MGK'da "Gazze" gündemi... Bu yıl son kez toplanacak MGK'da "Gazze" gündemi... Bu yıl son kez toplanacak

28 Mayıs’taki seçim hezimeti sonrası parti içi kriz ve kumpaslardan kurtulamayan, gün yüzüne çıkan skandallarıyla gündemdeki yerini koruyan İYİ Parti, bir yandan yolsuzluk iddiaları ile çalkanırken bir yandan istifa rüzgarı devam ediyor. İttifak anlaşmazlığı sebebiyle birçok ilçe teşkilatı yok olmanın eşiğine gelirken, son olarak şubat ayında yaşandığı iddia edilen “tecavüz skandalı” gündeme bomba gibi düştü.

Parti Kasası Nasıl Boşaldı?

Sabah gazetesinin haberine göre, krizlerin sonu gelmeyen İYİ Parti’de gözler Sakarya Milletvekili Ümit Dikbayır’a çevrildi. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’in ve yakınlarının banka hesaplarını incelettiği iddia edilen Dikbayır, önceki akşam zehir zemberek açıklamalar yaptı.

Ekran görüntüsü 2023-11-21 161014

Haziran ayındaki kurultay öncesi partinin mali işlerden sorumlu genel başkan yardımcısı olan Dikbayır, kendisinin kasayı dolu bir şekilde devrettiğini ve delegeler tarafından ibra edildiğini ifade etti. Kendisinden sonra kasanın boşaltıldığını ima eden Dikbayır, “Partinin parası yok diye milletvekillerinden para istediler. Benden de 500 bin lira istendi. Ben vermedim. Neden vereyim? Milletvekilleri bana ‘Kasada para mı yok?’ diye sordu. ‘Bunları artık bana sormayın. Ben şu kadar parayla devrettim, ibra edildim’ dedim” ifadelerini kullandı.

Dikbayır, kesin ihraç talebiyle disiplin kuruluna sevk edilmişti. “Partinin içi kaynıyor” diyerek İYİ Parti’deki çöküşü gözler önüne seren Dikbayır, “Perşembe günü televizyonda her şeyi açıklayacağım. Bundan sonra altında kim kalır bilemem” diyerek parti yönetimine rest çekti.

Ekran görüntüsü 2023-11-21 161018

Bir İstifa Daha Geldi

Peş peşe skandalların patlak verdiği partide, istifa halkasına bu kez 27. Dönem İYİ Parti İstanbul Milletvekili Adayı Ali Eker katıldı. Yazılı bir açıklama yaparak partiden ayrılan Eker, “Son gelişmelerden rahatsız olduğum için bu kararı aldım” dedi.

İstifaların sonu gelmeyen İYİ Parti’de il-ilçe teşkilatları da isyanın eşiğine geldi. Akşener’in yerel seçimlere ittifaksız girme kararı, teşkilatlardaki yüzlerce yöneticiyi istifaya sürükledi. Bazı ilçe yönetimleri ise verilen sözlerin tutulmadığı gerekçesiyle toplu olarak partiden ayrıldı. Ankara, Sakarya, Burdur, Amasya, Yalova, Elazığ ve Malatya başta olmak üzere birçok şehirdeki istifaların sayısı son 1 ayda 2 bini aştı.

Ekran görüntüsü 2023-11-21 161023

Tecavüz Skandalı

Bir yandan istifa dalgası ile boğuşan, bir yandan da yolsuzluk iddiaları ile çalkalanan İYİ Parti’de son olarak “tecavüz skandalı” patlak verdi.

İddiaya göre, İYİ Parti’den istifa etmiş bir milletvekilinin oğlu ile yeğeni, şubat ayında 2 kıza tecavüz etti. Partide görev yapan ve olaydan haberi olan 10 personelin ise işten çıkarıldığı öne sürüldü.

Kaynak: HABER MERKEZİ