18 Eylül 2020, Cuma
Son Dakika

Kalın bağırsaktan yemek borusu

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesinde yemek borusu kanseri nedeniyle tedavi gören Fadime Çifter, kalın bağırsağından yapılan yemek borusu sayesinde sağlığına kavuştu.
17.06.2020 13.49.15

Samsun'da yaklaşık 3 ay önce bel ağrısı ve mide bulantısı şikayetleriyle hastaneye başvuran 3 çocuk annesi 52 yaşındaki Fadime Çifter'e, yemek borusu kanseri teşhisi konuldu. Hastanede 20 gün radyoterapi, 5 hafta da kemoterapi gören Çifter, Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesinde onkoloji cerrahı Doç. Dr. Oktay Karaköse, gastroenteroloji cerrahları Doç. Dr. Servet Karagül ile Opr. Dr. Serdar Şenol gözetiminde ameliyata alındı. Kapalı ameliyatla Çifter'e kalın bağırsağından alınan parçayla yemek borusu yapıldı. 10 günlük tedaviye olumlu yanıt vererek yemek yemeye başlayan Çifter, birkaç gün gözlem altında tutulduktan sonra taburcu edilecek.

Mide Ameliyatı olduğu için kalın bağırsaktan yemek borusu yaptık

Bu tür ameliyatlarda genellikle mideyi tüpleştirerek yeni bir yemek borusu yaptıklarını ifade eden Doç. Dr. Servet Karagül, Karagül, "Ancak hastamız daha önce midesinden ameliyat olduğu için bunu başarmamız mümkün değildi. Bu nedenle kalın bağırsağından yemek borusu yaptık. Ameliyatı kapalı yöntemle gerçekleştirdiğimiz için vücuda daha az kesi uyguladık. Bu yöntemle yara yolu enfeksiyonu ihtimalinin azalması ve hızlı iyileşme gibi kazanımımız oldu. Hasta, hızlı şekilde iyileşme sürecine girdi." diye konuştu. İTTİFAK-AAYorum Ekle