zirvesi'nde yaptığı açıklamalar ile Avrupa basınında gündem oldu. Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Joe Biden ile ayaküstü sohbet ettiğini belirten Erdoğan, ABD'nin F-16 meselesine yaklaşımına sert tepki gösterdi. 

ABD Başkanı Joe Biden ile F-16'yla ilgili bir teması olup olmadığı sorulan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şu ifadeleri kullandı:

"Burada da Sayın Biden'la bir görüşmemiz ayaküstü de olsa oldu. Orada F-16 konusunu da görüştük. Tabii F-16 konusunda maalesef dostlar işi alıyorlar, götürüyorlar, 'İsveç de İsveç' diyorlar. Şimdi bu şekilde yaklaşım bizi ciddi manada üzmektedir. Böyle dendiği zaman benim vereceğim bir cevap var. Siz her şeyi kongre kongre diyorsunuz. Benim de kongrem var. Benim kongrem neresi? Türkiye Büyük Millet Meclisi.

Ermeniler Ağdere'de evleri ateşe veriyor Ermeniler Ağdere'de evleri ateşe veriyor

"İSVEÇ'İN ÜZERİNE DÜŞENİ YAPMASI LAZIM"

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nden bu tür bir karar geçmediği sürece benim 'evet' demem mümkün değil. Tek başıma karar verecek noktada değilim. Meclisimden geçmesi lazım. İsveç'in üzerine düşen görevleri yerine getirmesi lazım. O da üstüne düşen görevleri yerine getirmediği sürece tabii ki ben Meclisimin vereceği kararı beklemek durumundayım."

X4LsM_1694417184_6222

İsveç gazetesi Aftonbladet, 'Erdoğan, İsveç'in NATO üyeliği için gürledi' başlığını kullandı. İsveç'in NATO üyeliğinin F-16 satın alımı ile bağlantısı olamadığını belirttiği sözleri öne çıkarıldı.

Expressen de 'F-16 ve İsveç bağlanamaz' başlığı atıldı.

Yunan gazetesi Etnos ise 'Erdoğan: Biden'la F-16'ları konuştum, İsveç yükümlülüklerini yerine getirmeli' başlığını kullandı.
 

Kaynak: (HABER MERKEZİ)