12 Ağustos 2020, Çarşamba
Son Dakika

Kalın açıkladı! Münbiç'te ortak devriye faaliyetleri

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, "Münbiç'te ortak devriye, müşterek devriye için çalışmalar tamamlanmak üzere. TSK, Amerikalı mevkidaşları ile sahada bunu koordine ediyor. Çok yakın bir zamanda hem müşterek eğitim hem de müşterek devriye faaliyetleri başlayacak" dedi.
21.09.2018 16.00.12

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlediği basın toplantısında, gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu, basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Münbiç'te ortak devriye, müşterek devriye için çalışmalar tamamlanmak üzere. TSK, Amerikalı mevkidaşları ile sahada bunu koordine ediyor. Çok yakın bir zamanda hem müşterek eğitim hem de müşterek devriye faaliyetleri başlayacak." dedi.B ugün İslam dünyasının çeşitli yerlerinde de etnik ve mezhebi gerginlikleri kışkırtmak suretiyle yeni çatışma alanları çıkartmak isteyenlerin olduğunun bilindiğine dikkati çeken Kalın, "Irak'tan Suriye'ye, Pakistan'dan Afganistan'a, Afrika'nın çeşitli yerlerine kadar Arap dünyasında bu tür tahriklerin, provakasyonların yapıldığını biliyoruz. Bunlara karşı hepimizin uyanık olması, birlik ve beraberlik içinde olması büyük önem arz ediyor. Bu vesileyle Kerbela şehitlerimizi rahmetle, hüzünle yad ettiğimizi ifade etmek istiyorum" diye konuştu.

10 maddelik bir mutabakat pazartesinden itibaren uygulanacak 

Kalın, dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında MGK toplantısının yapıldığını anımsattı. Erdoğan'ın yoğun diplomatik girişimleriyle geçen pazartesi günü Soçi'de varılan İdlib Mutabakatı'nın son derece büyük bir insani krizi önlediğini vurgulayan Kalın, burada Başkan Erdoğan'ın, 'küresel barış diplomasisi' yolunu izlediğini belirtti. Kalın, bütün dünyanın izlediği, büyük bir insani felaketin geleceğinin haberini veren İdlib saldırısının bu vesileyle önlendiğini kaydetti. Bu mutabakat çerçevesinde ilgili birimlerin çalışmalarını sahada yürüttüklerini aktaran Kalın, 10 maddelik bir mutabakatın imzalandığını, pazartesiden itibaren de uygulanmaya başlandığını bildirdi. Kalın, sahada bu ayrışmanın nasıl yapılacağı, silahlardan arındırılmış 15-20 kilometrelik derinlikli alanın nasıl oluşturulacağı, diğer terör unsurlarının buradan nasıl çıkartılacağı ya da pasifize edileceği, silah bıraktırılacağı konularında MİT, TSK, Özel Kuvvetler, koordinasyon içerisinde Ruslarla birlikte bunu sahada çalıştıklarını ifade etti.

Suriye'nin diğer bölgelerini göz ardı etmemiz söz konusu değil

Daha önce de devam eden İdlib ile ilgili bir koordinasyon çalışmasının bulunduğuna işaret eden Kalın, teknik heyetlerin Ankara'da toplantılarını yaptıklarını anlattı. Kalın, İdlib Mutabakatı çerçevesinde bu çalışmaların yoğunlaşacağını vurgulayarak, "Orada özellikle bu terör unsurlarının ayrıştırılması bizim için de önem arz ediyor. Türkiye hiçbir zaman ne sınırında ne de sınırının güneyinde veya bir başka noktasında herhangi bir terör yapılanmasına müsaade etmez. Biz bunu Afrin'de gösterdik, Cerablus ve El Bab bölgesinde gösterdik, İdlib bölgesinde gösterdik. Aynı tavrımız, bizim için Suriye'nin Türkiye ile olan diğer sınır bölgelerinde de aynen geçerlidir. Burada kastettiğim özellikle PYD ve YPG kontrolü altında bulunan bölgeler. Biz bunu bir bütün olarak görüyoruz. Yani bütün bu bölgenin terör unsurlarından arındırılması öncelikli hedefimizdir. Yani İdlib Mutabakatı'nı sağlarken, Suriye'nin diğer bölgelerini göz ardı etmemiz söz konusu değil" ifadelerini kullandı.

