Seçim yenilgisiyle birlikte büyük bir bozulmanın eşiğine kadar gelen CHP'de istifa çağrıları yapılan Kemal Kılıçdaroğlu, Serbestiyet yazarı Oral Çalışlar'a çok çarpıcı açıklamalarda bulundu. Kılıçdaroğlu, seçim ilgili değerlendirmesinde 'Muhafazarlar içerisindeki kararsızların ulusalcıların gelmesiyle eski günlere döneriz korkusuyla Erdoğan'a oy verdiler' yorumunu yaptı.

Teröristlerin katlettiği Mikail Bozlağan'ın hikayesi yürek burkuyor Teröristlerin katlettiği Mikail Bozlağan'ın hikayesi yürek burkuyor

Bir diğer konudaki eksikliklerinin de kamuoyu önünde özeleştiri yapmamaları olduğuna değinen CHP liderinin öne çıkan sözleri şunlar;

CHP'Yİ DAĞITACAK BASKI YAPILDI

Millet İttifakı bileşenleriyle de benzer bir açıklama yapılabileceğini belirten Kılıçdaroğlu, "Onlar adına konuşmak doğru olmaz. Üzerimizde seçim sonrası ağır bir baskı oluştu. Partiyi dağıtacak kadar sert bir baskı. Bu hâlâ sürüyor" diye konuştu.

İÇERDEKİ ÖFKELİ TEPKİLER BİRLEŞTİ

Millet İttifakı adaylarının CHP listelerinden aday olmalarına yönelik tepkilere de değinen Kemal Kılıçdaroğlu şunları söyledi; ''Aday listelerine yönelik eleştirilerle haksızlık yapılıyor. Yüzde 25 oyumuz var, yüzde 50’ye ulaşmak için buna mecburduk. Bu listeleri bahane ederek partimiz içinde sert ve öfkeli tepkiler örgütlendi. ‘Parti sağa kayıyor’ haksız değerlendirmeleri yapıldı. Bazı ulusalcı seçmenler bu propagandanın da etkisiyle aşırı milliyetçi seçenekleri tercih etti. Bu partilerle yapılan ittifakın belgeleri olan ortak Protokol ve Anayasa değişiklik taslağı okunduğunda gelişmiş bir demokrasi programı hazırlandığı görülebilir.

OYLARINI KORKUTTUKLARI İÇİN ERDOĞAN'A ATTILAR

CHP lideri Kılıçdaroğlu, iktidardan kopuş eğiliminde olan muhafazakar kitlenin sonucu tayin ettiğini belirterek, "Bu aday listelerine gösterilen aşırı tepkilerden, söz konusu kitle olumsuz yönde etkilendi. Kararsız muhafazakârlar, ‘Ulusalcılar iktidara gelirse yeniden eski günlere dönebiliriz korkusu’ ile oylarını dönüp tekrar Erdoğan’a verdiler" dedi. (HABER MERKEZİ)