Sıcaklardan bunalan vatandaşlar soluğu sahillerde alıyor. Özellikle Karadniz’de görülen Rip dalgası boğulmalara sebep oluyor. Altınbaş Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi, Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Şevket Özkaya, boğulma vakalarının arttığını söylerken rüzgarlı havalara da dikkat çekti. 

AW018270_02

Rip akıntı nedir? 

Prof. Dr. Şevket Özkaya Rip akıntısı veya yanıltıcı gelgit olarak adlandırılan bu akıntının, dalgaların kırıldığı plajların yakınında oluşabildiğine değindi.  

Rip akıntısında, kırılan dalgaların ters yönünde akan suyun belirli bir akım oluşturduğuna ve bu akımın da kıyıya ulaşan dalgalara tepki olarak kıyıya dik bir şekilde meydana geldiğini belirtti.  

“Rip akımları bu nedenle sudaki insanlar için tehlikelidir. Bir rip akımına yakalanan ve ne olduğunu anlamayan vatandaş yüzme becerilerine de sahip değilse, panik yapabilir veya doğrudan su akışına karşı yüzmeye çalışarak kendilerini tüketebilirler” uyarısında bulundu. Özkaya, boğulma vakalarında en talihsiz grubun, çocuk yaşlardakiler olduğunu söyleyerek, “Çocuklar bu akıntıya karşı koyamıyorlar. Küçük yaşlarda boğulmaların sık olması nedeni ile boğulma ve boğula yazma vakalarında ailelerin çocuklarına bu konuda özellikle dikkat etmeleri gerekiyor” dedi. 

AW018270_01

“Rüzgarlı havalarda Karadeniz'e girmeyin” 

“Rip akıntısının ancak yüksekten bakıldığında anlaşılabileceğine dikkat çeken Özkaya, bu bölgede suyun renginin etrafındaki suyun rengine oranla daha koyu olduğunu söyledi. Bu bölgede derinliğin de arttığına dikkat çekerek, “Özellikle iç bölgelerden sahil bölgelerine gelen ve yüzme bilmeyen vatandaşlar bu tehlikeye davetiye çıkarıyor. Rüzgârlı havalarda Karadeniz'e girilmemesi gerekiyor” ifadelerini kullandı. 

Haluk Bilginer, Maria filminde Angelina Jolie ile başrolü paylaşacak Haluk Bilginer, Maria filminde Angelina Jolie ile başrolü paylaşacak

(İHA)