48 devriye çalışması 

Bu çerçevede ABD ile varılan Münbiç mutabakatının uygulanmasının büyük önem arz ettiğine dikkati çeken Kalın, "Şu ana kadar 48 devriye çalışması yapıldı. Ortak devriye, müşterek devriye için çalışmalar tamamlanmak üzere. Bunu Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, Amerikalı mevkidaşlarıyla sahada koordine ediyorlar. Ve çok yakın bir zamanda da hem müşterek eğitim hem de müşterek devriye faaliyetleri başlayacak. Faaliyetlere mani bir durum şu anda söz konusu değil.  Yaşanan birtakım gecikmeler oldu, fakat bir gerçek bunu da muhataplarımıza Türk Silahlı Kuvvetleri üzerinden düzenli bir şekilde iletmeye devam ediyoruz" şeklinde konuştu.

Uluslararası toplumun katkı sunmasını bekliyoruz

Kalın, Suriye bağlamında bir hususun altını çizmek istediğine değinerek, Başkan Erdoğan'ın liderliğinde küresel barış diplomasisi yürütülürken, uluslararası toplumun üzerine düşen siyasi ve insani sorumluluğu da yerine getirmesi gerektiğini kaydetti. Suriye meselesinin, İdlib konusunun, terörle mücadelenin bütün yükünün Türkiye'nin omuzlarına konmasının adil ve doğru olmadığını, bunun kabul edilemeyeceğini belirten Kalın, "Burada Türkiye'ye dönük 'tebrik ediyoruz, çok iyi bir anlaşma yaptınız' ifadelerini memnuniyetle karşılıyoruz. Ama uluslararası toplumun sorumluluğu bunlardan ibaret olamaz. Siyasi süreçte bütün aktörlerin daha etkin bir rol alması hem anayasa yazım sürecinin hem de ondan sonra takip edecek olan seçim sürecinin hayata geçirilmesi için uluslararası toplumun katkı sunmasını bekliyoruz" diye konuştu. Kalın, insani noktada da Türkiye'nin daha fazla desteklenmesi gerektiğini dile getirdi.

Neticelerini sahada aldık

MİT ve ilgili güvenlik kurumlarının yurt dışında yürüttüğü operasyonların bulunduğunu vurgulayan Kalın, "PKK, PYD-YPG terör örgütüne karşı, DEAŞ, FETÖ ve benzeri bütün terör örgütlerine karşı yurt dışı operasyonları kararlılıkla devam edecek. Şunu bilsinler ki Reyhanlı hadisesinde olduğu gibi 1 yıl sonra da 3 yıl sonra da 5 yıl sonra da olsa Türkiye'ye karşı suç işleyenler mutlaka ama mutlaka adaletin önüne çıkartılacaktır. Buradan bütün terör örgütlerine bu açık ve net bir uyarı olarak ifade etmek istediğimiz bir husustur. Hangi terör örgütü hangi yöntemi kullanırsa kullansın, kimle sahada iş birliği yaparsa yapsın Türkiye'ye karşı işledikleri suçlar karşılıksız ve cezasız asla kalmayacaktır. Dolayısıyla bu yurt dışı operasyonları son dönemde bunları gördük, neticelerini de sahada aldık. Aynı kararlılıkla bundan sonra da devam edecek" dedi.

