25 Eylül 2020, Cuma
Son Dakika

İzmirli Picasso

Otizm teşhisi konulan 23 yaşındaki Mahsun Gül, sanatın engel tanımadığını herkese gösterdi. Picasso resimleriyle açtığı sergisi büyük ilgi gördü.
20.07.2018 15.34.38

Kelimelerle değil resim yeteneğini konuşturan genç, azmetti ve açtığı sergideki Picasso resimleriyle büyük beğeni topladı. İsmi 'İzmirli Picasso' olarak anılan Mahsun’un en büyük hayali, resim atölyesi açıp ünlü ressamlarla çalışmak. İzmir’de yaşayan 23 yaşındaki Mahsun Gül'e çocukluğunda otizm teşhisi konuldu. Mahsun Gül, ailesinin desteğiyle birtakım eğitimler görerek normal okullarda yaşıtlarıyla birlikte öğrenim gördü. Otizm hastası Gül daha sonra Ege Üniversitesi Oto Boya ve Karoseri Bölümünü bitirdi. Yaşıtları gibi konuşamayan Gül, kendisini sözcüklerle değil resimle ifade ediyor.

 

Belediye kursunda resimle tanıştı

Gül, İzmir Büyükşehir Belediyesinin KPSS hazırlık kurslarına katıldığı sırada engellilere yönelik düzenlenen resim kursları ilgisini çekti. Otizm hastası Gül daha sonra da İzmir Büyükşehir Belediyesi Engelli Hizmetleri Şube Müdürlüğünde engelli öğrenciler için açılan resim kursuna katıldı. İki yıl içinde resim öğretmeni Ömür Öcal Asri’nin destekleriyle kendini geliştiren Mahsun Gül, Picasso resimleriyle dikkat çekmeye başladı. Ünlü İspanyol ressam ve heykeltıraş Picasso’nun çizgilerini ve sanatını kendine yakın bulan Gül, şimdi gece gündüz ünlü ressamın resimlerini kendi yorumu ve renkleriyle yapıyor.

 

Ön yargıları bir kenara bırakalım

Merkezde 35 öğrencisi bulunduğunu ve hepsinin birbirinden özel ve yetenekli çocuklar olduğunu belirten İzmir Büyükşehir Belediyesi Konak Engelli Merkezi Resim Öğretmeni Ömür Öcal Asri, "Burada çocuklarımız resim yeteneklerini fark ettiler. Mahsun da bu öğrencilerimden biri. Kısa sürede kendini geliştirdi. Sergimize katılanlar Picasso’nun resimlerini Mahsun’un gözünden ve onun yorumuyla gördüler. Kendi çizgileri ve tarzı olduğunu fark ettim. Picasso’nun resimlerini önüne koyduğumda, onun ünlü bir ressam olduğunu ve yaşamadığını bile bilmiyordu. ‘Picasso da benim gibi resim yapıyormuş’ dedi. Daha önce yarım saat resim yaparken Picasso ile tanışınca çalışmaları saatlerce sürmeye başladı. Mahsun'la çalışmak çok keyifli" diye konuştu.Yorum Ekle