Olay, Aksu Mahallesi Aytora mezrasında meydana geldi. İddiaya göre, kimliği belirsiz kişiler, tepedeki ormana 100 metre uzunluğunda yol ile 8 metre genişliğinde ve 5 metre derinliğinde çukur açıp, kaçak define kazısı yaptı. Şüpheliler, kayaları iş makineleriyle delerek, çukurda define araması yaptı.

Diyarbakır’da su tasarrufu çağrısına vatandaşlar duyarsız kalmadı Diyarbakır’da su tasarrufu çağrısına vatandaşlar duyarsız kalmadı

Çevredekilerin ihbarıyla bölgeye jandarma ekipleri sevk edildi. Ekiplerin yaptığı incelemede, şüphelilerin kullandığı iş makinesinin izleri tespit edildi.

Şüphelilerin yakalanması için çalışma başlatıldı.

define-icin-ormana-is-makinesiyle-yol-actilar_6899_dhaphoto12

YÖRE HALKI TEPKİLİ

Yöre halkı, kaçak define kazısına tepki gösterdi. Sabri Malkoç, "Dağ yolunda orman içine doğru kaçak kazı yapmışlar. Yaklaşık 100 metre içeri girmişler. Bu yolu yaparken taş kırmışlar, yolun ucunda da yaklaşık 8 metre çapında 5-6 metre derinliğinde çukur açıp aramışlar. Birkaç metre de hiltiyle kırdılar sanırım. Köyden birine 'Allah rızası için şu garibanın evine bir yol yapın' desek kimse yapmaz ama adamlar gelip burayı yapmışlar. Ne zaman yaptıklarını kimse bilemiyor. Yoldan geçerken fark etmişler" dedi.

define-icin-ormana-is-makinesiyle-yol-actilar_6899_dhaphoto4

Başka bir yöre sakini olan Hasan Atalı ise olayın 15-20 gün içinde olmuş olabileceğini söyleyerek sözlerine "Aşağıda bir mahalle var, taşları da yolun kenarına koymuşlar. Taşlar yuvarlansa aşağıdaki evler zarar görür. Güvenlik güçlerine haber verildi. İşin peşini bırakmazlar” şeklinde devam etti.

Kaynak: (DHA)