İlişkilerin düzelmesini önemsiyoruz 

Kalın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın pazartesi gününden itibaren BM Genel Kurulu'nda bir programının olacağını belirterek, "Sayın Cumhurbaşkanımız BM Genel Kurulu'na ilk gün hitap edecek. O konuşmasını son derece önemsiyoruz" dedi. New York'tan Berlin'e geçeceklerine değinen Kalın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Almanya'ya resmi ziyaret gerçekleştireceğini bildirdi. Kalın, "Almanya ile ilişkilerimizin daha da güçlendirilmesi, derinlik kazanması için önemli bir vesile olarak görüyoruz. Oraya pozitif bir gündemle gidiyoruz. Öncesinde Maliye Bakanımızın başkanlığında bir heyetle gitmek suretiyle çeşitli görüşmeler yapacaklar. Orada hem siyasi hem ekonomik hem kültürel konuları etraflı bir şekilde ele alma imkanımız olacak. Alman tarafının da bu ziyarete iyi hazırlık yaptığını memnuniyetle görüyoruz" şeklinde konuştu.   

Neticelerin olumlu olacağını düşünüyoruz

Kalın, dün Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın açıkladığı Yeni Ekonomik Program'la (YEP) ilgili olarak ise "Dün Bakanımız, Türk ekonomisinin yeniden yapılandırılması ve önceliklerin doğru konulması, tasarruf tedbirlerinin hayata geçirilmesi ve Türk ekonomisinin zaten sağlam olan bünyesinin daha da korunması konusunda bir program açıklandı.Bunun neticelerinin çok olumlu olduğunu görüyoruz, piyasalar tarafından da olumlu bir şekilde algılandığını görüyoruz. Bu ilkeler çerçevesinde bu program da gayet disiplinli bir şekilde uygulanmaya devam edecek" ifadelerini kullandı.

Bahçeli'nin dün yaptığı açıklama memnuniyet verici

 Türkiye'nin Rusya ile varılan mutabakat çerçevesinde İdlib'de bulunan gözlem noktalarının artırılması yönünde bir planı olup olmadığına yönelik soru üzerine Kalın, İdlib'de 12 askeri gözlem noktasının olduğunu, bu gözlem noktalarının takviye edilmesi, güçlendirilmesi, ihtiyaçların karşılanması konusundaki faaliyetlerin devam ettiğini söyledi. Bu gözlem noktalarının İdlib'e muhtemel saldırıları önleyen en önemli güvence olduğunu vurgulayan Kalın, "Sayı ile ilgili değil ama takviye noktasında gerekli adımlar bugüne kadar atıldığı gibi bundan sonra da atılmaya devam edecek." diye konuştu.

Hedeflere ulaşmak için gereken bütün adımlar atılacak

İdlib'deki silahsızlandırılmış bölgede grupların pasifize edilmesine yönelik MİT'in Rus istihbaratı ile yaptığı çalışmanın detaylarının sorulması üzerine Kalın, mutabakat öncesinde de teknik heyetlerin bu konuyu çalıştıklarını, o mutabakatla yeni bir talimat çerçevesinin ortaya çıktığını belirtti.

Güçlerini kırmaya dönük adımlar kabul edilemez

Bir tarafta devam eden bir siyasi sürecin varlığına işaret eden Kalın, ılımlı Suriye muhalefetinin korunması, desteklenmesi ve güçlendirilmesinin önem arz ettiğini kaydetti.  Masaya kimin oturacağını sahadaki gelişmelerin belirlediğine dikkati çeken Kalın, "Onları yok sayan ya da terörle mücadele bahanesiyle, adı altında, onları ortadan kaldırmaya, güçlerini kırmaya dönük adımların kabul edilemez olduğunu zaten ifade ettik" diye konuştu. İdlib Mutabakatı ile bir tarafta siyasi bir krizin önlendiğinin, diğer tarafta da devam eden siyasi süreçlerin önünün tıkanmasının engellendiğinin altını çizen Kalın, şu ana kadar ılımlı muhaliflerden gelen açıklamaların olumlu olduğunu ifade etti. Bunun, ılımlı muhaliflerin siyasi sürece katılma şevkini de artırdığına işaret eden Kalın, Türkiye'nin bu çerçevede ilerlemeye devam edeceğini söyledi.

Ciddi bir endişe kaynağı

Münbiç ile ilgili çalışmanın yol haritası çerçevesinde birkaç aydır devam ettiğini bildiren Kalın, "Münbiç yol haritası önemli bir anlaşma, biz buna sadığız, gereğini yapacağız. Eş zamanlı olarak Amerikan yönetiminin YPG ve PYD ile angajmanının devam ediyor olması, bizim için ciddi bir endişe kaynağıdır. Bir tarafta Münbiç yol haritasını uygularken öbür tarafta YPG ve PYD'ye her tür silah desteğinin, finans desteğinin, siyasi desteğin, medya desteğinin verilmeye devam edilmesi kabul edilemez. PYD ve YPG'ye verilen her destek, doğrudan ya da dolaylı olarak PKK terör örgütüne verilmiş bir destek demektir. Bu hususu göz ardı etmeden ilerleyeceğimiz yolu birlikte tespit etmemiz ve bu çalışmaları yürütmemiz önem arz ediyor" dedi. Kalın, YPG ve PYD konusunda Türkiye'nin hassasiyeti ve pozisyonun son derece net olduğunu vurguladı.

FETÖ'nün rahat nefes almasına izin yok 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD ziyaretinde FETÖ elebaşı Gülen'in iadesi konusunda herhangi bir gelişme yaşanmasının beklenip beklenmediğine yönelik bir soruya Kalın, "Bu Amerika olur, başka yerler olur, FETÖ'nün yuvalandığı başka ülkeler olabilir, başka bölgeler olabilir, buralara dönük de ilgili birimlerimizin, kurumlarımızın operasyonları hiç ara vermeden devam edecek. Türkiye Cumhuriyeti devletinin nefesini enselerinde hissetmeye devam edecekler." karşılığını verdi.

Türkiye Cumhuriyeti hibe kabul etmez 

Katar Şeyhi'nin Türkiye'ye hediye ettiği uçakla ilgili MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, "Türkiye Cumhuriyeti hibe kabul etmez" sözlerinin hatırlatılması üzerine Kalın, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu konuda Tahran dönüşü gazetecilere açıklamalarda bulunduğunu hatırlattı. Uçakla ilgili Türkiye Cumhuriyeti devletinin bütçesinden çıkan bir lira bile söz konusu olmadığının altını çizen Kalın, şunları söyledi: "Alınan uçak kimsenin şahsi malı değil. Türkiye Cumhuriyeti'nin uçak filosu envanterine konmuş bir uçaktır. Türkiye ve Katar arasındaki iyi ilişkilerin bir göstergesi olarak değerlendirilmesi gereken bir durumdur. Bunun üzerinden yeni siyasi polemikler üretmeye gerek yok. Sayın Bahçeli'nin görüşünü saygıyla karşılıyoruz elbette" dedi.

15 Ekim son tarih 

İdlib Mutabakatı çerçevesinde takvimin nasıl işleyeceği ve silahların toplatılması için son tarihin ne olacağının sorulması üzerine de Kalın, "15 Ekim'i, biz Pazartesi günü Soçi'deki görüşmede kendimize son tarih olarak koyduk. Çalışmalar da bu çerçevede devam ediyor. Ucu açık bir şey olmasın, tarihi, takvimi belli olsun dendiği için iki liderin talimatıyla bu metin yazıldı. Biz de oradaydık. 15 Ekim tarihi oraya eklendi. Sahadaki operasyonel çalışmalar, şu anda devam ediyor. Biz Türkiye olarak, üzerimize düşeni yapacağız amacımız orada bu mutabakatı ihlal edecek hiçbir uygulamaya izin vermemek. Biz bu mutabakata sadığız bunu da hayata geçirmek için gerekli adımları atacağız. Şu anda sahadaki sakin ortam memnuniyet verici bir durum. Bunun devamını sağlamak için de askeri gözlem noktalarının takviye edilmesi gerek muhaliflerle görüşülmesi, Ruslarla koordinasyon yapılması orada 'İHA'larla gözlem yapılmasına yönelik çalışmalar yoğun bir şekilde devam ediyor" değerlendirmesinde bulundu.

 Yorum Ekle